Polonya’da Sınavsız Üniversite

Polonya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Polonya’da Sınavsız Üniversite; Lisans eğitiminizi tamamladıysanız Avrupa’da yüksek lisans yapma imkanına her zaman sahipsiniz. Ancak lise mezunları sizler için de Avrupa’da eğitim alma fırsatı bulunmaktadır. Hatta lisans eğitimini tamamlamamış olan öğrenciler de bu imkanlardan yararlanabilir.

Avrupa’nın öğrenci merkezi konumunda olan Polonya’da sınavsız üniversite ile hayallerinize ulaşmanız artık çok kolay. Sahip olduğunuz lise diploması ile başvurmak istediğiniz üniversitenin ve bölümün koşullarını yerine getirdiğiniz takdirde Polonya’da sınavsız üniversite imkanına sahipsiniz.

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Üniversite mezunları ya da lise mezunları fark etmeksizin Avrupa’da sınava girmeden üniversite imkanına Polonya’da ulaşmaktadırlar. Sınav olarak sadece İngilizce yeterlilik sınavını vermeleri gerekmektedir. Bunun dışında girmeleri beklenen başka sınav bulunmamakta.

Özellikle Avrupa’nın uluslararası alanda öğrenciye ev sahipliği yaptığı Polonya’da ekonomik kalkınmanın devam etmesinden dolayı ekonomik olan üniversite fiyatlarıyla istediğiniz bölümde çalışma izni alarak da okuma imkânınız bulunmakta.

Yapmanız gerekenler ise şunlar:

  • Lise diplomanızın olması
  • İngilizce yeterlilik puan belgenizin olması,
  • Pasaport sahibi olmanız ilk etapta yeterli olacaktır.

Üniversitenin isteğine bağlı referans ve motivasyon mektubu ile online ya da posta yolu ile başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece Polonya’da sınavsız üniversite okuma işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Polonya Üniversite Başvuru Nasıl Yapılır?

Dünyadan birçok öğrencinin kariyer basamaklarında Avrupa’da ilerlemek için Polonya’daki üniversitelere başvurdukları görülmektedir. Öğrenci değişim programları ile renklenen Polonya’da eğitim alma imkânınız hem ekonomik hem de kalite standartları yüksektir.

Polonya’da üniversite başvurusu için lisans seviyesinde iseniz sadece lise diploması ve İngilizce yeterlilik sahibi olmanız yeterlidir. Ancak lehçe ile üniversite okuyacaksanız bunun için de lehçe yeterlilik puanına ulaşmanız mümkün. Tüm bunlar olmuyorsa İngilizce ya da lehçe hazırlık okuyacağınızı taahhüt ettiğiniz takdirde yine üniversiteyi Polonya’da okuma imkânınız bulunmaktadır.

Polonya’da Hangi Üniversite Okunur?

Eğitiminizi Avrupa standartlarıyla mı sürdürmek istiyorsunuz? O halde Polonya üniversiteleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmanız gerekmekte. Aşağıda verilen üniversitelerde hem lehçe hem de İngilizce eğitim görme imkânınız bulunmamaktadır. Teknoloji üniversiteleri, tıp üniversiteleri ve sosyal bilimler üniversiteleri şekliden ayrılan üniversiteler sizin bölümünüze ya da okumak istediğiniz bölümle alakalı olasına dikkat ediniz. Başvuru koşullarını da yerine getirdiğiniz takdirde Polonya’da sınavsız üniversite okuyabilirsiniz.

  • Warsaw University of Technology
  • Wroclaw University of Technology
  • Warsaw Medical University
  • University of Lodz
  • Poznan University of Economics
  • Poznan Technology University

Polonya’da Üniversite Okumak Ne Kadar?

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler lisans eğitimi almak istediklerine üniversiteye ve bölüme bağlı olarak ücret konusunda farklılıklarla karşılaşmaktadırlar. Tıp bölümleri dışındaki üniversitelerin ücretlerine bakıldığında 3.000 Euro ile 4.500 Euro arasında değiştiği görülmektedir. Tıp bölümlerinde (diş hekimimi, eczacılık vs.) ise 10.000 Euro civarında fiyatların olduğu görülmektedir. Bu durum aynı zamanda üniversitenin kaç yılık olduğuna bağlı olarak da değişim göstermektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir