Polonya Vizesi İşlemleri 2023 1 – polonya konsolos

Polonya Vizesi İşlemleri 2023

Hiç kuşkusuz Polonya Avrupa’nın en güzel ülkelerinden bir tanesi. Hiçbir zaman insanların bir numaralı seçeneklerinden bir tanesi olmasa da bulunduğu bölgeye giden kişiler Polonya’yı görmeden ziyaretlerini tamamlamıyorlar. Polonya’da muhteşem bir tatil geçirmeyi ve çok farklı bir kültürü tecrübe etmeyi isteyen vatandaşlarımız Polonya vize işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır.

Maalesef ülkemizden Avrupa’nın birçok ülkesine seyahat ederken vize işlemlerini gerçekleştirmek zorunda oluyoruz. Polonya da bu ülkeler arasında yer alıyor. Tatillerinizi Polonya’da geçirmek istiyorsanız ya da iş amaçlı bir Polonya ziyaretinde bulunacaksanız Polonya Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen vize işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasına her zaman hatırlayacağınız bir geziye çıkabilirsiniz.

Polonya Avrupa’da Schengen olarak tanımlanan bölgenin içerisinde yer almaktadır. Bu bölgeye ziyarette bulunacak olan kişiler Schengen vizesi alarak ziyaretlerini gerçekleştirirler. Polonya için vize alırken Schengen vizesi alınmalı ve vizenin sunduğu şartlara göre Polonya içerisinde zaman geçirilmelidir. Bu şartları ihlal eden kişiler sınır dışı edilirken ciddi para cezalarına çarptırılabilir. Ayrıca tekrar Schengen bölgesini ziyaret etmek oldukça zor olacaktır.

Polonya Vize İşlemleri

Polonya’ya yapacağınız seyahatler için Schengen vizesi almanız gerekir. Hangi ülkeden giriş işlemini gerçekleştirecekseniz o ülkenin vizesini almak en doğru tercih olacaktır. Polonya gezinizde alacağını Schengen vizesini de Polonya konsolosluğundan alabilirsiniz. Bu aşamada karar merceği yalnızca konsolosluktur. Herhangi bir şekilde konsolosluğun vereceği kararı etkilemek mümkün olmaz.

Polonya Başkonsolosluğu iletişim bilgileri sizde olsa dahi başvuruları kendiniz yapamazsınız. Konsolosluk bu başvuru sürecinin başarılı ve kolay bir şekilde ilerlemesi için bizler gibi acenteleri yetkili belirlemiştir. Polonya Büyükelçiliği randevu alma ve diğer işlemlerin tamamı tarafımızca gerçekleşecektir. Bunun için bizlerle iletişime geçilmesi gerekir.

Polonya için vize gerekli mi sorusunun yanıtını evet olarak aldıktan sonra hemen firmamız ile iletişime geçerseniz süreç tam olması gerektiği şekilde ilerler. Kısa bir süre içerisinde başvurunuz tamamlanır ve vize süreci beklenmeye başlanır. Firmamız ile çalışarak bu başvuru işlemlerini gerçekleştirdiğinizde vizenizin onaylanma ihtimali yükselecektir. Firmamız her zaman çok doğru bir başvuru yapmanızı sağlar.

Polonya Vize Türleri Nelerdir?

Polonya Konsolosluğu vize işlemlerine başlanmadan önce hangi türde bir vize alınacağına karar verilmesini ister. Polonya’da geçirilecek olan zamana ve yapılacak aktivitelere göre alınacak olan vizenin türünde de değişimler olacaktır. Sizler de bu türler arasından seçiminizi yaptıktan sonra firmamıza başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda firmamız danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.

Polonya Konsolosluğu vize başvurusu yapılırken temelde iki farklı vize seçeneği arasından karar verilir. Vizeler kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir. Bu gruplar kendi içerisinde de özel kategorilere ayrılır. Polonya’ya gidiş amacına göre talep edilen belgeler de değişeceğinden her zaman doğru bilgilerin verilmesi gerekli olacaktır.

Polonya Konsolosluğu vize randevu işlemleri başlamadan önce kısa süreli vizeler arasından seçimler yapılabilir. Polonya kısa süreli vize türleri;

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ziyareti vizesi,
 • Konferans, sportif ve kültürel etkinliklere katılım vizesi,
 • Kısa süreli öğrenim ve staj vizesi, şeklinde sıralanmaktadır.

Polonya vizesi alırken bunlara ek olarak uzun süreli vizeler de alınabilmektedir. Polonya konsolosluk tarafından verilen kararlar ile uzun süreli vizeyi de onaylar. Ülkemizden Polonya’ya yapılacak olan uzun süreli vizeler;

 • Oturma vizesi,
 • Çalışma vizesi,
 • Eğitim vizesi,
 • Aile birleşimi vizesi, olarak sınıflandırılır.

Schengen vizesi alırken üst kısımda yer alan vize türlerinden bir tanesinin seçilmesi şart olmaktadır.

Polonya Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya vize başvurusu kişisel olarak da yapılabilen başvurular arasında yer alır. Ancak vize başvurusunu kendi başına yapan kişilerin çok büyük bir kısmı bu başvurularında olumsuz cevap alırlar. Bunun en büyük sebebi başvuru sırasında yapılan hatalardır. Konsolosluklar sistemin iyi bir şekilde ilerlemesi ve doğru seçimlerin yapılması için belgelerin tamamı istenilen şekilde olmadığında vizeleri onaylamayacaktır.

Polonya vize işlemleri bireysel bir çaba ile yapılamayacağından acentelerin tercih edilmesi gerekir. Firmamız bu konuda sizlere istediğiniz hizmeti sunmayı başaracaktır. Firmamıza yapacağınız başvurular sonrasında evlerinizden ayrılmanıza dahi gerek olmadan vize işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Gerekli tüm adımlar sizin adınıza tarafımızca atılacaktır.

Polonya vize gerekli mi sorusunun yanıtını araştıran ve Schengen vizesinin gerekli olduğunu gören kişiler firmamıza başvurularını gerçekleştirirler. Firmamıza yapılan başvurular sonrasında hemen Polonya vize ekibimiz sizinle iletişime geçecektir. İlk etapta sizlerin hangi amaçla Polonya ziyaretinde bulunacağı öğrenilir. Sonrasında buna uygun olarak gerekli tüm belgelerin neler olduğu tarafınıza mail ile iletilecektir. Mailde belgelerin nasıl hazırlanması gerektiği de açıkça belirtilir.

Firmamız tarafından sunulan Polonya vize danışmanlık hizmetinde firmamıza fiziksel olarak gelmeniz dahi gerekmez. Sizlere gönderdiğimiz belgelerin tamamını hazırladıktan sonra vereceğimiz açık adreslere kargo ile tüm belgeleri gönderebilirsiniz. Bu belgeler bizlere ulaştığı anda başvuru işlemleri tarafımızca gerçekleştirilecektir. Başvuruların sonrasında konsolosluğun vereceği cevaplar beklenir ve vize alma süreci bu şekilde sonlanmış olur.

Polonya Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler Neler?

 1. Polonya Vize Başvuru Formu: Vize başvurusunda hazırlanacak olan başvuru formu son drece önemlidir. Bu formun içerisinde yer alan bilgilerin tamamen doğru ve güncel olması gerekmektedir.
 2. Pasaport: Bilindiği üzere yurtdışı ziyaretlerinde her zaman pasaport kullanılmaktadır. Pasaport içerisinde en az 2 sayfa boş yer olması gereklidir. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresinin 90 gün daha devam ediyor olması önemlidir.
 3. Biyometrik Fotoğraf: Polonya Schengen vizesi alınırken kullanılan tüm fotoğrafların biyometrik olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafların belirlenmiş olan şartlarının tamamını sağlayan fotoğraflar kullanılır.
 4. Kimlik Kartı Fotokopisi: Polonya vize başvuru formu içerisinde bilgiler ile tamamen uyuşan kimlik kartı fotokopilerinin de başvuru içerisinde kullanılması gereklidir. Kimlik kartının her iki yönünün de fotokopisi kullanılmalıdır.
 5. Nüfus Kayıt Örneği: Polonya Schengen vizesi alırken nüfus kayıt örneğinin kullanılması gerekmektedir. Nüfus kayıt örneğinde aile bireylerine ait bilgilerin ve ikamet bilgilerinin net bir şekilde görülmesi gerekmektedir.
 6. Banka Hesap Dökümü: Hangi bankayı kullanırsanız kullanın bankadaki hesabınıza ait 3 aylık hareketlerin dökümü belgeler içerisinde yer almalıdır. Bu döküm bankadan talep edilir ve kaşeli, ıslak imzalı bir şekilde banka görevlisi tarafından verilmelidir. Banka hesabının içerisinde yolculuk masraflarını karşılayacak kadar bedelin de hazır bulunması önemlidir.
 7. Otel ve Uçak Rezervasyon Bilgileri: Polonya ziyaretinizi yapmak için aldığınız uçak biletlerinin de fotokopisi gereklidir. Eğer Polonya’da otelde konaklanacaksa otel rezervasyonuna ait bilgilerin de kullanılması gereklidir.
 8. Seyahat Sağlık Sigortası: Polonya konsolosluk tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde Polonya vizesi almadan önce sağlık sigortanızın yapılmış olması gerekir. Bu sağlık sigortası Polonya’da bulunulan sürede başınıza gelebilecek olan bir sağlık probleminde 30.000 Euro’ya kadar size destek sağlar.
 9. Muvafakatname: 18 yaşının altında olan kişilerin Polonya vizesi almak için muvafakatname olarak isimlendirilen izin belgesini alması gerekir. Noter tarafından verilen bu belge ailenin çocuklarına izin verdiğini gösteren bir belgedir.
 10. Vize Talep Dilekçesi: Polonya randevu işlemlerinden önce dilekçenin hazırlanması son derece önemlidir. Vize talep edildiğine dair bir dilekçe hazırlanmalı ve bu dilekçe başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır.
 11. Vize Harç Bedeli Dekontu: Polonya vize fiyatları konsolosluk tarafından daha öncesinde belirlenmiştir. Bu bedelin bankaya yatırılması ve paranın yatırıldığına dair dekont belgesinin alınması gerekir. ATM’den alınan makbuzlar bu aşamada geçerli olmayacaktır.

Polonya Schengen Vizesi İçin Mesleki Evraklar Nelerdir?

Polonya ticari vize işlemleri yapılırken sahip olunan meslek grubuna göre farklı evraklar talep edilebilir. Bu evrakların da başvuru aşamasında sunulması gerekli olacaktır.

Özel sektör çalışanları için gerekli evraklar;

 1. Şirket Yazısı: Firma bilgilerini içeren bir yazı olarak tanımlanabilir. Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılması gerekir. Polonya vizesi alacak olan kişinin işe giriş tarihi, çalışma ve izin saatleri konusunda bilgiler verilmelidir.
 2. Güncel Tarihe Sahip Şirket Evrakları: Ticaret sicil belgesi, firma faaliyet belgesi, imza sirküleri ve vergi levhası bu kategoride bulunan ve koyulması gereken evraklardır.
 3. Maaş Bordrosu: Firma yetkilisinden talep edilerek alınan, ıslak imzalı ve son 3 ay alınan maaşı gösteren bir bordro alınmalıdır.
 4. SGK işe giriş bildirgesi: Ücretli çalışan kişiler için işe giriş belgeleri konulmalıdır. Eğer işveren konumunda bulunuluyorsa bu belgeye ihtiyaç duyulmaz.
 5. 4A ya da 4B Hizmet Dökümü: Başvuru sahibinin hizmet dökümü dosyanın içerisinde yer almalıdır.

Devlet Memurları için gerekli evraklar;

 1. Çalışma Belgesi: Konsolosluk Polonya vizesi alacak olan devlet memurlarından devlet kurumunda yaptığı işi bildiren bir belge talep eder.
 2. Resmi İzin Belgesi: Başvuruda bulunan kişinin çalıştığı devlet kurumunda aldığı izine ya da görevlendirmeye ait belgedir.
 3. Görev Kimlik Kartı Fotokopisi: Görev yerindeyken kullanılan kimlik kartının bir fotokopisi istenmektedir.
 4. Maaş Bordrosu: Özel sektör çalışanları gibi devlet memurlarından da son üç aylık gelirini gösteren maaş bordrosu talep edilmektedir.

Öğrenciler için gerekli evraklar;

 1. Öğrenci Belgesi: Polonya öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin ilk alması gereken belge e-devlet üzerinden alınan barkodlu öğrenci belgesidir.
 2. Sponsor Yazısı ve Sponsora Ait Evraklar: Seyahatte bulunacak olan öğrencinin masraflarını karşılayacak ve sponsor olacak kişinin noter huzurunda aldığı taahhütnamenin belgeler arasında konulması gerekmektedir. Ayrıca şirket ya da kişilerin banka hesaplarındaki son 3 aylık hareketleri belirten ıslak imzalı belgelerin de alınması gerekli olur.

Emekliler için gerekli evraklar;

 1. Emekli Cüzdan Fotokopisi: Emeklilere ait emekli cüzdan fotokopisinin başvuru belgeleri içerisinde olması zorunludur.
 2. Banka Hesap Dökümü: Emekli maaşı hangi bankadan alınıyorsa bu bankadaki hesaba ait hizmet dökümünün başvuru evrakları içerisinde yer alması gerekmektedir.

Çiftçiler için gerekli evraklar;

 1. Çiftçilik Belgesi: Ülkemizde kayıtlı olunan ziraat odası tarafından verilen ıslak imzalı çiftçilik belgesi Polonya vize işlemlerinde belgeler arasında yer almalıdır.

Meslek grupları için belirlenmiş olan bu evrakların başvuru dosyalarının içerisinde yer alması başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır. Bu sebeple de alınacak olan ek meslek belgelerinin dikkatli bir şekilde alınıp kullanılması gereklidir.

Polonya Schengen Vizesi İçin Parmak İzi Gerekli mi?

Schengen vizesi alırken gerekli olan şartlar arasında parmak izi de bulunmaktadır. Polonya vize başvuru merkezi birimimiz sizler için tüm parmak izi sürecini başarılı bir şekilde yürütür. 2014 senesinde devreye giren bu sistemde Schengen vizesi alacak olan kişilerin parmak izleri de alınmaktadır.

2014 senesinden sonra Schengen vizesi aldıysanız ve bu amaçla parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izinizi vermenize gerek olmaz. Ancak bu işlemi daha öncesinde yapmamış bir kişiyseniz Polonya konsolosluk randevu işlemleri ile parmak izinizi vermeniz gerekir. Sizler için uygun olan bir tarih ve saate aldığımız randevulara giderek parmak izinizi verebilirsiniz.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya’ya gitme durumu söz konusu olan kişiler ilk etapta vize işlemlerine ne zaman başlaması gerektiğini merak eder. Bu aşamada firmamıza yapılan başvurularda en çok sorulan sorulardan bir tanesi vizelerin ne kadar bir süre içerisinde onaylanacağıdır.

Polonya vizesi alırken belgelerin toplanması, Polonya büyükelçiliği randevu alma işlemi ve sonrasında elçilik tarafından başvuruların değerlendirilmesi uzun bir süre almaktadır. Normal şartlarda başvurular yapıldıktan 15 iş günü sonrasına kadar sonucun açıklanması şarttır.

Polonya vize başvuru ücreti yatırılıp tüm belgelerin hazır hale getirilmesi ciddi bir iştir ve zaman alır. Bazı belgeler internet üzerinden alınabiliyor olsa da bazıları firmadan ya da devlet kurumlarından alınacaktır. Bu sebeple de süreç 15 iş gününden çok daha fazla sürebilir. 15 iş günü de 3 haftaya tekabül ettiğinden işlemlere ziyaret tarihinden en az 1 ay öncesinde başlanması doğru bir tercih olacaktır.

Polonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Bazı ülkelerin konsoloslukları alınacak olan vizenin türüne göre farklı ücretler belirlemektedir. Ancak Polonya konsolosluğundan alınan vizelerde talep edilen ücretler sabit olur. Polonya konsolosluğu talep edilen vizeleri insanların yaşlarına göre belirler. Polonya Schengen vizesi ücreti;

 • 0-6 yaş arasındaki çocuklar için 0 Euro,
 • 6-12 yaş arasındaki çocuklar için 45 Dolar,
 • 12 yaş üzerindeki tüm bireyler için 90 Dolar, olarak belirlenmiştir.

Başvuru işlemlerini bireysel tamamlamaya çalıştığınızda sonucun olumlu olması oldukça zordur. Bu sebeple de firmamız ile çalışarak süreci daha olumlu bir hale çevirmeniz gerekir. Firmamızdan alacağınız hizmet için de 13,5 Euro ücret talep edilmektedir.

Polonya Vizesi Neden Reddedilir?

Polonya vizesi için başvurular yapıldığında onaylanma ihtimali kadar reddedilme ihtimali de söz konusu olmaktadır. Polonya eğitim vizesi ya da turistik vize alırken yapılan başvurularda tüm belgeler ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Belgelerin içerisinde uygun olmayan bir tane bulunduğunda başvurular reddedilir.

Bazı durumlarda belgelerden bir tanesi güncel olmaz. Bazen ise belgelerde istenen küçük ayrıntılar gözden kaçırılmıştır. Böyle bir durum söz konusu olduğundan Polonya vize başvurusu reddedilir. Konsolosluk tarafından vizeler reddedildiğinde ödenen ücretler tarafınıza geri ödenmeyecektir. Yapılan harcamanın tamamı boşa gider ve onaylanması için tekrardan bir çalışma yapılması gerekli olur.

Daha öncesinde Schengen vizesi aldıysanız ve bu vize ile herhangi bir Schengen ülkesinde zamana geçirdiyseniz buradaki davranışlarınız da sizin vize almanızı engelleyebilmektedir. Burada gerekli zamandan fazla durmanız, herhangi bir olumsuz durumun içerisinde yer almanız ya da yasalara karşı gelmeniz yapacağınız başvurularda etkili olmaktadır. Bu durumlardan bir tanesi varsa başvurular reddedilebilir.

Yapılacak olan başvuruların reddedilmemesi adına her zaman iyi bir hizmet sunabilecek olan aracı firmalar ile çalışılması gerekmektedir. Firmamız her yıl yüzlerce kişinin Polonya vizesi almasını sağlar. Bu sebeple de Polonya vizesi için gerekenler konusunda büyük bir tecrübeye sahiptir. Firmamız ile çalıştığınızda harcayacağınız küçük hizmet bedelleri çok daha büyük kayıpları engelleyecektir.

Firmamız ile çalıştığınızda bizler size vizelerin kesinlikle olumlu sonuçlanacağının garantisini veremeyiz. Bunu vaade eden kuruluşların tamamı yanlış bilgi vermektedir. Tamamen konsoloslukların kontrolünde olan bu onay sürecinde sizin daha önceki davranışlarınız da etkili olur. Bu sebeple de garantili bir hizmet sunma şansımız bulunmaz. Ekibimiz tüm başvuru evraklarının doğru olacağını ve kusursuz bir başvuru yapılacağının garantisini verebilir.

Polonyada Çalışmak

Polonya’da çalışmak isteyen kişilerin vize başvuru evrakları arasında olmazsa olmaz belgeleri; yaptıkları iş sözleşmesi, çalışma izni ve aldıkları ticari davetiyelerdir. Bu belgelerin başvuru dosyalarında olmaması durumunda kişiler çalışma vizesine başvuru yapamaz. Bunun yanında ülkeye Erasmus programıyla giriş yapan kişilerin eğitim süreçleri boyunca ve sonrasında haftada en fazla 20 saat kadar çalışma izinleri bulunmaktadır.

Polonya Erasmus Vize Randevu

Polonya’ya Eramus programı ile gidecek olan kişilerin başvuru yapmaları gereken vize türü Erasmus vizedir. Erasmus vizeleri uzun süreli vize olduğundan kişiler başvurularını vize merkezleri tarafından yapamamaktadır. Kişilerin bu sürece başlayabilmeleri için konsolosluklar aracılığıyla bir randevu tarihi belirlemeleri gereklidir. Öğrencilerin belgelerini eksik olmadan toparlaması halinde başvurularını şahsen asli konsolosluklara yapmaları gerekmektedir.

Vfs Global Randevu Alamıyorum

Vize süreçlerinde bazı aksamalar olabilmektedir. Ancak kişilerin bu aksamaları en hasarsız şekilde atlatabilmesi için zamanlamayı iyi ayarlamaları gerekmektedir. Olası bir sorunda kişilerin işlem yapabilme sürelerinin kalması adına bu süreç çok önemlidir. Aksi takdirde vize başvuruları ret alabilmesi olasıdır.

Polonya Da Part Time İş Ücretleri
Polonya’da çalışmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir başka konuda maaşlardır. Okurken çalışmak isteyen kişilerin geneli part time işlere yönelmektedir. Örneğin Polonya’da garson olarak çalışmak isteyen bir kişinin aylık alacağı maaş yaklaşık olarak 7,5 bin Türk Lirası’na tekabül etmektedir. Bir başka örnek olarak part time aşçılığı verebiliriz. Aşçılar yaklaşık olarak 3 bin Türk Lirası’na denk gelmektedir.
Vize Ücreti 2023

Vize ücretleri her sene belirli miktarlarda artış gösterebilmektedir. Bu artışlar vize türlerine, sürelerine ve ülkeye giriş sayılarına göre de değişmektedir. Polonya’ya gitmek isteyen kişilerin ödemesi gereken güncel vize harcı 80 Euro’dur. Ancak almaları zorunlu olan başvuru merkezi ücreti ise 30 Euro’dur. Böylelikle vize başvurusu yapacak olan kişilerin ödemesi gereken toplam tutar 110 Euro’dur.

Vfs Global Polonya D Tipi Vize Gerekli Belgeler
Ülkeye gitme sebepleri normal vize süreçlerinden daha uzun olan kişilerin alması gereken vize türü D tipidir. Bu vizeler ülkede uzun süreli kalıma izin vermektedir. D tipi vizesi eğitim, aile birleşimi ve çalışma izni gibi durumları kapsar. Her bir vize türü için gerekli belgeler değişim göstermektedir. Ancak bu vize için gerekli temel evraklar; başvuru formu, kişilerin fotoğrafları, pasaportlar, sağlık poliçesi ve kişilerin finansal durumunu gösteren belgelerdir.
Erasmus İçin Vize Ücreti
Erasmus programı ile yurtdışına gitmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize türü D tipi ulusal vizedir. Bu vizeyle beraber kişiler 3 aydan daha fazla süre ülkede kalabilir. Erasmus için öğrenciler ücret ödememektedir ancak uygun vizeyi alabilmek için kişilerin ödemesi gereken tutar yaklaşık 120 Euro’dur.
Vize Randevusu Nasıl Alınır
Seyahat tarihlerine orantılı bir şekilde vize işlemlerine başlanması adına seyahate çıkacak olan kişilerin bu süreci iyi planlaması gerekmektedir. Vize randevusu almak isteyen kişiler konsolosluklar ya da konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş firmalarla iletişime geçmelidir. Bu şekilde kişiler doğru bir şekilde vize alabilirler.
Ankara Polonya Konsolosluğu Randevu Alma

Vize başvuru süreçlerinde dosyanın eksiksiz ve hatasız bir şekilde toplanmasının önemi çok büyüktür. Ancak bu sürecin başlatılabilmesi için kişilerin randevu almaları çok önemlidir. Randevu almayan kişiler hiçbir şekilde işlem yapamaz. Bu işlemlerde geç kalınmaması adına ve kişilerin başvurularının olumsuz etkilenmemesi adına bu sürecin iyi bir şekilde planlanması gerekmektedir.Polonya vize İşlemleri Soruları

Polonya’ya Vize Kalktı Mı?

Polonya Avrupa Birliği ve Schengen Birliği içinde yer alan bir ülkedir. Bu yüzden Polonya’ya düzenlenecek seyahatlerde vize uygulaması bulunmaktadır. Diplomatik pasaport taşıyan kişiler 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaf tutulur.

Polonya Vize Başvuru Formu Nedir?

Polonya ziyareti için gerekli bilgilerin verildiği resmi formdur. Form başvuru sahibi tarafından, belirtilen dilde doldurulup, ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir. Tüm bilgiler hatasız, resmi evraklarla uyumlu olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya konsolosluklarına doğrudan yapılacak müracaat ile vize başvurusu yapılmaktadır. Schengen ülkesi olduğundan, Polonya için alınan vize diğer Avrupa ülkelerinde geçerli olacaktır. İlgili evraklar ve başvuru formları ile konsolosluk randevusuna gidilerek işlemler başlatılır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir