Polonya Vize 1 – polonya

polonya vizesi

NEDİR?

Polonya ticari vize başvurusunda tespit edilen bireyin seyahatinin mesleksel gerekliliği Polonya’da etkinlik gösteren firma doğrulusunda konfirme edilmelidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Ticari vize şahıslara başka vizelerde odluğu gibi en çok 180 günlük olarak verilir. Bu vakit ticari faaliyetin haline bağlı olarak uzatılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu ortamında vizeden mesul görevlilerle ve birimlere müracaat gerçekleştirme esastır.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede çağrı eden şirketin bütün iş bilgileri ayrıntılı olarak yer almalı ve konsolosluğa hitaben yazmıştır.

Polonya Transit Vize İstiyor Mu

Polonya üzerinden başka bir ülkeye yolculuk etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize müracaatı yapması gerekmektedir. Ancak iki uçuş arasında 24 saati geçmeyen için transit vize müracaatı yapılmasına gerek yoktur. Polonya transit vize başvurusu seyahat tarihinden en az 2 hafta öncesine kadar yapılmalıdır.

Polonya Çalışma Vizesi

Polonya çalışma vizesi ulusal D tipi vize kategorisinde yer almaktadır, ülkedeki bir firmada çalışarak maaş olacak Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının çalışma izni başvurusunda bulunması ve vize alması zorunludur. Çalışma vizesi ile ülkede 90 günden daha uzun süre çalışma imkanı elde edilir. Polonya Çalışma vizesi alanlar daha sonra oturum hakkı evde ederek ailesinin yanına alma şansına sahiptir. Gerekli olan evraklar ile birlikte niyet mektubu bir iş sözleşmesi sunularak Polonya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak gerekir.

Polonya'ya Vize Kalktı

Bir Schengen birliği ve Avrupa Birliği ülkesi olan Polonya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir. Diplomatik pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaf tutulmaktadır. Polonya Konsolosluğu vize sonucu hakkında karar yetkisine sahip olan Türkiye’deki tek kurumdur.

Polonya Erasmus Vize Ücreti

Polonya’da 90 günden daha uzun süren eğitim alacak olan öğrencilerin başvuru yapması gereken vize türü Polonya eğitim öğrenci ve Erasmus vizesidir. Üniversite, yüksek lisans, doktora eğitimleri, uzun süreli dil eğitimi stajlar için başvuru yapılacak olan vize kategorisidir. Ulusal vize D tipi kapsamında olan Polonya eğitim öğrenci ve Erasmus vizesi ile tüm Schengen ülkelerine 90 günü geçmemek şartı ile ziyaret etme imkanı elde edilir. Öğrenci vizesi başvurusunda en önemli evrak eğitim kurumundan gönderilen kabul yazısıdır.

Polonya İşçi Vizesi

Polonya’da uzun süre çalışma imkanı sağlayan Polonya Çalışma vizesi işçi vizesi olarak geçmektedir. Polonya ulusal değil tipi vize türü olan Çalışma vizesi ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkede uzun süre çalışabilir ve oturum hakkına sahip olabilir. Ardından aile birleşimi vizesi başvurusu gerçekleştirerek tüm ailesinin yanına alma şansını elde eder. İşçi vizesi başvurusu Normal şartlarda 5 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Polonya Çalışma İzni

Polonya’da çalışma şansı elde etmek ve çalışma izni alabilmek için ulusal D tipi vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Çalışma vizesi görevi üstlenen vize tipine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya’da uzun süreli çalışma şansı elde eder. Polonya çalışma izni bulunmayanlar iş başvurusunda bulunsa da bir ülkeye giderek sürekli şekilde çalışma imkânına sahip olamaz.

Polonya D Tipi Vize Çalışma İzni

Polonya D tipi çalışma vizesi ilk girişten itibaren ülkede bir yıl boyunca 90 günden daha uzun süre kalmak isteyenler için verilir. Aynı zamanda 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek koşulu ile Schengen üyesi ülkelerin topraklarına giriş çıkış sağlanarak seyahat imkanı elde edilir. Geçerlilik süresi 1 yıl olan vizeye müracaat için planlanan seyahat tarihinden en geç 15 gün önce en erken ise 6 ay önce başvuru yapılmalıdır.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi

Polonya aile birleşimi vizesi Polonya vatandaşı olan kişilerin aile ferdi olarak ülkede uzun süre oturmaları için verilen vizedir. Vize sayesinde Polonya’da 90 günden daha uzun süre kalma imkanı elde edilir, vize evli eşleri ve çocukları kapsamaktadır. Aile birleşimi vizesi başvurusu yapabilmek için Polonya vatandaşı olan eşin resmi davetiye göndermesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından talep edilen evraklar değişiklik gösterdiğinden dolayı net bilgiye konuyu konsolosluğundan öğrenilmektedir.

Polonya Vatandaşlık Şartları

Polonya vatandaşlığı almak için 18 yaşında olmak 5 yıl ara vermeden ülkede yaşamak ve Polonya Anayasası’nda yer alan 3 dilden en az birini bilmek gerekmektedir. Aynı zamanda toplumsal uyumu ispat etmek ve en az 468 gün Polonya’da çalışmış olma şartı aranmaktadır. Polonya vatandaşı ile evli olan ya da bir Polonya vatandaşı çocuğun ebeveyni olanlar için prosedür daha yumuşak işlemektedir.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Kısa süreli Polonya ziyaretleri için başvuru yapılan J tipi Polonya Schengen vizesi çıkış süresi ortalama olarak 15 iş günüdür. Ulusal vize türlerine yapılan başvuruların sonuçlanma süresi ise 15 ile 90 iş günü arasında değişmektedir. Vize başvurusunun uzamasına neden olan etkenlerin başında evrakların hatalı ve eksik olarak sunulması ilk sırada yer alır. Başvuru dosyasındaki hatalar ve tutarsızlıklar da vize çıkış tarihlerini etkileyen unsurlar arasında sıralanmaktadır.