Polonya Vize Nasıl Alınır 2023 1 – polonya konsolos

Polonya Vize Nasıl Alınır 2023

Polonya Devleti, umuma mahsus olarak çıkartılan bordo renkli Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerinden Polonya vize işlemlerinin uygulanmasını talep etmektedir. Resmi Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından ise, 180 günlük süre zarfında 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat yapabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen pasaportların türü ne olursa olsun, seyahat sonrasındaki 3 aylık süre zarfına kadar pasaportun geçerli olmasını da ek olarak istemektedir.

Polonya Vize Var mı?

Polonya Devletine seyahat yapmak isteyen kişilerin seyahat öncesi planlamasında merak ettikleri en önemli konulardan biri, Polonya vize var mı konusudur. Polonya Konsolosluğu tarafından yapılan vize duyurusunda, eğer ki sahibi olunan pasaport umuma mahsus olarak çıkmışsa, o zaman Polonya vizesi alınmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir.

Polonya Vize Ücreti

Polonya vize ücreti, 8 farklı vize türünden 7si için aynı miktardadır. Polonya vize türleri içerisinde yer alan turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti, transit, şoför ve öğrenci vizeleri için 80€’dur. Sadece Polonya çalışma vizesi başvuruları için 160€’luk bir vize harç ücreti talep edilmektedir.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formu ve diğer vize evrakları, Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanması zorunlu tutulan belgelerdir. Vize evrakları içerisinde en önemlisi, vize başvuru formudur. Vize başvuru formu, Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanan bir resmi evraktır. Polonya vizesi için yapılacak olan başvurularda, başvuran kişi tarafından mutlaka doldurulmalıdır.

Polonya Vize Randevu

Polonya vize randevu işlemleri, vize alacak olan kişi tarafından Polonya Konsolosluğuna şahsen olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Vize başvurusu için randevu alımı, Polonya Konsolosluğu aranarak yapılmaktadır.

Ayrıca vize başvuru randevuları, Polonya Konsolosluğu tarafından yetkili olarak görevlendirilmiş başvuru merkezlerine de alınabilmektedir. Bu merkezler sizlerin adına, Polonya vize başvurusu için gerekli olan tüm işlem adımlarını gerçekleştirmektedir.

Polonya Vizesi Ekşi

Polonya vizesi ekşi yorumları, vize alacak olan kişiler için ön bilgi niteliği taşımaktadır. Ekşi sözlükteki Polonya vizesiyle alakalı olarak yapılan yorumlara bakıldığında en dikkat çeken yorum, Polonya vizesinin çok kolay bir şekilde alındığıdır. Polonya vizesi başvurularında eksik olan belgeler olsa bile, Polonya Konsolosluğu yetkililerinin kolaylık sağladığı belirtilmiştir.

Polonya Vize Ücreti 2023

Ülkelerin vize harç ücretleri yıllara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Polonya vize ücreti 2023 miktarları, her vize çeşidi için aynı tutulmuştur. 7 farklı vize türü için 80€’luk bir harç ücreti Polonya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Sadece Polonya çalışma vizesi isteyen kişiler, diğer vize harç ücretlerinin 2 katı olacak şekilde 160€’luk bir bedel ödemektedirler.

Polonya Vize Reddi

Polonya vize reddi durumları hemen hemen yaşanması oldukça zor bir durumdur. Çünkü internet üzerinden Polonya vizesiyle alakalı olarak yapılan araştırmalarda, Polonya vizesi almanın oldukça kolay olduğu söylenmektedir. Ancak ne olursa olsun, Polonya vizesine başvuru aşamasında gereken titizlik gösterilmeli ve hiçbir olumsuz duruma yer verilmemelidir.

Polonya Vizesi Ücreti

Polonya vizesine başvuracak olan adayların başvuru işlemlerinde ödemesi gereken ücret, Polonya vize ücreti ve harcıdır. Polonya Konsolosluğu 2023 yılı için Polonya vize harç ücretlerini Şubat ayında yayınlamıştır. Yayınlanan bu ücret tablosunda, 3 farklı kolonda istenen ücretler gösterilmiştir. Vize ücretlendirilmesinde, vize harcı, başvuru acentası bedeli ve hizmet bedeli gibi bedeller Polonya vizesi alacak olan kişiler için belirtilmiştir.

Polonya Vize Alma

Polonya vize alma işlemini gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları, oldukça avantajlı bir vizeye sahip olacaklardır. Çünkü Polonya, Orta Avrupa Schengen bölgesinde yer almaktadır. Bundan dolayı sahip olunacak Polonya vizesi sayesinde, tüm Schengen bölgesi ülkelerine seyahat düzenlenebilecektir.

Öğrenci Vizesi Polonya

Polonya’da eğitimlerine devam etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türü öğrenci vizesidir. Bu vizelerin alınması için konsolosluklar tarafından belirlenen gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamak zorunludur. Belgelerin eksiksiz olması bu noktada kişilere büyük bir avantaj sağlar. Bu vize türü D tipi ulusal vizeye gireceğinden başvuruların direkt olarak şahsen yetkili konsolosluklara yapılması gerekmektedir.

Erasmus Çalışma İzni

Erasmus yapmak amacıyla bir ülkeye giden öğrenciler normalde çalışma iznine sahip değillerdir. Ancak Polonya bu ülkelerden bir tanesi değil. Erasmus ile ülkeye giden öğrenciler haftada en fazla 20 saat olmak şartıyla çalışma iznine sahiplerdir. Kişiler okul süreçlerinde ya da okul sonrası zamanlarında da çalışma hakkına sahiptir. Böylelikle Erasmus ile ülkeye okumaya giden öğrenciler aynı anda çalışıp para kazanabilmektedir.

Polonya D Tipi Vize

D tipi vize aynı zamanda ulusal vize olarakta bilinmektedir. Kişilerin ülkede normal bir vize süresinden daha uzun süre kalacaksa bu kişilerin başvurmaları gereken vize türüdür. D tipi vize kapsamına; eğitim, oturum, çalışma ve aile birleşimi vizesi girmektedir. Kişilerin evrakları normal süreli vize evraklarından farklı olacağından, bu kişilerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde öğrenerek hatasız bir araya getirmeleri önemlidir. Aksi takdirde vize alım süreçleri uzayacağı gibi ret de alabilirler.

Polonya'da Oturma İzni Nasıl Alınır

Polonya’ya giden kişiler uzun bir süre orada kalacaklarsa bu kişilerin oturum izni almaları zorunludur. Bu noktada kişilerin şahsen gidip yetkili makamlara başvuru yapması gerekmektedir. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde toparlanmasıyla beraber kişilerin gerekli mercilere başvuru yapması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahipleri 18 yaşından küçük, reşit bireyler değillerse bu kişilerin başvurularını aile bireyleri yapmalıdır.

Polonya İş Davetiyesi

Polonya’da çalışmak isteyen kişilerin vize başvuru evraklarını bu yönde hazırlaması gerekmektedir. Ancak ellerinde temel birkaç belge olmayan kişiler bu vize türüne başvuru yapamamaktadır. Bu temel evraklar, çalışma izni, iş sözleşmeleri ve ticari davetiyelerdir. Bu davetiyeleri almak isteyen kişilerin bireysel olarak başvuru yaparak, bir şirketle anlaşması gerekmektedir. 

Polonyada Oturum Kartı Nasıl Alınır

Polonya’da ellerindeki vizelerin sağladığı normal süreçten daha uzun süre ülkede kalmak isteyen kişilerin oturum kartına ihtiyaçları vardır. Zorunlu evrakların bir araya getirilmesiyle beraber bu evraklar yetkili makamlara sunulmalıdır. Bu kişiler 18 yaşından büyük olmak şartıyla kendi adlarına başvuru yapabilmektedirler. Ancak kişilerin 18 yaşından küçük olması dahilinde aile bireyleri tarafından bu işlem yapılabilmektedir.

Polonya Vfs

Kişilerin çıkacakları kısa süreli seyahatler için vize başvuruları konsoloslukların yetki verdiği resmi kurumlar tarafından yapılmaktadır. VFS kısa süreli Polonya vize başvurularının yapılacağı resmi web sitesidir. Kişiler bu sayede karışık vize başvuru işlemlerinden bir nebze de olsa sıyrılarak kolay ve hızlı bir şekilde seyahatlerinde gerekli olan vize başvuru işlemlerini yerine getirebilmektedir.

Polonya İş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Polonya’da çalışmak için vize başvurusunda bulunurken kişilerin dosyasında olması gereken evraklar şunlardır; vize talep dilekçeleri, vize başvuru formları, kişilerin pasaportları, sağlık sigortaları, davetiyeleri, oturum kartı, gelir belgeleri, gerekli rezervasyon belgeleri, maaş bordroları, gerekli fatura ve makbuzlar, çalışmaya gidecek olan kişiler öğrenci ise öğrenciliğini kanıtlayan belgedir. Ayrıca şirket sahibi ya da çalışansa bu belgelere ek olarak; kaşeli izin onayı, şirketin ticaret odasında bulunan kayıt belgesi, sicil gazetesinin bir kopyası, şirketin vergi levhası ve barkodu olan SGK hizmet dökümü de dosyada olmalıdır.

Polonya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Polonya’ya uzun süreli gitmek isteyen kişilerin başvurularını şahsen konsolosluklara giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu noktada kişilerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde toparlaması hayati önem taşımaktadır. Evrakların eksik olması durumunda kişilerin vize başvuruları sonuçlanma süresi uzayabileceği gibi olası bir durumda kabul edilmeme durumları da bulunmaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaşılmaması adına kişilerin doğru vize türüne doğru evraklarla başvurmaları gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir