Polonya Üniversiteleri Sıralaması

Polonya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Polonya içerisinde Avrupa’da ve dünyada başarılı olarak sayılabilecek birçok farklı üniversite bulunuyor. Yüksek lisans ya da lisans programlarınız için tercih edebileceğiniz üniversitelere Polonya üniversiteleri sıralaması ile karar verebilirsiniz.

Polonya’nın En İyi 5 Üniversitesi

Polonya içerisinde tercih edebileceğiniz en iyi 5 üniversite şu şekildedir;

  • Varşova Üniversitesi: 1816 yılında kurulmuş olan bu üniversite Varşova’da yer alıyor. En eski ve ünlü üniversitedir.
  • Jagiellonian Üniversitesi: 1364 yılında kurulmuş olan Jagiellonian Üniversitesi Krakow içerisinde yer alıyor. Avrupa’nın en eski ikinci üniversitesi konumundadır.
  • Varşova Teknik Üniversitesi: 1826 yılında kurulmuş olan bu üniversite de Varşova içerisinde yer alıyor. Ülkenin en donanımlı ve iyi eğitime sahip olan üniversitesidir.
  • Adam Mickiewics Üniversitesi: 1919 yılında kurulmuş üniversite Poznan’da yer alıyor.
  • Lazarki Üniversitesi: 1993 yılında kurulmuş olan bu üniversite Varşova sınırları içerisinde yer alıyor. Bu üniversite 2005 yılında Polonya’nın en iyi üniversitesi seçildi.

Dünya Sıralamasında İlk 1000’de Yer Alan Polonya Üniversiteleri

CWTS Leiden Ranking tarafından yapılan sıralamaya göre Jagiellonian Üniversitesi, Adam Mickiweicz Üniversitesi, Wroclaw Üniversitesi, Varşova Üniversitesi, Varşova Sağlık Üniversitesi, Medical University of Lodz ve daha birçok üniversite başarısı ile dünya sıralamasında ilk 1000 içerisindedir.

Polonya Üniversite Sıralamaları

Polonya üniversite sıralaması sonucunda oluşan puan tablosuna göre en iyi üniversite 100 puan ile Varşova Üniversitesi’dir. En kötü üniversite ise 40.7 puanla Lazarski Üniversitesi’dir.

Polonya Üniversite Başvuru

Polonya üniversite başvuru, her bir üniversite tarafından yıllık akademik takvime göre yapılır. Genellikle Mayıs ayı başlarında başlayan başvurular ekim ayına kadar sürebilir. Her okul kendi web sitesinden mayıs ayına doğru bildiri paylaşarak başvuru tarihlerinin açıldığını yayınlar.

Polonya’da Üniversite Eğitim Süresi

Polonya’da alacağınız üniversite eğitiminin süresi tercih edeceğiniz bölüme göre değişiklik gösterir. Ülke içerisinde bulunan okullarda ortalama eğitim süresi 3 yıl olsa da 4 – 5 yıl süre eğitim veren bölümler de bulunuyor. Özellikle mühendislik, tıp ve benzeri bölümlerde eğitim süresinin daha uzun olduğu görülür.

Polonya Üniversite Başvuru Adımları

Polonya üniversitesine başvuru yapmak istiyorsanız ilk olarak Polonya üniversite başvuru zamanı gelene kadar gerekli belgelerinizi düzenlemelisiniz. Daha sonra okul tarafından yayınlanan formu doldurarak başvurunuzu başlatırsınız. Gerekli belgeleri okula postalamanız gerekir.

Polonya Üniversite Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler

Polonya’da bir üniversiteye başvuru yapmak istiyorsanız başvuru öncesinde gerekli evrakları toplamanız önemlidir. Eksiksiz olarak toplamanız gereken bu evraklar; başvuru formu, 4 adet fotoğraf, Nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenci sözleşmesi, lise diploması, İngilizce dil sertifikanız ve l3 adet İngilizce diline çevrilmiş lise transkipt.

Bu evrakların eksik olması durumunda başvurunuz değerlendirilmeyecektir. Başvuru sürecinizde herhangi bir problem ile karşılaşmamak için danışmanlık hizmetlerine başvurabilirsiniz. Bu hizmetler kısa süre içerisinde başvurunuzu yapmanıza ve okula yerleşmenize profesyonel bir dokunuş yapar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir