Polonya Transit Vize 2023 1 – polonya konsolos

Polonya Transit Vize 2023

Polonya Transit Vizesi Hakkında

NEDİR?

Polonya üzerinden başka ülkeye yolculuk etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya Transit Vize müracaatı gerçekleştirmelidir. Fakat iki uçuş arasındaki vakit 24 saati geçiyor ise, transit vize müracaatı yapılması gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi günlük olarak alınmaz yalnızca geçişlerde kullanılmak üzere verdiği bir vize türüdür.

NEREYE BAŞVURULUR?

 1. Polonya konsolosluğu müracaatları alabilmek amacıyla yetki sahibi
 2. GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?
 3. Polonya Konsolosluğu, Polonya Transit Vize Evrakları
 4. Polonya vize müracaat formu
 5. Pasaport
 6. 2 adet biometrik fotoğraf
 7. Polonya Konsolosluğu’na hitaben makalenmiş transit geçiş gerçekleştireceği belirtilmiş bireyin vize talebini bildiren dilekçe
 8. Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsaadesi ya da vizenin pasaportta ki alakalı sayfanın fotokopisi ya da gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler
 9. Kimlik fotokopisi
 10. Uçak bileti rezervasyonu
 11. Seyahat sıhhat sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihe iki hafta kalaya kadar istenildiği vakit müracaat yapılmaktadır. Bu vakit seyahatin sekteye uğraması yönünden önemlidir.

Polonya Vize Randevusu

Polonya vize randevusu Polonya Konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği ya da konsolosluğun görevlendirdiği belirli vize acentaları doğrultusunda alınır. Fakat randevu öncesinde Polonya seyahati için vize başvuru talebinde bulunulmalı. Konsolosluğun yoğun olduğu döneme göre başvuru kabul edildikten sonra tarafınızdan belirli evraklar istenir. Evrakları hazırlanıp, randevu tarihine kadar dosya içerisinde toplanmalı.

Polonya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya Erasmus vizesi seyahat planından yaklaşık 1,5 ay öncesinde alınmalı. Erasmus vizesi, evraklar istenilen doğrultuda hazır hale getirilirse yaklaşık 2 hafta içerisinde çıkar. Ancak evraklar eksik ya da hatalı olduğu takdirde bu süreç bir ayı bulabilir. Bu sebepten dolayı dikkatli ve özenli bir çalışma gerçekleşmeli.

Polonya’da Evlilik

Polonya’da evlenmek ya da Polonyalı vatandaşla bir evlilik gerçekleştirecek olan kişiler, Polonya aile birleşimi vizesi almalıdır. Aile birleşimi vizesi, evlilik vizesi içerisinde de yer edinir. Polonya Konsolosluğuna ya da Polonya Büyükelçiliği’ne başvuru talebinde bulunduktan sonra evlilik vizesi için tarafınızdan istenilen evraklar da doğru hazırlanırsa, kısa bir süre içerisinde çıkar.

Polonya Pasaport Ücretleri

Polonya pasaport ücretleri, kişinin ülkede bulunma türüne göre farklılık gösterir. Genel anlamda, 90 dolardır. Ancak bu ücret çocuklarda belirli yaş aralıklarına göre düşebilir. 0-6 yaş grubu için herhangi bir pasaport ücreti talep edilmez. Polonya’da belirli amaçlar doğrultusunda bulunan akademik kariyere sahip vatandaşlar için de ücret düşük miktarlarda olmaktadır.

Polonya Öğrenci Vize Ücreti

Polonya’da eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler, öğrenci vizesi almalıdır. Öğrenci vizeleri kısa süreli ya da uzun süreli olarak farklılık gözetir. Öğrenci vize ücreti, genel anlamda 90 dolardır. Ancak bu süreç olarak farklılık gözettiği için artabilir ya da daha düşük miktarlarda olmaktadır. Polonya öğrenci vizesi, Polonya Büyükelçiliği’ne yapılan başvuru ile birlikte mümkündür.

Polonya Staj Vizesi

Polonya’da herhangi bir iş yerinde ya da kurumda staj yapmak için staj vizesi alınmalıdır. Staj vizesi için gerekli olanlar, evrak dosyası içerisinde staj yapılacağına dair bir belge ıslak imzalı şekilde yer edilmelidir. Bu belge onaydan geçtiği taktirde staj vizesi alınır. Konu ile ilgili güncel bilgileri, konsolosluğa yapılan başvuru ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Polonya’da Vatandaşlık

Polonya’da vatandaşlık, ülkenin yasal olarak şartlarına göre farklılık sağlar. Bu durum Konsolosluğun vize işlemlerindeki şartları da beraberinde getirir. Polonya’da vatandaş olarak ikametgah edebilmek için Polonyalı vatandaşıyla evlenilebilir ya da göç idaresine başvuruda bulunup, oturum izni alındığı takdirde vatandaşlık işlemleri için hizmet gerçekleşir.

Polonya Büyükelçiliği

Polonya Büyükelçiliği, Türkiye’de belirli illerde yer edinmektedir. Polonya vize işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilmek için Büyükelçiliğe müracaat gerçekleştirmeniz yeterlidir. Polonya Büyükelçiliği yapılan başvuru sonrasında randevu sürecine göre hizmet gösterir.

Nasıl Polonya Vatandaşı Olunur?

Polonya vatandaşı olabilmek için Polonya Büyükelçiliği ya da Polonya göç idaresine başvuru talebinde bulunulması gerekir. Başvuru talebi onaylandıktan sonra Polonya vatandaşlığı ile ilgili çeşitli etmenler yer edinir. Bu etmenler gerek konsolosluk, gerekse Polonya’nın yasal olarak onayından geçtiği takdirde Polonya vatandaşlığı alınabilir.

1 cevap
 1. IBRAHIM SERBETCI
  IBRAHIM SERBETCI says:

  BEN LONDRA-VARSOVA-KIEV UCUSUGERCEKLESTIRECEGIM VE VARSOVA’DAKI BEKLEME SUREM 1 SAAT.TRANSIT VIZEYE IHTIYACIM OLUR MU?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir