Polonya Erasmus ve Öğrenci Vizesi 1 – polonya konsolos

Polonya Erasmus ve Öğrenci Vizesi

POLONYA ERASMUS VİZESİ

Polonya Erasmus Vizesi Hakkında

NEDİR?

Erasmus vizesi şahısların öğrenci değişimi uygulaması kapsamında şahıslara verdiği bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Erasmus vizesi en çok 6 aylık olarak verilir. Şahıslar bu vakti uzatmak üzere daha sonra Polonya Konsolosluğu’na tekrardan müracaat edebilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu müracaatları alan tek birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar

 1. Başvuru sahibinin öğrenci belgesi.
 2. Üniversiten alınan, Polonya Konsolosluğa hitaben makalenmiş ve öğrenci değişimi uygulaması öğrencisi olduğuna istinaden makale.
 3. Polonya’da öğrenim görmeye hak kazanıldığını, üniversiteden öğrenci değişimi uygulaması öğrencisi olduğuna dair makale ya da çağrı mektubu.
 4. Polonya’da geçerli olacak 30.000 Euro teminatlı seyahat sıhhat sigortası.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Erasmus vizesi amacıyla şahıslar lüzumlu evrakları hazırladığı taktirde devre başlamadan üç ay evvelce müracaatlarını yapmalıdır .Erasmus vizesi işlemleri uzayabilir bu yüzden de uygulama dışı kalmamak adına müracaatlar erkenden yapılmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken vize merkezleri ile iletişime geçmek lüzumludur.

POLONYA ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

Eğitim hayatına vatan dışında devam etmek isteyen öğrencilerin adedi her geride bıraktığımız gün daha da artıyor.

Türk öğrencilerin vatan dışı eğitim amacıyla en çok tercih ettiği ülkeler arasında Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda, Malta, Avustralya gibi ülkelerin yanı sıra son senelerde Almanya, Fransa, İspanya, Polonya, Macaristan, Danimarka, İsveç, Estonya gibi ülkeler de sık sık tercih edilen ülkeler arasında konumunu koruyor.

Sağladığı faydalar göz önüne alındığında vatan dışındaki eğitimin mantıklı bir seçenek olduğunu gören öğrenciler, dil okulları ve üniversitelerden gereksinimleri tarafında seçim yaparak hem değişik bir eğitim anlayışına sahip oluyor hem de dünya görüşünü gerektiğince geniş bir perspektife taşımış oluyor.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Öğrenci vizesi şahıslara en çok 6 aylık ve bir senelik olarak verilir. Öğrenim durumunun devam etmesine bağlı olarak ise bu vakit uzatılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu öğrenci vizesi müracaatlarını alan birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Polonya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 • Geçerli Pasaport
 • Varsa Eski Pasaportlar ve Vizeler
 • 2 adet Vesikalık Fotoğraf
 • Polonya Vize Başvuru Ücreti Ödendiğine Dair Dekont
 • Polonya Vize Başvuru Formu
 • Akseptans Mektubu
 • Kurs Ödendi Onayı
 • Konaklama Bilgileri
 • Uçak Bilet Rezervasyonları
 • Nüfus Cüzdanı Sureti
 • Sigorta Poliçesi
 • Öğrenci Belgesi ve Diplomalar
 • Garantör / Taahhütname
 • Ebeveynlerden ya da yakın akrabalardan kalış vakitı vakitınce masrafların karşılanacağını gösteren noter tasdikli taahhütname.
 • Mali durumunuzu gösteren belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Öğrenci vizesi uzun prosedürü işlemler olmasından erkenden müracaat gerçekleştirme gerekecektir. Seyahat edilecek tarihten üç ay evvelce müracaat yapılması esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibata geçilmesi tavsiye edilmektedir. Randevu işlemleri amacıyla vize merkezleri yardımcı olacaktır.

Polonya Vatandaşlık Şartları 2022

Polonya vatandaşlık şartları, Polonya’nın yasal olarak sunduğu belirli şartlardır. Polonya sınırları içerisinde ülkenin toplumsal, hukuki düzenine uygun olarak bir vatandaş şeklinde yaşayabilmek için bu şartlar karşılanmalı. Polonya vatandaşlık işlemleri, Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Göç İdaresi yapılan başvuru ile birlikte mümkündür.

Polonya Öğrenci Vizesi Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Polonya’da öğrenci olarak bulunmak isteyen bireyler, öğrenci vizesi almalıdır. Öğrenci vize işlemleri Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliği doğrultusunda gerçekleşir. Öğrenci vizesi alabilmek için bankada bulunması gereken bakiye yaklaşık 10.000 TL değerindedir. Bu bakiyenin artması Polonya konsolosluğunun tarafınızdan istedi evraklara göre değişkenlik gösterir.

Polonya'da Vatandaşlık Almak

Polonya’da vatandaşlık alabilmek için Polonya Konsolosluğuna ya da Polonya’da bulunan Türk konsolosluğuna müracaat gerçekleştirilmeli. Vatandaşlık işlemleri uzun süreli ya da kısa süreli ikametgah etme durumuna göre değişir. Aynı zamanda burada karşılanması gereken belirli şartlar bulunur. Şartlar hem konsolosluk hem de kişi tarafından onaydan geçti taktir de, vatandaşlık kısa bir süre içerisinde alınır.

Polonya Konsolosluğu Gaziantep

Gaziantep ve Gaziantep ili civarındaki vatandaşlar, Polonya’ya seyahat gerçekleştirmek istedikleri takdirde Polonya Konsolosluğuna müracaat etmeli. Gaziantep Polonya Konsolosluğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve güncel olarak hizmet gösteren bir konsolosluktur. Vize işlemleri ile ilgili her türlü merak edilen detay, konsoloslukla iletişime geçildiği takdirde güncel haliyle öğrenilir.

Polonya Vizesi Erasmus

Erasmus eğitimi ya da Erasmus projesi doğrultusunda Polonya’ya seyahat gerçekleştirileceği sırada, Polonya Erasmus vizesi alınmalıdır. Erasmus vizesi işlemlerindeki evraklar, diğer evraklarda da olduğu gibi farklılık gözetir. Erasmus vize sürecindeki evraklar kişisel olarak farklılık sağladığı için seyahat planından yaklaşık 1,5 ay öncesinde hazır hale getirilmeli.

Polonya'da Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Polonya’da bulunan bir Türk vatandaşı, Polonya’dayken vatandaşlık almak istediği takdirde Türk Konsolosluğu’nda müracaat edebilir. Aynı zamanda Türk konsolosluğundaki etmenlerle birlikte Polonya Konsolosluğu’nun da vatandaşlık konusunda tarafınızdan istediği belirli evraklar bulunur. Bu evraklar güncel ve ıslak imzalı bir şekilde yetkili kişilere teslim edilmeli. Vatandaşlık yasal olarak onaydan geçtiği takdirde kişiye verilir.

Polonya Erasmus Vize Başvurusu

Polonya Erasmus eğitimi için seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar, Erasmus vizesi almalıdır. Erasmus vizesi Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliği’ne yapılan müracaat ile birlikte mümkündür. Vize işlemleri esnasında tarafınıza verilen vize başvuru formunda Erasmus vizesi olduğu belirtilirse, evraklar da bu doğrultuda şekillenir. 

Polonya Konsolosluğu Erasmus Vize

Erasmus vizesi, D tipi vize kategorisi içerisinde bulunur. Uzun süreli olarak Erasmus eğitimi almak isteyen vatandaşlar konsolosluğa bu doğrultuda başvuru talebinde bulunmalı. Erasmus vize işlemleri seyahat planından yaklaşık 1,5 ay öncesinde tamamlanmalı. Tarafınızdan istenilen evraklar ıslak imzalı olduğu takdirde dosya içerisinde de bu şekilde yer edilmeli.

Varşova Transit Vize İstiyor Mu?

Kısa süreli seyahatlerde transit vize alınır. Varşova her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak rotası olduğu için turist kabul eder. Turistlerin ülkede bulunma amaçlarına göre vize istemektedir. Transit vize kişinin pasaport türüne göre değişkenlik gösterir. Varşova genel olarak, ülkeye giren ve yolculardan transit vize başvurusunda bulunanlar için kabul gerçekleştirir.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir