Polonya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni 1 – polonya konsolos

Polonya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni

Polonya çalışma izni ve çalışma vizesi oldukça merak edilen bir konudur.  Bu yazıda da bu konu hakkında merak edilen soruların cevapları detaylı olarak yer alacak.

Polonya’da yaşamak ve orada çalışmak kadar başvuru süreci de akıllara gelen bir sorudur. Bu yazıda bu konuların hepsinin cevabını tek tek bulabilirsiniz.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ VE ÇALIŞMA İZNİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Polonya’da çalışmak ve çalışma izni için gerekli olan vize tipi D’dir. Çalışma vizesi görevi üstlenen bu vize tipine sahip kişiler Polonya’da çalışma şansını elde eder. Bu vize tipine sahip olmayanlar ise başvuruda bulunsa bile Polonya’ya gidip sürekli bir şekilde çalışamaz.

Polonya’da çalışmak için alınan bu vize sayesinde üç aydan daha fazla sürelerde burada çalışma şansını elde edebilirsiniz. Vizeye sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aynı zamanda ailelerini de yanına alarak Polonya’da ikamet etme hakkına sahip olabilir.

Polonya’da çalışma iznini elde eden kişiler ya da ülkesinde çalıştığı şirketten Polonya’ya personel değişiminden dolayı gitmesi gereken vatandaşların bu çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

POLONYA ÇALIŞMA İZNİ NEDİR ?

Polonya’da çalışmak için gerekli olan vize ve çalışmak için gerekli olan izin belgesi karıştırılır. Bu iki belge arasındaki farkı tam olarak bilmek gerekmektedir.

Polonya’ya gitmek için gerekli olan çalışma izin belgesi oraya gidebilmek için gereken temel belgedir ve bu belge sayesinde çalışma vizesi alınmaktadır. Bu belgeyi Polonya’da çalışacağınız şirket gönderir ve bu sayede çalışma vizesini de alabilirsiniz.

POLONYA ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR VE BU İZNİ ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR ?

Polonya’da çalışabilmek için ilk olarak oradaki bir şirket ya da firmadan teklif almalısınız ya da o şirkete başvuru yapıp kabul edilmelisiniz. Yaptığınız iş başvurusu kabul edilince çalıştığınız yere bir zarfta mektup gelir ve onu imzalarsınız. İmzaladıktan sonra ise bunu aynı şekilde o şirket ya da firmaya geri göndermelisiniz.

İmzalanarak gönderilmiş olan mektup dolayısıyla da Polonya’daki şirket sizin için bir çalışma izni talep eder ve onu posta yoluyla sizlere iletir. Bu çalışma izni belgesi elinize ulaştıktan sonra ise yapmanız gereken son derece basittir. Çalışma izni belgesi ve diğer evrakları bir araya getirerek Polonya çalışma vizesine başvuru yapabilirsiniz.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ NEDİR VE BU VİZE NASIL ALINIR ?

Polonya çalışma vizesi Polonya’da uzun süreli şekilde çalışabilmek için gerekli olan bir şeydir. Polonya’da çalışmak için alınacak vizenin tipi kesinlikle D tipi vize olmalıdır. Bu vizeye sahip olduğunuz an şirketinizde çalışmaya başlayabilir ve ailenizle birlikte orada çalışmaya başlayabilirsiniz.

Polonya’da çalışmak için aldığınız vizeden sonra gönül rahatlığı ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu vizeyi almadan önce elbette çalışma izin belgesine de erişmiş olmalısınız. Eğer ki bu belgeye sahip değilseniz zaten vize başvurusunda bulunamazsınız.

Çalışma vizesine başvururken çalışma izin belgesi dışında birkaç evrağa daha sahip olmalısınız. Bu belgelere sahip olduktan sonra yapmanız gereken Polonya Konsolosluğu’na giderek vize başvurusunda bulunmaktır. Konsolosluk vizeyi almaya uygun görürse Polonya çalışma vizesine sahip olmuş olursunuz.

Vizeyi aldıktan sonra Polonya’da çalıştığınız dönemlerde bu vizenin süresini uzatabilirsiniz. Bunun dışında ülkeye ilk gittiğinizde sizlere bir oturma kartı da verilecektir.

POLONYA ÇALIŞMA VİZE BAŞVURUSU NERELERDEN YAPILMAKTADIR ?

Polonya’da çalışma hakkı kazanmış ve çalışma izin belgesi eline ulaşmış kişilerin vize başvurusunu nereden yaptığı da oldukça önemli bir sorudur. Ülkemizdeki 81 ilin çoğunda çalışma vize başvurusu yapabilirsiniz.

Polonya’da çalışmak için vize başvurusu yapılacak illerin yetkilerinin kimisi İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlıyken kimisi ise başkent Ankara Başkonsolosluğu’na bağlıdır.

İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetkisinde bulunan iller Adıyaman, Artvin, Bursa, Çanakkale, Ardahan, Aydın, Batman, Balıkesir, Bayburt, Ağrı, Edirne, Denizli, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Gaziantep, Erzurum, Kocaeli, İzmir, İstanbul, Hakkari, Kars, Iğdır, Kahramanmaraş, Rize, Sakarya, Kütahya, Kilis, Kırklareli, Mardin, Muğla, Malatya, Manisa, Osmaniye, Trabzon, Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Van, Tekirdağ, Yalova ve Uşak illeridir.

Ankara Başkonsolosluğu’nun yetkisinde bulunan iller ise Amasya, Adana, Antalya, Ankara, Aksaray, Afyon, Çankırı, Burdur, Çorum, Bolu, Bartın, Eskişehir, Düzce, Mersin, Hatay, Kayseri, Kastamonu, Kırıkkale, Karaman, Karabük, Isparta, Niğde, Konya, Kırşehir, Nevşehir, Zonguldak, Sivas, Yozgat, Tokat, Ordu, Sivas, Sinop ve Samsun illeridir.

Bu illerde olanlar bu bilgiler ile hareket etmelidir. İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı olan bir ilde bulunan vatandaş Ankara Başkonsolosluğu’ndan vize başvurusu yapamaz.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKMAKTADIR ?

Polonya’da çalışma vizesi alacakların merak ettiği bir diğer soru ise şüphesiz çalışma vizesinin kaç günde çıktığıdır. Polonya çalışma vizesi yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunda bulunmuş kişiler bunu bilerek hareket etmelidir.

Bazı durumlarda başvuru sürecinde incelenmesi gereken çok daha fazla şey olabilir. Bu durumda başvurunun sonuçlanma süresini uzatmaktadır. Bu tip durumlarda başvurunun sonuçlanması için yaklaşık 1 ay beklenmektedir.

Genellikle ya 15 gün içinde ya da 1 ay içinde sonuçlanan Polonya çalışma vize başvuruları nadiren de olsa daha da çok uzayabilmektedir. İstenilen ek belgeler ve benzeri durumlardan dolayı başvurunun sonuçlanması 2 ayı bulabilmektedir.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR ?

 • Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olan Polonya’nın ulusal vize başvuru formu.
 • Belirlenmiş kriterlere uygun olan pasaport. Bu pasaportun yanında vize fotokopileri de gerekmektedir.
 • Belirlenmiş kriterlere uygun olacak şekilde iki adet biyometrik fotoğraf. Bu fotoğrafların ölçüsü 35* 45 mm boyutunda olmalıdır.
 • Polonya’da çalışma izni belgesinin orijinali ve yanında fotokopi hali.
 • Çalışacağınız şirket tarafından gönderilmiş olan imzalı yazı. Bu yazının üzerinde bilgilerinizin olması gerekir.
 • Polonya’da kalmanıza dair hiçbir sorun olmadığını gösteren sağlık sigortası veya bunu kanıtlayan bir belge.
 • E devletten alınabilecek askerlik durum belgesi.
 • E devletten alınabilecek tarihçeli olan yerleşim yeri.
 • E devletten alınabilecek nüfus kaydının örneği.
 • Meslek diploması ve yanı sıra mesleğe dair sertifika ve belgeler.
 • E devletten alınabilecek Sgk hizmet dökümü ve Sgk işe girişe dair bildirge yazısı.
 • Zorunlu olmasa da çalışacağınız firma ile yapmış olduğunuz kontrat ya da sözleşmeyi de belgelerin arasına alabilirsiniz.
 • TC vatandaşı olmayanlar ise İkamet Tezkeresi’ni belge olarak sunmalıdır.

ŞİRKET İÇİ TRANSFER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?

Çalışma vizesini almak için gereken evraklar kadar şirket içi transfer için gerekli olan evraklar da büyük önem taşır. Bu evraklar çalıştığınız şirketin transferi onayladığına dair imzalı dilekçe, Polonya’daki şirket ile olan bağı gösteren evrak, şirket tarafından imzalanmış olan Sgk giriş bildirgesi, imzalanmış son 3 ayı gösteren maaş bordrosu, ticaret sicil tasdiknamesi, imza sirküleri ve oda faaliyet belgesidir.

POLONYA ÇALIŞMA VİZE ÜCRETLERİ NE KADARDIR ?

Polonya’da çalışmak için başvurulan Konsolosluk vize harcı 90 dolar olarak belirlenmişken başvuru merkezi ücreti 13, 5 euro ve zorunlu seyehat sağlık sigortası ücreti ise 10 euro olarak belirlenmiştir.

Bu belirlenmiş ücretlere katma değer vergisi dahildir. Kalabalık gruplar şeklinde yapılacak başvurularda iletişime geçerek fiyatları öğrenebilirsiniz. Tüm bu ücretler dahilinde gönül rahatlığıyla Polonya’da çalışmaya başlayabilirsiniz.

0-6 Yaş Pasaport Ücreti 2023

Pasaportlar vize alma işlemlerinin bel kemiği olarak sayılabilir. Yurtdışına çıkacak olan kişilerin her şeyden evvel bir pasaporta ihtiyacı vardır. Pasaport ücretleri her yaşa göre değişim gösterebilmektedir. 16 yaşından küçük kişiler için ödenmesi gereken toplam pasaport ücreti yaklaşık 845 Türk Lirası’dır. Bu ücretin 588 lirası başvuru ücreti iken 257 lirası ise icra ücretidir.

Polonya'da Öğrenci Olarak Çalışmak

Polonya ülkesine öğrenci olarak gittikten sonra ülkede çalışma izni veren bir ülkedir. Öğrenciler eğitimleri süresinde haftada en fazla 20 saatlik bir çalışma iznine sahiplerdir. Eğitim sürelerinin bitmeleri dahilinde de öğrencilerin 1 sene süreyle ülkede çalışma ve kalma izni de verilmektedir. Ancak bu kişilerin Lehçe’yi orta seviyede bilmeleri gerekmektedir.

Polonya Erasmus Sağlık Sigortası

Yurtdışına gitmek isteyen kişilerin başvuru dosyalarında olması gereken bir başka belge ise sağlık sigortasıdır. Bazı ülkelerde vize türlerine bağlı olarak bu belge kişinin inisiyatifine bırakılmaktadır. Ancak Polonya’ya Erasmus programı ile gidecek olan kişilerin seyahat sürecindeki her günü kapsayan en az 30.000 Euro’luk sağlık sigortalarının olması gerekmektedir.

Polonya Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Polonya’da 3 aydan daha uzun bir süre kalmak isteyen kişiler oturum iznine başvurarak bu hakka sahip olmaları gerekmektedir. Ancak bu işlemin sonucunu alabilmek için kişilerin yaklaşık 1 ay beklemesi gerekmektedir. Eğer kişilerin sundukları dosyalarda bir eksiklik ya da hata mevcutsa bu süre uzayabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kişilerin başvuru dosyalarını ve başvuru yapma tarihlerini iyi bir şekilde ayarlamaları gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2023

Yurtdışına giderken kişilerden beklenen başka bir koşulda seyahatleri boyunca kendi geçimlerini sağlayabileceklerini kanıtlamalıdır. Bu konuda kişilerin banka hesaplarındaki para miktarı önemlidir. Her vize türü için bankada bulunması gereken tutarlar farklı olabilse de, genel olarak kişilerin hesaplarında 9 ile 10 bin TL para olması kişiler için bir rahatlık sağlamaktadır.

Polonya Oturumu İle Almanya'da Çalışmak

Polonya ülkesini kapsayan oturum ve çalışma izinleri yalnızca bu ülke için geçerlidir. Polonya’da oturum izni olan bir kişi Almanya’da çalışma hakkına sahip değildir. Polonya oturum ya da çalışma iznine sahip olan bir kişi Almanya’da çalışmak istiyorsa bu kişilerin Polonya’daki haklarından vazgeçmek zorundadır. Ancak bu sayede Almanya’da tekrar başvuru yapmaları mümkün olabilir.

Erasmus Sağlık Sigortası Polonya Fiyatları

Erasmus programı ile Polonya’ya gidecek olan kişilerin başvuru dosyalarında bulunması gereken evraklardan bir tanesi sağlık sigortasıdır. Sağlık sigortalarının ücretleri ülkelere, kişilerin yaşına ve ülkede kalma gibi sürelerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Örneğin, Polonya’da 1 sene boyunca Erasmus yapacak bir öğrencinin ödemesi gereken yaklaşık tutar 156 Euro’dur. Türk parası ile bu tutar yaklaşık 1575 TL’ye tekabül etmektedir.

Polonya Asgari Ücret

Her ülkenin kendi imkanlarına bağlı olarak ülkede çalışmakta olan istihdamlarına ödediği genel bir maaş tutarı bulunmaktadır. Polonya’da asgari ücret yıllara göre değişim gösterebilmektedir. Polonya’da çalışan bir kişinin bir ay sonunda alacağı güncel asgari ücret 2800 PLN’dir. Türk parası ile bu tutar yaklaşık 6155 liraya denk gelir.

1 cevap
 1. Özcan sarıtaş
  Özcan sarıtaş says:

  Polonya işçi vizesi ile Polonya hariç ikinci bir ülkede çalışma imkanı varmı örnegin fransada çalışa bilir miyim Polonya işçi vize si ile

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir