Polonya Aile Birleşimi 1 – polonya konsolos

Polonya Aile Birleşimi

POLONYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

Polonya Aile Birleşimi Hakkında

NEDİR?

Aile birleşimi vizesi yardımıyla Türkiye’deki vatandaşlarımız ile Polonya’da yaşan eş ya da akraba buluşma olanağı bulur.

Şöyle ki Eğer siz Türkiye’de iseniz ve Polonya’da eşiniz ya da çocuklarınız yakın akrabalarınız var ise onlara aynı çatı altında hayata olanağı bulurken Polonya’da seans iznine sahip olursunuz.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile birleşimi vizesi şahıslara en çok 180 günlük olarak verilmektedir. bu vakit bitmeden vakti uzatmak üzere müracaat yapılması lüzumludur.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak tek yer Polonya Konsolosluğu’dur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Polonya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 • Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Başvuru sahibinin ikametgâh belgesi
 • Polonya’da Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi
 • Polonya’da Yaşayan Eşin Kimlik Bilgileri
 • Banka Hesap Dökümleri
 • Maaş bordrosu
 • Sıhhat Sigortası
 • Eşlerin varsa daha evveldeki evliliklerine dair belgeler
 • Eşlerin çocukları ile alakalı belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Polonya aile birleşimi vizesi amacıyla şahısların seyahat edecekleri tarihten üç ay evvelce müracaat yapabilirsiniz.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri şahıslara  vize işlemleri amacıyla randevu alırken yardımcı olacaktır.

Gaziantep Polonya Konsolosluğu

Gaziantep’te ikametgah eden vatandaşlar, il içerisinde bulunan Polonya Konsolosluğuna vize başvuru talebinde bulunarak Polonya ziyaretini gerçekleştirebilir. Bu durum yalnızca Gaziantep ili içerisindeki vatandaşlar için geçerli değildir. Gaziantep civarındaki illerde yaşayan vatandaşlar da Polonya’ya seyahat gerçekleştireceği sırada, Gaziantep Polonya Konsolosluğu müracaat edebilir.

Polonya Oturum Kartı Sorgulama

Polonya’ya uzun süreli olarak ikametgah edileceği sırada oturum izni alınmalıdır. Oturum izni işlemleri tamamlandıktan sonra Polonya sınırları içerisinde herhangi bir problem yaşamamak için oturum kartı alınır. Oturum kartı yenileme, sorgulama işlemleri ile ilgili detaylar, Polonya Konsolosluğu doğrultusunda gerçekleşir. Oturum kartı sorgulama üzerine bir başvuru talebinde bulunursanız, randevu zamanında kartınız sorgulanabilir.

Polonya D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Polonya D tipi vize, diğer bir ifade ile ulusal vize tipidir. Uzun süreli olarak Polonya’da bulunacağı sırada alınmalıdır. Bu süreçte yaklaşık 180 günden fazladır. Polonya D tipi vize, Polonya Konsolosluğu bünyesinde alınır. Evraklar ya da istenilen belgeler Polonya konsolosluğunun yasal olarak onayından geçtiği takdirde yaklaşık 2 hafta içerisinde Polonya D tipi vize çıkar.

Polonya Calisma Vizesi

Polonya çalışma vizesi, Polonya’ya iş amacı ile gidecek olan vatandaşların alması gereken vizedir. Çalışma vizesi için tarafınızdan istenen evraklar diğer vize işlemlerinde olduğu gibi farklılık gözetir. Polonya çalışma vizesi Polonya Konsolosluğuna yapılan başvuru ile birlikte mümkündür. Evraklar istenilen doğrultuda hazırlanırsa, yaklaşık 2 hafta içerisinde çalışma vizesi alınabilir.

Polonya Vatandaşı Nasıl Olunur

Polonya Konsolosluğuna ya da Polonya göç idaresine vatandaşlıkla ilgili başvuru talebinde bulunulduğu takdirde işlemler bu doğrultuda gerçekleşir. Polonya vatandaşı olabilmek için hem Polonya’nın ülke olarak yasal şartları karşılanmalı, hem de vize işlemleri esnasında vatandaşlıkla ilgili istenen evraklar yasal olarak onaydan geçmeli. Böylelikle Polonya vatandaşı olunabilir.

Polonya Oturum Kartı

Polonya’da uzun süreli olarak yaşamak isteyen vatandaşlar, oturum izni almalıdır. Oturum izni diğer bir ifade ile oturum kartıdır. Polonya sınırları içerisinde ya da Polonya’ya giriş yaparken herhangi bir problem yaşamamak adına, oturum kartı önemli bir nitelik taşır. Oturum kartı yenileme, güncelleme ya da tekrardan çıkartma gibi işlemler Polonya Konsolosluğu bünyesinde gerçekleşir.

Polonya Yeşil Pasaport

Polonya seyahati gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlardan, belirli pasaport türlerine göre vize istenir. Yani diğer bir ifade ile yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlar, Polonya uçuşu gerçekleştirecekleri sırada vizeden muaf tutulurlar. Vizeden muaf tutulma durumu ülkede kısa süreli olarak bulunacağı takdirde mümkündür. Uzun süreli seyahatlerde farklı yaptırımlar uygulanır. 

Polonya Vize Başvuru Ücreti

Polonya vize başvuru ücreti, her yıl güncelleme gösterir. Aynı zamanda bu ücret çocuklarda belirli yaş sınırına kadar talep edilmez. Polonya vize başvuru ücreti, 90 dolardır. 6-12 yaş arasındaki çocuklar için 45 dolar. 0-6 yaş grubu için ise herhangi bir ücret talep edilmez. Vize başvuru ücreti ülkede bulunma amacına göre değişkenlik gösterir.

Polonya Aile Birleşimi Vize Soruları

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Polonya vatandaşı olan kişilerin aile ferdi olarak bu ülkede uzun süreli oturmak için kullanılan vizedir. Bu vize ile Polonya’da 90 günden fazla kalınır. Evlilik, çocukları kapsar. Aile birleşimi vizesi talep edilmesi halinde bu evrakların yetkili makama iletilmesi gerekmektedir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Aile birleşimi vizesi başvurusunda doğru bilgilerin bulunduğu ve eksiksiz bir şekilde hazırlanan başvuru formu, Polonya vatandaşı olan eş tarafından gönderilen resmi davetiye, uluslar arası evlilik kaydı, her iki eşin doğum kayıtları, pasaport, kimlik bilgileri, çocuk varsa onların doğum bilgileri tamamlanarak başvuru yapılmaktadır. Evraklar değişkenlik gösterebileceğinden konsolosluktan bilgi alınabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir