Polonya 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Polonya 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Polonya vizesi Polonya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin alması zorunludur. Polonya Schengen ülkelerinden biridir ve Schengen pasaportu olan kişiler için ayrı bir vize başvurusunun alınmasına lüzum yoktur. Polonya vizesi hakkında tüm detaylar yazımızda.

Polonya Vize Ücretleri

Polonya’ya gitme sebebiniz ne olursa olsun vize alınması gerekir. Polonya vize işlemleri için vize ücretleri değişkenlik gösterir. Polonya vize ücreti konsolosluğa ödenir. Vize ücretinin yanında servis ücretlerinin de ödenmesi ve belgelerin olduğu dosyaya eklenmesi gerekir. Polonya vize harç ücretleri:

 • Polonya 0-6 yaş çocuklar için vize harç ücreti almaz.
 • Vize ücreti 90 dolardır.
 • 6-12 yaş arası vize harcı 45 dolardır.
 • Turistik vize harç bedeli 80 Euro
 • Arkadaş vizesi harç ücreti 80 Euro
 • Öğrenci vizesi harcı 80 Euro

Olarak belirlenmiştir. Harç ücretinin yanında başvuru merkezi ücreti ve hizmet bedeli de bulunduğu unutulmamalıdır. Polonya vizesi yok ise başvuru merkezleri aracılığıyla konsolosluğa başvuru yapılır.

Polonya Vizesi İçin İstenen Evraklar

Polonya vizesi 2022 başvuru evrakları vize türüne göre değişir. Temel başvuru evrakları tüm vize türleri için geçerliyken ek belgelerin talep edilmesi de söz konusudur. Polonya vizesi için gerekli temel evraklar:

 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Vize dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Otel rezervasyonu veya konaklanacak yer
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Banka hesap dökümü

Gereklidir.

Polonya Vizesi Başvurusu Dilekçesi

Polonya vizesi almak isteyen kişinin doğrudan Polonya Konsolosluğuna veya Polonya Büyükelçiliğine hitaben dilekçe yazması gerekir. Vize başvuru dilekçesi içinde vizeye başvuran kişinin mesleği, işindeki statüsü, maaş bordrosu, seyahatin tarihleri ve seyahat masraflarının finansörü belirtilmelidir. Bu dilekçe Polonya konsolosluk randevu öncesinde hazırlanmalıdır. Vize alacak kişi eğer işveren ise dilekçede antetli kağıda şirketine ait bilgileri de yer vermesi gerekir. Vizeyi emekli bir kişi alacak ise emekliliğini beyan eden bilgiler de yazılır. Devlet dairesinde çalışan bir kişi ise bağlı olduğu kurumun mührü, ıslak imzası da yer alır.

Polonya Vizesi Başvuru Değerlendirilmesi

Polonya vizesi başvurusu Polonya Konsolosluğu tarafından verilir. Vize başvuru sonucu ortalama 15 gün sürer. Ancak konsolosluk ek belge talep eder veya yüz yüze görüşmek isterse bu süreç uzayabilir. Ayrıca yoğunluk var ise tatil günlerinin de dahil olması ile sürenin 90 güne kadar çıkması mümkündür. Tüm evraklar tek tek incelendiği ve gerekli doğruluğu yapılacağı için işlem süresinin uzaması ve planlanan seyahat süresi gelmesine rağmen sonuç verilememesi görülebilir. Bu sebepten planlanan seyahat öncesi en geç 15 gün ve 90 gün içerisinde başvurulması uygun görülür. Evrakların eksiksiz verilmesi değerlendirme sonucunun olumlu olmasını etkiler. polonyakonsoloslugu.net/ adresini ziyaret ederek danışmanlık hakkında bilgi alabilirsiniz.

Polonya Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Polonya vizesi için gereken pasaportun 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekir. Seyahat dönüşü üç ay daha geçerlilik süresi aranırken deforme olan, sayfaları kopan veya eskimiş pasaportlar kabul edilmez. Ayrıca pasaportun basım işlemini yerine getirilebilmesi için en az 2 sayfasının boş olması gerekir. Eski pasaport ile başvurmak direk ret cevabını doğurur. Bunun yanında istenilen evrakların tamamı güncel bilgi vermelidir. Eski tarihli bilgiler yer alıyor ise yine vize onaylanmaz.

S.S.S

Polonya vizesi almak zor mu?

Gerekli belgelerin ibrazı ile vize alınır.

Polonya konsolosluk randevusu nasıl alınır?

Vize yetkili firmalar ve acenteler aracılığıyla online ve çağrı merkezi aracılığıyla alınır.

Polonya turist vize süresi nedir?

Tatil amaçlı Polonya vizesi süresi en fazla 90 gündür.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir