Polonya Konsolosluk Pasaport Vize Randevu 1 – polonya konsolos

Polonya Konsolosluk Pasaport Vize Randevu

Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan ve yaklaşık 38 milyon nüfuslu bir ülkedir. Çekya, Almanya, Rusya, Litvanya ve Ukrayna ile komşu olan Polonya, geçmişten bu yana özellikle Alman ve Rus kültüründen etkilenmiştir.

Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Schengen bölgesinde bulunan Avrupa Birliği üyesi bu ülke için Bordo Pasaport sahibi olmaları durumunda vize almak durumundadırlar. Avrupa’nın en dindar Katolik nüfusuna sahip olan ülkesi Polonya’nın başkenti ise Varşova’dır.

Günün birinde, Varşova ya da farklı bir Polonya şehrine ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız, seyahatinize en az 3 ay kala vize başvurusu gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır. Polonya vizesi işlemleri, ortalama 7 ile 15 gün arasında sonuçlanır.

Bu süreçte yerine getirilmesi gereken prosedürler ve bu prosedürlerin sonunda ise konsolosluk randevusu yer alır. Polonya’ya gitmek için alabileceğiniz vizeler ise Schengen vizesi (90 günden kısa süreli) ve uzun süreli ulusal vize olarak gerçekleştirilmektedir. Ulusal vize, D tipi vize olarak da adlandırılabilmekte ve çalışma, oturma, aile birleşimi gibi nedenler ile alınabilmektedir.

Polonya Vize Randevusu Açıldı

Polonya vizesi başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmek için vize başvuru merkezimizi 7 gün 24 saat arayabilir ve bizden destek alabilirsiniz. Günümüzün globalleşen dünyasında, her ülkeye, her an vize ihtiyacı duymak mümkün.

Vize başvuru merkezimiz ise her ülke için verdiği danışmanlık ve vize hizmeti çerçevesinde, bu tür ihtiyaçlarınızı karşılamak adına her daim yanınızda. Eğer bizimle çalışır ve hızlıca sonuç almak isterseniz, sizden ilk etapta seyahat nedeninizi öğrenerek, size en uygun vizeyi belirlemek adına bilgiler alırken, ikinci olarak da belirlediğimiz vize türünüze uygun gerekli evrak listesini göndermek oluyor.

Tarafınıza yollamış olduğumuz Polonya vizesi başvurusu için gereken belgeler listesini, mümkün olan en kısa sürede tamamlanmış olarak bekliyoruz. Geri gönderdiğiniz evrak ve dokümanlar çerçevesinde, hızlı bir şekilde başvurunuzu oluşturuyor ve Polona Konsolosluğu’na iletiyoruz.

Bu noktadan son ana kadar siz herhangi bir prosedür ile ilgilenmezken, biz sizler adına ‘’Polonya vize randevusu açıldı’’ bilgisini ediniyor ve size gönderiyoruz. Bu bilgiye istinaden, son adımda sizi Polonya Konsolosluğu’nda yapılacak mülakata bekliyoruz.

Polonya Vizesi Uzun Süreli Alınır Mı?

Polonya vizesi, birçok Avrupa ülkesi gibi D tipi vize şeklinde, yani Norveç D Vizesi gibi  uzun süreli ulusal vize kategorisinde de verilebiliyor. Uzun süreli Polonya vizesi almak için yapmanız gereken şey ise bu kategoriye uyum sağlayan bir neden bulmak. Burada önemli olan, nedeni bulmaktan da ziyade, o nedene sahip olmak.

Polonya vizesini uzun süreli edinebilmek adına, elinizde olan nedenler arasında şu nedenler ve benzerlerinin bulunması gerekiyor;

 • Anne veya babanızın Polonya vatandaşı olması
 • Evlendiğiniz kişinin Polonya vatandaşı olması
 • Polonya’da iş kurmak
 • Polonya’da işe girmek
 • Çalıştığınız kurumun Polonya’daki şubesine atanmak
 • Kamu görevlisi olarak Polonya’ya gönderilmek
 • Polonya oturum izni hakkına sahip olmak

Bu gibi nedenler doğrultusunda, artık sizler de ulusal kategoride D tipi Polonya vizesi alabilir ve 3 aydan uzun süreli ihtiyaçlarınızda, ülkede daha uzun süre bulunabilirsiniz.

Vize başvuru merkezimiz, elinizde olan sebepleri incelemekte ve size bu konuda da hangi tip vizeye uygun olduğunuzu göstermektedir. Başından sonuna dek yürütmemize izin vereceğiniz prosedürler neticesinde, size kalan görev ise valizlerini hazırlamak olacaktır.

Polonya Vizesi Ücretleri Güncellendi

Sebebinizi, seyahat amacınızı, seyahat programınızı, planınızı, evraklarınızı ve diğer unsurları birleştirdiğimizde, başvuru adına geriye kalan tek unsur, vize harcı ödemesidir. Bilindiği gibi bir ülkeye yapacağınız vize başvurularını başlatmak için öncelikle o ülkenin konsolosluk veya büyükelçiliklerine, vize harcı ödemesi yapılmaktadır.

Aynı durum, Polonya için de geçerli. Bu sebeple vize başvurusu gerçekleştirmeden hemen önce vize harcı ödemenizi gerçekleştirmeniz ve ödeme ile ilgili dekontu saklamanız önemle rica olunur.

Yapacağınız ödemeler için Polonya vizesi ücretleri güncellendi. Güncellemeler itibari ile en son fiyatlar ise şu şekilde;

 • Polonya vizesi 0-6 yaş – Ücretsiz
 • Polonya vizesi 6-12 yaş – 25 €
 • Polonya vizesi 12 yaş üzeri – 65 €
 • Polonya turist vizesi – 65 €
 • Polonya ticari vize – 65 €
 • Polonya öğrenci vizesi – 65 €
 • Polonya transit vize – 65 €
 • Polonya kültürel vize – 65 €

Belirtmiş olduğumuz bedeller, Polonya Konsolosluğu başvuru harç bedelleri olup, ilgili bedeller Konsolosluğa yapılmaktadır. Bu hizmete Ekspres, VIP, diğer harç bedelleri, hizmet ve danışma bedelleri dahil değildir.

Polonya Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

Polonya Konsolosluğu vize randevu pasaport işlemleri, tüm başvurularınızın kabul görmesi üzerine tarafınıza ilettiğimiz randevu bilgileri ile gerçekleşmektedir. Randevu tarihi, konsolosluğu ve benzeri bilgileri tarafınıza, onay aldıktan hemen sonra iletiyoruz.

İletmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda, belirlenen tarihte Polonya Konsolosluğu’nda olmanız, fiziksel anlamda taşımış olduğunuz ve reel olarak vize için bulunmak durumunda olduğunuz tek yer. Burada olmanız, bir mülakata alınacağınız anlamına da geliyor.

Polonya Konsolosluğu’nda gerçekleştirilecek olan mülakat, ülkenin çıkarları, güvenliği ve seyahatinizin gerçekleşme sebebi ile doğru orantılı. Gerçekleştireceğiniz seyahate uygun musunuz, bu seyahatte neler planlıyorsunuz, ne kadar süre vize ihtiyacınız var ve bu süreye neden ihtiyaç duyuyorsunuz şeklinde gelen sorulara vereceğiniz cevaplar neticesinde, Polonya vizesi almak için hak kazanacak ya da kazanamayacaksınız.

Bu sebeple mülakat, diğer tüm prosedürlerden daha önemli ve daha nitelikli bir aşama. Bu aşamayı geçmeniz durumunda sizler evinizin yolunu tutarken, bizler sürecin sona ermesini bekliyor ve takiplerimizi sürdürüyoruz. Vizeli pasaportunuz onaylandığında, onu sizin adınıza teslim alıyor ve adresinize gönderiyoruz.

Erasmus Ücretleri

Erasmus öğrencilerin eğitimlerine yurt dışında devam edebilmelerine yarayan bir programdır. Bu program için ekstra bir ücret 2023 yılı ile talep edilmemektedir. Ancak Erasmus yapacak olan kişilerin gerekli vize türü için yaklaşık 120 Euro ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca bu öğrencilerin 1 yıllık sağlık sigortası için yaklaşık 1525 TL ödemeleri de gerekir.

Çalışma İzni Nasıl Alınır

Polonya’da çalışmak isteyen vatandaşların ilk olarak yapmaları gereken eğer ellerinde bu durumu karşılayacak vizeleri yoksa bu durumu düzeltmektir. Çalışma vizeleri uzun süreli vize türüne girmektedir. Bir ülke de çalışmak isteyen kişilerin ellerinde D tipi ulusal vize olması gerekmektedir. Bunun yanında kişilerin dosyalarında iş sözleşmeleri, ticari davetiyeler ve çalışma izni belgesi de bulunması zorunludur. Bu belgelerin yetkili makamlara ibrazı sonucunda çalışma izinleri alınabilir.

Polonyaya Vizesiz Gidilir Mi

Polonya’ya vizesiz gidebilen kişiler resmi pasaportlara sahip olan kişilerdir. Bunun yanında bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize başvurularını yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişiler ülkeye girme hakkına sahip değillerdir. Resmi pasaporta sahip kişiler ise 6 aylık bir süreç içerisinde 90 gün özgür olarak ülkeye giriş yapabilirler.

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin ilk adım olarak ülkeye gidiş amaçlarını belirlemeleri gerekmektedir. Bunun sebebi C tipi kısa süreli ve D tipi uzun süreli vize türlerinin evraklarının ve işlenme süresinin değişiklik göstermesidir. Doğru vize türüne başvuru yaptıktan sonra kişilerin bu vize türüne ait belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlayarak yetkili makamlara sunması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından kişilerin vize başvuru süreçleri başlamaktadır.

Ankara Polonya Konsolosluğu

Ankara’da bulunan Polonya Ankara Büyükelçiliği’nin vize başvurularını değerlendirme gibi yetkilerinin yanı sıra Polonya’yı temsil etme görevi vardır. Buna ek olarak iki ülke arasındaki askeri, ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal konuları düzenleyerek iki ülke arasında bağı sağlamlaştırmaya çalışma görevleri de bulunmaktadır.

Polonya Konsolosluğu Nerede

Polonya konsoloslukları ülkemizde bulunan Polonya resmi temsilcileridir. Ülkemizde 3 adet fahri 2 adet asli olan konsolosluklar bulunmaktadır. Fahri konsolosluklar İzmir, Antalya ve Mersin’de; asli konsolosluklar ise Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır. Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularında yetki sahibi olan tek makamlardır.

Polonya Vize

Polonya vize başvurularından muaf olan kişiler; diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan kişilerdir. Bunların aksine bordo renkli normal pasaportları olan kişilerin vize başvurularını olumlu bir sonla tamamlamaları ülkeye girebilmeleri için tek olanaktır. Resmi pasaporta sahip kişiler ise yarım yıl içerisinde 3 aylık bir süreç için ülkeye vizesiz girmede özgürlerdir.

Polonya Pasaport Vize Randevu Soruları

Polonya Vize Randevu Nasıl Alınır?

Konsoloslukların yetkili kaldığı uluslar arası vize merkezleri veya kişisel başvuru ile vize randevusu alınır. Polonya ziyaretinin içeriği bildirilerek vize başvurusu yapılır. Ayrıca randevu talebi online olarak da gerçekleştirilebilir.

VFS Global Randevu Alınır Mı?

VFS Global konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir vize merkezidir. Genelde bireysel başvurularda ortaya çıkan sorunların yaşanmaması adına yardımcı olmaktadır. Evrak ve eksik bilgi kargaşası yaşanmadan vize almak için başvuru yapılabilir.

E – konsulat Randevu Almak Nedir?

Polonya vizesi almak için şahsen başvuru yapmak isteyenler resmi konsolosluğun internet sitesinde yer alan e-konsulat bölümünden online randevu alınabilir. Sınırlı sayıda randevu verilmektedir. Şahsen vize müracaatları Çarşamba günü yapılmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir