Konsolosluklar 1 – polonyakonsoloslugu

POLONYA KONSOLOSLUKLAR

Ankara Büyükelçiliği

İstanbul Başkonsolosluğu

İzmir Fahri Konsolosluğu

Antalya Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu

Polonya D Tipi Vize İçin Gerekli Evraklar

Polonya’da çalışmak, eğitim görmek, Erasmus programına katılmak ya da oturma izni almak için başvuru yapılması gereken vize türü Polonya D tipi vizesidir. Vize başvurusu Türkiye’deki Polonya konsolosluklarına ya da Büyükelçiliği şahsen yapılmaktadır. D tipi vize ülkede 3 aydan daha uzun süre konaklama izni vermektedir.

Polonya Erasmus Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Polonya Erasmus vizesi için başvuru yapılmasının ardından konsolosluk bazı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar arasında ilk sırada vize başvuru formu yer almaktadır. Pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisi, sağlık sigortası, öğrenci belgesi hazırlanması gereken evraklar arasındadır. Aynı zamanda ülkede kalınacak süreyi kapsayan sağlık sigortası, Polonya’daki üniversiteden alınan davet mektubu ve Türkiye’deki üniversiteden alınan orijinal kaşeli hibe teyit mektubu bulundurulmalıdır. Tüm Bunlara ek olarak ülkede kalış süresince masraflarının karşılanacağını gösteren mani kaynaklar ya da sponsor belirtilmelidir.

Polonya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği

Polonya vizesi almak için yapılan başvurunun reddedilmesi halinde konsolosluğa vize reddi İtiraz dilekçesi verilmelidir. Dilekçenin belirlenmiş herhangi standart bir formatı ya da basılı herhangi bir formu durulmaz. Bunun nedeni müracaat edilen ülke ve reddedilme nedenlerine göre dilekçenin değişiklik göstermesidir. Vize reddi itiraz dilekçesinde sonuç alabilmek için belli şartlara ve ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

Polonya İşçi Vizesi Nasıl Alınır

Polonya’da çalışmak için gerekli olan vize ile çalışmak için gerekli olan izin belgesi her zaman birbiri ile karıştırılmaktadır. Başvuru yapılmadan önce iki belge arasındaki farkın net olarak bilinmesi gerekmektedir. Çalışma izin belgesi Polonya’ya gitmek için gerekli olan temel belgedir. Çalışma izin belgesi sayesinde çalışma vizesi alınmaktadır ve belge Polonya’da çalışacak olan şirket tarafından gönderilir. Çalışma vizesi almak için izin belgesinin dışında farklı evraklar da bulunmaktadır, koşullara uygun şekilde her şeyin hazırlanmasının ardından konsolosluğa başvuru gerçekleştirilir.

Polonya Çalışma Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir

Vize kategorisi ya da vize türü ayırımı olmaksızın Polonya Cumhuriyeti’nin verdiği vize çeşitleri ile 26 üye ülkeden oluşan Schengen bölgesi ülkelerinin tamamına vizesiz girebilme imkanı bulunmaktadır. 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile Schengen ülkeleri içerisinde seyahat özgürlüğü ve ikamet imkanı sağlanmaktadır.

Polonya Oturum İzni Nasıl Alınır

Polonya’da yaşamak, çalışmak ya da eğitim almak için yabancı uyruklu vatandaşların oturum izni alması gerekmektedir. Polonya oturum izni başvurusu başvuru sahibinin şahsen yapması gereken işlemdir. Başvurular seyahat tarihinden ortalama 15 gün önce gerçekleştirilmelidir, reşit olmayan çocuklar için oturum izni başvurusu ebeveynleri tarafından yapılmalıdır. Oturum izni alınmasının ardından ülkeye her giriş çıkışta vize almak zorunda kalmayan vatandaşlar için 3 ay ya da 1 yıla kadar izin verilmektedir.

Polonya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı

Polonya’ya yapılacak kısa süreli konaklamalar için turistik vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Otel ve uçak bileti satın aldıktan sonra turistik vize başvurusu yapacak olanların banka hesabında en az 5 bin TL bakiye bulunması gerekmektedir. Uçak ve otel bileti alınmadan banka hesabında en az 8 bin liranın bulunması şartı aranmaktadır. Daha uzun süre konaklamak isteyenlere ise banka hesabında ortalama 12 bin liralık bakiyenin bulunması tavsiye edilir.

Polonya İşçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Polonya işçi vizesi almak için başvuru sahibinin hazırlaması gereken evraklar vize başvuru formu ile birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport ve evli olanlar için evlilik cüzdanı fotokopisidir. Ayrıca 2 tane biyometrik fotoğraf 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, uçak ve otel rezervasyonları, güncel banka hesap dökümü, davetiye, finansal durumu gösteren belgeler işveren tarafından sunulan sorumluluk beyanı gerekli olan evraklar içerisindedir.

Polonya Erasmus Staj Vizesi

Polonya Erasmus staj vizesi ülkede staj yapmayı düşünen ve davet almış kişiler için gerekli olan vize türüdür. D tipi ulusal vize kategorisinde yer alan vize sayesinde başvuru sahipleri 90 gün ila 1 yıl süre içerisinde ülkede kalma şansına sahiptir. Erasmus stajı yapmak ya da özel staj organizasyonu programları ile staj yapmak isteyenler başvuru gerçekleştirebilir. Erasmus staj için Erasmus programı öğrencilerine öğrenim dönemi başına 12 aya varan burs imkanları sunulur.

Polonya Ogrenci Vizesi İcin Gerekli Belgeler

Polonya’da 90 ila 180 gün arası kalacak öğrenciler C tipi, bir yıldan uzun süre kalacak öğrenciler ise D tipi vize başvurusu yapmalıdır. Başvuruda bulunması gereken evraklar içerisinde en önemli olan vize başvuru formudur. Polonya’da Eğitim kurumuna kayıt olduğunu gösteren kabul mektubu, eğitim ücreti makbuzu, finansal yeterlilik kanıtı ve vize başvuru ücreti makbuzu gerekli olan evraklar içerisinde en önemlileridir.