Kırmızı Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler 1 – Kirmizi Pasaporta Vize Istemeyen Ulkeler

Kırmızı Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Yurt dışına giriş ve çıkışlarda 4 farklı pasaport kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi olan kırmızı pasaport, geçici pasaport olarak da adlandırılır. Kırmızı pasaporta vize istemeyen ülkeler; yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarının pasaportlarını kaybetme, çalınma ya da süresi dolması durumunda, bulundukları ülkenin Türk konsolosluk ve elçiliklerinden alınır.

En fazla 1 aya kadar ülkede kalabilir. Geçici pasaport ya da pembe pasaport olarak adlandırılan kırmızı pasaport, Türkiye giriş yapıldığında geri alınacaktır.

Türk Pasaportu ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Pasaportun süresinin dolması, çalınması ya da kaybedilmesi durumunda Kırmızı pasaporta vize istemeyen ülkeler, seyahat için idealdir. Kırmızı pasaportu çıkarmak için; eğer kaybolma ya da çalınma varsa, bölgedeki polis şubesine gidilmeli ve rapor tutturulmalıdır. Sonraki adım Türk elçilik ya da konsolosluğuna giderek, kırmızı pasaport için başvuru yapılmasıdır.

Türk pasaportu ile hangi ülkelere gidilebilir konusunda Türk vatandaşlarının, gidebileceği birçok ülke bulunuyor.

Umuma mahsus bordo pasaport ile;

 • 64 ülkeye vizesiz gidilebilir.
 • 111 ülkeye vizesiz ve kapıda vize ile giriş yapılabilir.

Hususi pasaport ve hizmet pasaportu ile;

 • 9 ülkeye, kapıda vize alarak giriş yapılabilir.
 • Toplamda 156 ülkeye giriş yapılabilir.

Diplomatik pasaport ile;

 • 165 ülke vize uygulanmaz
 • 9 ülkeye kapıda vize uygulamasıyla giriş yapılabilir.

Diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşları 174 ülkeyi ziyaret edebilir. Pasaport olmadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’ya kimlik kartıyla giriş yapılabilir.

Yeşil Pasaport ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Yurt dışına seyahat edecek Türk vatandaşları, yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilebilir konusunu merak edebilir. Afrika ülkeleri, Asya ülkeleri, Avrupa ülkeleri, Güney Amerika ülkeleri, Orta Amerika ülkeleri ve Okyanusya ülkeleri ziyaret edilebilir.

 • Afrika ülkeleri: Cezayir, Cibuti, Kenya, Kamerun, Moritanya, Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Tanzanya, Zambiya, Libya, Tunus, Gana, Bostvana, Mauritius, Şeyseller, Mısır gibi ülkeler bulunuyor.
 • Asya ülkeleri: Ermenistan, Azerbaycan, Hong Kong, Gürcistan, Kırgızistan, Endonezya, Bahreyn, BAE, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Suriye, Tayland, Vietnam, Ürdün, Yemen, Güney Kore, Kuveyt, Kazakistan, Irak, Filipinler, İran, Japonya gibi ülkeler yer alıyor.
 • Avrupa ülkeleri: Arnavutluk, Almanya, Moldova, Bosna Hersek, Çekya, Karadağ, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Litvanya, Slovenya, Ukrayna, Yunanistan, San Marino, Macaristan, Finlandiya, Portekiz, Slovenya, Romanya gibi ülkeler yer alır.
 • Orta ve Güney Amerika ülkeleri: Arjantin, Ekvador, Paraguay, Uruguay, Venezuela, Şili, Brezilya, Bolivya, Bahamalar, Jamaika, Grenada, Honduras, Nikaragua, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, Küba, Haiti, Kosta Rika gibi ülkeler yer alır.
 • Okyanusya ülkeleri: Vanuatu, Fiji, Mikronezya, Palau ve Tuvala bulunur.

Vize olmasa da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Seyahatin 1 yıl içinde 30 günü aşması durumunda, muhakkak vize alınmalıdır. Bazı ülkelerde pasaport geçerlilik süresi 6 aydan fazla tutulur.

Vize Olmadan Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Kırmızı pasaporta vize istemeyen ülkeler için araştırma yapan birçok kişi, vizesiz gidilebilecek yerlerin de araştırmasını yapabilir. Vize olmadan hangi ülkelere gidebilirim konusunda Türk vatandaşları, sadece kimlik kartı ve pasaport ile Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Ukrayna’ya pasaportsuz giriş yapabilir.

Vize istemeyen ülkeler arasında Arnavutluk, Azerbaycan, Andorra, Karadağ, Sırbistan, Moldova, Ukrayna, Makedonya Kosova, Bosna-Hersek gibi Avrupa ülkeleri yer alıyor.

Rusya Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Kırmızı pasaporta vize istemeyen ülkeler konusunda Rusya vatandaşları da hangi ülkelere vizesiz giriş yapabileceklerini merak edebilir. Rus pasaportu; Rusya vatandaşların aldığı yerli pasaport ve seyahat edecek Rusya vatandaşları için uluslararası olmak üzere iki çeşittir.

Rusya vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir konusunda pasaportlarda ayrımlar bulunur. Buna göre;

 • Rus yerli pasaporta sahip olanlar, Güney Osetya Cumhuriyeti ve Abhazya’ya girişleri serbesttir.
 • Yerli pasaportlu Ruslar Belarus, Ukrayna ve Kazakistan için de geçerli kimlik belgesi olarak yerli pasaportu kullanır.

Rusya Federasyonu AB Schengen ülkeleriyle vize kolaylığı anlaşması imzalarken; 2008’den beri vize muafiyeti için müzakere içindedir. Şu anda AB ülkelerine seyahatlerde vize kolaylığı sağlanır.

Rusya vatandaşları; toplamda 105 ülkeye hem sınır kapısında vizeli hem de vizesiz olarak giriş yapabilir.

Japonya Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Kırmızı pasaporta vize istemeyen ülkeler dışında Japonya vatandaşları da Henley Vize kısıtlamaları dahilinde seyahat edebilir. Japonya pasaportu kaç ülkeye vizesiz seyahat edebilir konusunda Japonlar, 180 ülkeye vizesiz giriş yaparken; ülke girişinde vize alarak da seyahat etme olanağına sahiptir.

Bunun yanında Japonya vatandaşları; AB üyesi ülkelere, Amerika, Yeni Zelanda, Çin, Kanada, Avustralya ülkelerine de vizesiz seyahat edebilir.

Hangi Avrupa ülkelerine vizesiz giriş yapılır?

Vize almadan; Arnavutluk, Belarus, Bosna Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna’ya giriş yapılabilir.

Hangi ülkeler Türkiye’den vize istemiyor?

Vize almaya gerek kalmadan; Antiqua ve Barbuda, Arjantin, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Beyaz Rusya, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Britinya Virgin Adaları, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Esvatini, Fas, Fiji, Fildişi Sahili, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Ermenistan, Gürcistan, Endonezya, Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Irak, Jamaika, Kamboçya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Brunei Sultanlığı, Kırgızistan, Arnavutluk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Komorlar, Kolombiya gibi ülkelere giriş yapılabilir.

Eğer seyahatiniz 1 yıl içinde 3 aydan fazla olması durumunda, vize başvurusu yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Okyanusya Kıtasında yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler hangileridir?

Okyanusya kıtasında; Cook Adaları, Fiji, Niue, Palau, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu ve Yeni Kaledonya’ya vizesiz giriş yapılabilir. Ancak Cook Adaları ve Tonga için 31 gün, Niue, Palau, Tuvalu ve Vanuatu için 30 gün, Samoa için 60 gün ve Fiji için 120 süreye kadar vizesiz giriş yapılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir