Polonya Vize Nasıl Alınır 2023 1 – polonya konsolos

Polonya Vize Nasıl Alınır 2023

Polonya Devleti, umuma mahsus olarak çıkartılan bordo renkli Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerinden Polonya vize işlemlerinin uygulanmasını talep etmektedir. Resmi Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından ise, 180 günlük süre zarfında 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat yapabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen pasaportların türü ne olursa olsun, seyahat sonrasındaki 3 aylık süre zarfına kadar pasaportun geçerli olmasını da ek olarak istemektedir.

Polonya Vize Var mı?

Polonya Devletine seyahat yapmak isteyen kişilerin seyahat öncesi planlamasında merak ettikleri en önemli konulardan biri, Polonya vize var mı konusudur. Polonya Konsolosluğu tarafından yapılan vize duyurusunda, eğer ki sahibi olunan pasaport umuma mahsus olarak çıkmışsa, o zaman Polonya vizesi alınmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir.

Polonya Vize Ücreti

Polonya vize ücreti, 8 farklı vize türünden 7si için aynı miktardadır. Polonya vize türleri içerisinde yer alan turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti, transit, şoför ve öğrenci vizeleri için 80€’dur. Sadece Polonya çalışma vizesi başvuruları için 160€’luk bir vize harç ücreti talep edilmektedir.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formu ve diğer vize evrakları, Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanması zorunlu tutulan belgelerdir. Vize evrakları içerisinde en önemlisi, vize başvuru formudur. Vize başvuru formu, Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanan bir resmi evraktır. Polonya vizesi için yapılacak olan başvurularda, başvuran kişi tarafından mutlaka doldurulmalıdır.

Polonya Vize Randevu

Polonya vize randevu işlemleri, vize alacak olan kişi tarafından Polonya Konsolosluğuna şahsen olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Vize başvurusu için randevu alımı, Polonya Konsolosluğu aranarak yapılmaktadır.

Ayrıca vize başvuru randevuları, Polonya Konsolosluğu tarafından yetkili olarak görevlendirilmiş başvuru merkezlerine de alınabilmektedir. Bu merkezler sizlerin adına, Polonya vize başvurusu için gerekli olan tüm işlem adımlarını gerçekleştirmektedir.

Polonya Vizesi Ekşi

Polonya vizesi ekşi yorumları, vize alacak olan kişiler için ön bilgi niteliği taşımaktadır. Ekşi sözlükteki Polonya vizesiyle alakalı olarak yapılan yorumlara bakıldığında en dikkat çeken yorum, Polonya vizesinin çok kolay bir şekilde alındığıdır. Polonya vizesi başvurularında eksik olan belgeler olsa bile, Polonya Konsolosluğu yetkililerinin kolaylık sağladığı belirtilmiştir.

Polonya Vize Ücreti 2023

Ülkelerin vize harç ücretleri yıllara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Polonya vize ücreti 2023 miktarları, her vize çeşidi için aynı tutulmuştur. 7 farklı vize türü için 80€’luk bir harç ücreti Polonya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Sadece Polonya çalışma vizesi isteyen kişiler, diğer vize harç ücretlerinin 2 katı olacak şekilde 160€’luk bir bedel ödemektedirler.

Polonya Vize Reddi

Polonya vize reddi durumları hemen hemen yaşanması oldukça zor bir durumdur. Çünkü internet üzerinden Polonya vizesiyle alakalı olarak yapılan araştırmalarda, Polonya vizesi almanın oldukça kolay olduğu söylenmektedir. Ancak ne olursa olsun, Polonya vizesine başvuru aşamasında gereken titizlik gösterilmeli ve hiçbir olumsuz duruma yer verilmemelidir.

Polonya Vizesi Ücreti

Polonya vizesine başvuracak olan adayların başvuru işlemlerinde ödemesi gereken ücret, Polonya vize ücreti ve harcıdır. Polonya Konsolosluğu 2023 yılı için Polonya vize harç ücretlerini Şubat ayında yayınlamıştır. Yayınlanan bu ücret tablosunda, 3 farklı kolonda istenen ücretler gösterilmiştir. Vize ücretlendirilmesinde, vize harcı, başvuru acentası bedeli ve hizmet bedeli gibi bedeller Polonya vizesi alacak olan kişiler için belirtilmiştir.

Polonya Vize Alma

Polonya vize alma işlemini gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları, oldukça avantajlı bir vizeye sahip olacaklardır. Çünkü Polonya, Orta Avrupa Schengen bölgesinde yer almaktadır. Bundan dolayı sahip olunacak Polonya vizesi sayesinde, tüm Schengen bölgesi ülkelerine seyahat düzenlenebilecektir.

Öğrenci Vizesi Polonya

Polonya’da eğitimlerine devam etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türü öğrenci vizesidir. Bu vizelerin alınması için konsolosluklar tarafından belirlenen gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamak zorunludur. Belgelerin eksiksiz olması bu noktada kişilere büyük bir avantaj sağlar. Bu vize türü D tipi ulusal vizeye gireceğinden başvuruların direkt olarak şahsen yetkili konsolosluklara yapılması gerekmektedir.

Erasmus Çalışma İzni

Erasmus yapmak amacıyla bir ülkeye giden öğrenciler normalde çalışma iznine sahip değillerdir. Ancak Polonya bu ülkelerden bir tanesi değil. Erasmus ile ülkeye giden öğrenciler haftada en fazla 20 saat olmak şartıyla çalışma iznine sahiplerdir. Kişiler okul süreçlerinde ya da okul sonrası zamanlarında da çalışma hakkına sahiptir. Böylelikle Erasmus ile ülkeye okumaya giden öğrenciler aynı anda çalışıp para kazanabilmektedir.

Polonya D Tipi Vize

D tipi vize aynı zamanda ulusal vize olarakta bilinmektedir. Kişilerin ülkede normal bir vize süresinden daha uzun süre kalacaksa bu kişilerin başvurmaları gereken vize türüdür. D tipi vize kapsamına; eğitim, oturum, çalışma ve aile birleşimi vizesi girmektedir. Kişilerin evrakları normal süreli vize evraklarından farklı olacağından, bu kişilerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde öğrenerek hatasız bir araya getirmeleri önemlidir. Aksi takdirde vize alım süreçleri uzayacağı gibi ret de alabilirler.

Polonya'da Oturma İzni Nasıl Alınır

Polonya’ya giden kişiler uzun bir süre orada kalacaklarsa bu kişilerin oturum izni almaları zorunludur. Bu noktada kişilerin şahsen gidip yetkili makamlara başvuru yapması gerekmektedir. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde toparlanmasıyla beraber kişilerin gerekli mercilere başvuru yapması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahipleri 18 yaşından küçük, reşit bireyler değillerse bu kişilerin başvurularını aile bireyleri yapmalıdır.

Polonya İş Davetiyesi

Polonya’da çalışmak isteyen kişilerin vize başvuru evraklarını bu yönde hazırlaması gerekmektedir. Ancak ellerinde temel birkaç belge olmayan kişiler bu vize türüne başvuru yapamamaktadır. Bu temel evraklar, çalışma izni, iş sözleşmeleri ve ticari davetiyelerdir. Bu davetiyeleri almak isteyen kişilerin bireysel olarak başvuru yaparak, bir şirketle anlaşması gerekmektedir. 

Polonyada Oturum Kartı Nasıl Alınır

Polonya’da ellerindeki vizelerin sağladığı normal süreçten daha uzun süre ülkede kalmak isteyen kişilerin oturum kartına ihtiyaçları vardır. Zorunlu evrakların bir araya getirilmesiyle beraber bu evraklar yetkili makamlara sunulmalıdır. Bu kişiler 18 yaşından büyük olmak şartıyla kendi adlarına başvuru yapabilmektedirler. Ancak kişilerin 18 yaşından küçük olması dahilinde aile bireyleri tarafından bu işlem yapılabilmektedir.

Polonya Vfs

Kişilerin çıkacakları kısa süreli seyahatler için vize başvuruları konsoloslukların yetki verdiği resmi kurumlar tarafından yapılmaktadır. VFS kısa süreli Polonya vize başvurularının yapılacağı resmi web sitesidir. Kişiler bu sayede karışık vize başvuru işlemlerinden bir nebze de olsa sıyrılarak kolay ve hızlı bir şekilde seyahatlerinde gerekli olan vize başvuru işlemlerini yerine getirebilmektedir.

Polonya İş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Polonya’da çalışmak için vize başvurusunda bulunurken kişilerin dosyasında olması gereken evraklar şunlardır; vize talep dilekçeleri, vize başvuru formları, kişilerin pasaportları, sağlık sigortaları, davetiyeleri, oturum kartı, gelir belgeleri, gerekli rezervasyon belgeleri, maaş bordroları, gerekli fatura ve makbuzlar, çalışmaya gidecek olan kişiler öğrenci ise öğrenciliğini kanıtlayan belgedir. Ayrıca şirket sahibi ya da çalışansa bu belgelere ek olarak; kaşeli izin onayı, şirketin ticaret odasında bulunan kayıt belgesi, sicil gazetesinin bir kopyası, şirketin vergi levhası ve barkodu olan SGK hizmet dökümü de dosyada olmalıdır.

Polonya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Polonya’ya uzun süreli gitmek isteyen kişilerin başvurularını şahsen konsolosluklara giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu noktada kişilerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde toparlaması hayati önem taşımaktadır. Evrakların eksik olması durumunda kişilerin vize başvuruları sonuçlanma süresi uzayabileceği gibi olası bir durumda kabul edilmeme durumları da bulunmaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaşılmaması adına kişilerin doğru vize türüne doğru evraklarla başvurmaları gerekmektedir.

Polonya Vizesi İşlemleri 2023 2 – polonya konsolos

Polonya Vizesi İşlemleri 2023

Hiç kuşkusuz Polonya Avrupa’nın en güzel ülkelerinden bir tanesi. Hiçbir zaman insanların bir numaralı seçeneklerinden bir tanesi olmasa da bulunduğu bölgeye giden kişiler Polonya’yı görmeden ziyaretlerini tamamlamıyorlar. Polonya’da muhteşem bir tatil geçirmeyi ve çok farklı bir kültürü tecrübe etmeyi isteyen vatandaşlarımız Polonya vize işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır.

Maalesef ülkemizden Avrupa’nın birçok ülkesine seyahat ederken vize işlemlerini gerçekleştirmek zorunda oluyoruz. Polonya da bu ülkeler arasında yer alıyor. Tatillerinizi Polonya’da geçirmek istiyorsanız ya da iş amaçlı bir Polonya ziyaretinde bulunacaksanız Polonya Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen vize işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasına her zaman hatırlayacağınız bir geziye çıkabilirsiniz.

Polonya Avrupa’da Schengen olarak tanımlanan bölgenin içerisinde yer almaktadır. Bu bölgeye ziyarette bulunacak olan kişiler Schengen vizesi alarak ziyaretlerini gerçekleştirirler. Polonya için vize alırken Schengen vizesi alınmalı ve vizenin sunduğu şartlara göre Polonya içerisinde zaman geçirilmelidir. Bu şartları ihlal eden kişiler sınır dışı edilirken ciddi para cezalarına çarptırılabilir. Ayrıca tekrar Schengen bölgesini ziyaret etmek oldukça zor olacaktır.

Polonya Vize İşlemleri

Polonya’ya yapacağınız seyahatler için Schengen vizesi almanız gerekir. Hangi ülkeden giriş işlemini gerçekleştirecekseniz o ülkenin vizesini almak en doğru tercih olacaktır. Polonya gezinizde alacağını Schengen vizesini de Polonya konsolosluğundan alabilirsiniz. Bu aşamada karar merceği yalnızca konsolosluktur. Herhangi bir şekilde konsolosluğun vereceği kararı etkilemek mümkün olmaz.

Polonya Başkonsolosluğu iletişim bilgileri sizde olsa dahi başvuruları kendiniz yapamazsınız. Konsolosluk bu başvuru sürecinin başarılı ve kolay bir şekilde ilerlemesi için bizler gibi acenteleri yetkili belirlemiştir. Polonya Büyükelçiliği randevu alma ve diğer işlemlerin tamamı tarafımızca gerçekleşecektir. Bunun için bizlerle iletişime geçilmesi gerekir.

Polonya için vize gerekli mi sorusunun yanıtını evet olarak aldıktan sonra hemen firmamız ile iletişime geçerseniz süreç tam olması gerektiği şekilde ilerler. Kısa bir süre içerisinde başvurunuz tamamlanır ve vize süreci beklenmeye başlanır. Firmamız ile çalışarak bu başvuru işlemlerini gerçekleştirdiğinizde vizenizin onaylanma ihtimali yükselecektir. Firmamız her zaman çok doğru bir başvuru yapmanızı sağlar.

Polonya Vize Türleri Nelerdir?

Polonya Konsolosluğu vize işlemlerine başlanmadan önce hangi türde bir vize alınacağına karar verilmesini ister. Polonya’da geçirilecek olan zamana ve yapılacak aktivitelere göre alınacak olan vizenin türünde de değişimler olacaktır. Sizler de bu türler arasından seçiminizi yaptıktan sonra firmamıza başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda firmamız danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.

Polonya Konsolosluğu vize başvurusu yapılırken temelde iki farklı vize seçeneği arasından karar verilir. Vizeler kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir. Bu gruplar kendi içerisinde de özel kategorilere ayrılır. Polonya’ya gidiş amacına göre talep edilen belgeler de değişeceğinden her zaman doğru bilgilerin verilmesi gerekli olacaktır.

Polonya Konsolosluğu vize randevu işlemleri başlamadan önce kısa süreli vizeler arasından seçimler yapılabilir. Polonya kısa süreli vize türleri;

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ziyareti vizesi,
 • Konferans, sportif ve kültürel etkinliklere katılım vizesi,
 • Kısa süreli öğrenim ve staj vizesi, şeklinde sıralanmaktadır.

Polonya vizesi alırken bunlara ek olarak uzun süreli vizeler de alınabilmektedir. Polonya konsolosluk tarafından verilen kararlar ile uzun süreli vizeyi de onaylar. Ülkemizden Polonya’ya yapılacak olan uzun süreli vizeler;

 • Oturma vizesi,
 • Çalışma vizesi,
 • Eğitim vizesi,
 • Aile birleşimi vizesi, olarak sınıflandırılır.

Schengen vizesi alırken üst kısımda yer alan vize türlerinden bir tanesinin seçilmesi şart olmaktadır.

Polonya Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya vize başvurusu kişisel olarak da yapılabilen başvurular arasında yer alır. Ancak vize başvurusunu kendi başına yapan kişilerin çok büyük bir kısmı bu başvurularında olumsuz cevap alırlar. Bunun en büyük sebebi başvuru sırasında yapılan hatalardır. Konsolosluklar sistemin iyi bir şekilde ilerlemesi ve doğru seçimlerin yapılması için belgelerin tamamı istenilen şekilde olmadığında vizeleri onaylamayacaktır.

Polonya vize işlemleri bireysel bir çaba ile yapılamayacağından acentelerin tercih edilmesi gerekir. Firmamız bu konuda sizlere istediğiniz hizmeti sunmayı başaracaktır. Firmamıza yapacağınız başvurular sonrasında evlerinizden ayrılmanıza dahi gerek olmadan vize işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Gerekli tüm adımlar sizin adınıza tarafımızca atılacaktır.

Polonya vize gerekli mi sorusunun yanıtını araştıran ve Schengen vizesinin gerekli olduğunu gören kişiler firmamıza başvurularını gerçekleştirirler. Firmamıza yapılan başvurular sonrasında hemen Polonya vize ekibimiz sizinle iletişime geçecektir. İlk etapta sizlerin hangi amaçla Polonya ziyaretinde bulunacağı öğrenilir. Sonrasında buna uygun olarak gerekli tüm belgelerin neler olduğu tarafınıza mail ile iletilecektir. Mailde belgelerin nasıl hazırlanması gerektiği de açıkça belirtilir.

Firmamız tarafından sunulan Polonya vize danışmanlık hizmetinde firmamıza fiziksel olarak gelmeniz dahi gerekmez. Sizlere gönderdiğimiz belgelerin tamamını hazırladıktan sonra vereceğimiz açık adreslere kargo ile tüm belgeleri gönderebilirsiniz. Bu belgeler bizlere ulaştığı anda başvuru işlemleri tarafımızca gerçekleştirilecektir. Başvuruların sonrasında konsolosluğun vereceği cevaplar beklenir ve vize alma süreci bu şekilde sonlanmış olur.

Polonya Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler Neler?

 1. Polonya Vize Başvuru Formu: Vize başvurusunda hazırlanacak olan başvuru formu son drece önemlidir. Bu formun içerisinde yer alan bilgilerin tamamen doğru ve güncel olması gerekmektedir.
 2. Pasaport: Bilindiği üzere yurtdışı ziyaretlerinde her zaman pasaport kullanılmaktadır. Pasaport içerisinde en az 2 sayfa boş yer olması gereklidir. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresinin 90 gün daha devam ediyor olması önemlidir.
 3. Biyometrik Fotoğraf: Polonya Schengen vizesi alınırken kullanılan tüm fotoğrafların biyometrik olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafların belirlenmiş olan şartlarının tamamını sağlayan fotoğraflar kullanılır.
 4. Kimlik Kartı Fotokopisi: Polonya vize başvuru formu içerisinde bilgiler ile tamamen uyuşan kimlik kartı fotokopilerinin de başvuru içerisinde kullanılması gereklidir. Kimlik kartının her iki yönünün de fotokopisi kullanılmalıdır.
 5. Nüfus Kayıt Örneği: Polonya Schengen vizesi alırken nüfus kayıt örneğinin kullanılması gerekmektedir. Nüfus kayıt örneğinde aile bireylerine ait bilgilerin ve ikamet bilgilerinin net bir şekilde görülmesi gerekmektedir.
 6. Banka Hesap Dökümü: Hangi bankayı kullanırsanız kullanın bankadaki hesabınıza ait 3 aylık hareketlerin dökümü belgeler içerisinde yer almalıdır. Bu döküm bankadan talep edilir ve kaşeli, ıslak imzalı bir şekilde banka görevlisi tarafından verilmelidir. Banka hesabının içerisinde yolculuk masraflarını karşılayacak kadar bedelin de hazır bulunması önemlidir.
 7. Otel ve Uçak Rezervasyon Bilgileri: Polonya ziyaretinizi yapmak için aldığınız uçak biletlerinin de fotokopisi gereklidir. Eğer Polonya’da otelde konaklanacaksa otel rezervasyonuna ait bilgilerin de kullanılması gereklidir.
 8. Seyahat Sağlık Sigortası: Polonya konsolosluk tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde Polonya vizesi almadan önce sağlık sigortanızın yapılmış olması gerekir. Bu sağlık sigortası Polonya’da bulunulan sürede başınıza gelebilecek olan bir sağlık probleminde 30.000 Euro’ya kadar size destek sağlar.
 9. Muvafakatname: 18 yaşının altında olan kişilerin Polonya vizesi almak için muvafakatname olarak isimlendirilen izin belgesini alması gerekir. Noter tarafından verilen bu belge ailenin çocuklarına izin verdiğini gösteren bir belgedir.
 10. Vize Talep Dilekçesi: Polonya randevu işlemlerinden önce dilekçenin hazırlanması son derece önemlidir. Vize talep edildiğine dair bir dilekçe hazırlanmalı ve bu dilekçe başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır.
 11. Vize Harç Bedeli Dekontu: Polonya vize fiyatları konsolosluk tarafından daha öncesinde belirlenmiştir. Bu bedelin bankaya yatırılması ve paranın yatırıldığına dair dekont belgesinin alınması gerekir. ATM’den alınan makbuzlar bu aşamada geçerli olmayacaktır.

Polonya Schengen Vizesi İçin Mesleki Evraklar Nelerdir?

Polonya ticari vize işlemleri yapılırken sahip olunan meslek grubuna göre farklı evraklar talep edilebilir. Bu evrakların da başvuru aşamasında sunulması gerekli olacaktır.

Özel sektör çalışanları için gerekli evraklar;

 1. Şirket Yazısı: Firma bilgilerini içeren bir yazı olarak tanımlanabilir. Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılması gerekir. Polonya vizesi alacak olan kişinin işe giriş tarihi, çalışma ve izin saatleri konusunda bilgiler verilmelidir.
 2. Güncel Tarihe Sahip Şirket Evrakları: Ticaret sicil belgesi, firma faaliyet belgesi, imza sirküleri ve vergi levhası bu kategoride bulunan ve koyulması gereken evraklardır.
 3. Maaş Bordrosu: Firma yetkilisinden talep edilerek alınan, ıslak imzalı ve son 3 ay alınan maaşı gösteren bir bordro alınmalıdır.
 4. SGK işe giriş bildirgesi: Ücretli çalışan kişiler için işe giriş belgeleri konulmalıdır. Eğer işveren konumunda bulunuluyorsa bu belgeye ihtiyaç duyulmaz.
 5. 4A ya da 4B Hizmet Dökümü: Başvuru sahibinin hizmet dökümü dosyanın içerisinde yer almalıdır.

Devlet Memurları için gerekli evraklar;

 1. Çalışma Belgesi: Konsolosluk Polonya vizesi alacak olan devlet memurlarından devlet kurumunda yaptığı işi bildiren bir belge talep eder.
 2. Resmi İzin Belgesi: Başvuruda bulunan kişinin çalıştığı devlet kurumunda aldığı izine ya da görevlendirmeye ait belgedir.
 3. Görev Kimlik Kartı Fotokopisi: Görev yerindeyken kullanılan kimlik kartının bir fotokopisi istenmektedir.
 4. Maaş Bordrosu: Özel sektör çalışanları gibi devlet memurlarından da son üç aylık gelirini gösteren maaş bordrosu talep edilmektedir.

Öğrenciler için gerekli evraklar;

 1. Öğrenci Belgesi: Polonya öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin ilk alması gereken belge e-devlet üzerinden alınan barkodlu öğrenci belgesidir.
 2. Sponsor Yazısı ve Sponsora Ait Evraklar: Seyahatte bulunacak olan öğrencinin masraflarını karşılayacak ve sponsor olacak kişinin noter huzurunda aldığı taahhütnamenin belgeler arasında konulması gerekmektedir. Ayrıca şirket ya da kişilerin banka hesaplarındaki son 3 aylık hareketleri belirten ıslak imzalı belgelerin de alınması gerekli olur.

Emekliler için gerekli evraklar;

 1. Emekli Cüzdan Fotokopisi: Emeklilere ait emekli cüzdan fotokopisinin başvuru belgeleri içerisinde olması zorunludur.
 2. Banka Hesap Dökümü: Emekli maaşı hangi bankadan alınıyorsa bu bankadaki hesaba ait hizmet dökümünün başvuru evrakları içerisinde yer alması gerekmektedir.

Çiftçiler için gerekli evraklar;

 1. Çiftçilik Belgesi: Ülkemizde kayıtlı olunan ziraat odası tarafından verilen ıslak imzalı çiftçilik belgesi Polonya vize işlemlerinde belgeler arasında yer almalıdır.

Meslek grupları için belirlenmiş olan bu evrakların başvuru dosyalarının içerisinde yer alması başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır. Bu sebeple de alınacak olan ek meslek belgelerinin dikkatli bir şekilde alınıp kullanılması gereklidir.

Polonya Schengen Vizesi İçin Parmak İzi Gerekli mi?

Schengen vizesi alırken gerekli olan şartlar arasında parmak izi de bulunmaktadır. Polonya vize başvuru merkezi birimimiz sizler için tüm parmak izi sürecini başarılı bir şekilde yürütür. 2014 senesinde devreye giren bu sistemde Schengen vizesi alacak olan kişilerin parmak izleri de alınmaktadır.

2014 senesinden sonra Schengen vizesi aldıysanız ve bu amaçla parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izinizi vermenize gerek olmaz. Ancak bu işlemi daha öncesinde yapmamış bir kişiyseniz Polonya konsolosluk randevu işlemleri ile parmak izinizi vermeniz gerekir. Sizler için uygun olan bir tarih ve saate aldığımız randevulara giderek parmak izinizi verebilirsiniz.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya’ya gitme durumu söz konusu olan kişiler ilk etapta vize işlemlerine ne zaman başlaması gerektiğini merak eder. Bu aşamada firmamıza yapılan başvurularda en çok sorulan sorulardan bir tanesi vizelerin ne kadar bir süre içerisinde onaylanacağıdır.

Polonya vizesi alırken belgelerin toplanması, Polonya büyükelçiliği randevu alma işlemi ve sonrasında elçilik tarafından başvuruların değerlendirilmesi uzun bir süre almaktadır. Normal şartlarda başvurular yapıldıktan 15 iş günü sonrasına kadar sonucun açıklanması şarttır.

Polonya vize başvuru ücreti yatırılıp tüm belgelerin hazır hale getirilmesi ciddi bir iştir ve zaman alır. Bazı belgeler internet üzerinden alınabiliyor olsa da bazıları firmadan ya da devlet kurumlarından alınacaktır. Bu sebeple de süreç 15 iş gününden çok daha fazla sürebilir. 15 iş günü de 3 haftaya tekabül ettiğinden işlemlere ziyaret tarihinden en az 1 ay öncesinde başlanması doğru bir tercih olacaktır.

Polonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Bazı ülkelerin konsoloslukları alınacak olan vizenin türüne göre farklı ücretler belirlemektedir. Ancak Polonya konsolosluğundan alınan vizelerde talep edilen ücretler sabit olur. Polonya konsolosluğu talep edilen vizeleri insanların yaşlarına göre belirler. Polonya Schengen vizesi ücreti;

 • 0-6 yaş arasındaki çocuklar için 0 Euro,
 • 6-12 yaş arasındaki çocuklar için 45 Dolar,
 • 12 yaş üzerindeki tüm bireyler için 90 Dolar, olarak belirlenmiştir.

Başvuru işlemlerini bireysel tamamlamaya çalıştığınızda sonucun olumlu olması oldukça zordur. Bu sebeple de firmamız ile çalışarak süreci daha olumlu bir hale çevirmeniz gerekir. Firmamızdan alacağınız hizmet için de 13,5 Euro ücret talep edilmektedir.

Polonya Vizesi Neden Reddedilir?

Polonya vizesi için başvurular yapıldığında onaylanma ihtimali kadar reddedilme ihtimali de söz konusu olmaktadır. Polonya eğitim vizesi ya da turistik vize alırken yapılan başvurularda tüm belgeler ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Belgelerin içerisinde uygun olmayan bir tane bulunduğunda başvurular reddedilir.

Bazı durumlarda belgelerden bir tanesi güncel olmaz. Bazen ise belgelerde istenen küçük ayrıntılar gözden kaçırılmıştır. Böyle bir durum söz konusu olduğundan Polonya vize başvurusu reddedilir. Konsolosluk tarafından vizeler reddedildiğinde ödenen ücretler tarafınıza geri ödenmeyecektir. Yapılan harcamanın tamamı boşa gider ve onaylanması için tekrardan bir çalışma yapılması gerekli olur.

Daha öncesinde Schengen vizesi aldıysanız ve bu vize ile herhangi bir Schengen ülkesinde zamana geçirdiyseniz buradaki davranışlarınız da sizin vize almanızı engelleyebilmektedir. Burada gerekli zamandan fazla durmanız, herhangi bir olumsuz durumun içerisinde yer almanız ya da yasalara karşı gelmeniz yapacağınız başvurularda etkili olmaktadır. Bu durumlardan bir tanesi varsa başvurular reddedilebilir.

Yapılacak olan başvuruların reddedilmemesi adına her zaman iyi bir hizmet sunabilecek olan aracı firmalar ile çalışılması gerekmektedir. Firmamız her yıl yüzlerce kişinin Polonya vizesi almasını sağlar. Bu sebeple de Polonya vizesi için gerekenler konusunda büyük bir tecrübeye sahiptir. Firmamız ile çalıştığınızda harcayacağınız küçük hizmet bedelleri çok daha büyük kayıpları engelleyecektir.

Firmamız ile çalıştığınızda bizler size vizelerin kesinlikle olumlu sonuçlanacağının garantisini veremeyiz. Bunu vaade eden kuruluşların tamamı yanlış bilgi vermektedir. Tamamen konsoloslukların kontrolünde olan bu onay sürecinde sizin daha önceki davranışlarınız da etkili olur. Bu sebeple de garantili bir hizmet sunma şansımız bulunmaz. Ekibimiz tüm başvuru evraklarının doğru olacağını ve kusursuz bir başvuru yapılacağının garantisini verebilir.

Polonyada Çalışmak

Polonya’da çalışmak isteyen kişilerin vize başvuru evrakları arasında olmazsa olmaz belgeleri; yaptıkları iş sözleşmesi, çalışma izni ve aldıkları ticari davetiyelerdir. Bu belgelerin başvuru dosyalarında olmaması durumunda kişiler çalışma vizesine başvuru yapamaz. Bunun yanında ülkeye Erasmus programıyla giriş yapan kişilerin eğitim süreçleri boyunca ve sonrasında haftada en fazla 20 saat kadar çalışma izinleri bulunmaktadır.

Polonya Erasmus Vize Randevu

Polonya’ya Eramus programı ile gidecek olan kişilerin başvuru yapmaları gereken vize türü Erasmus vizedir. Erasmus vizeleri uzun süreli vize olduğundan kişiler başvurularını vize merkezleri tarafından yapamamaktadır. Kişilerin bu sürece başlayabilmeleri için konsolosluklar aracılığıyla bir randevu tarihi belirlemeleri gereklidir. Öğrencilerin belgelerini eksik olmadan toparlaması halinde başvurularını şahsen asli konsolosluklara yapmaları gerekmektedir.

Vfs Global Randevu Alamıyorum

Vize süreçlerinde bazı aksamalar olabilmektedir. Ancak kişilerin bu aksamaları en hasarsız şekilde atlatabilmesi için zamanlamayı iyi ayarlamaları gerekmektedir. Olası bir sorunda kişilerin işlem yapabilme sürelerinin kalması adına bu süreç çok önemlidir. Aksi takdirde vize başvuruları ret alabilmesi olasıdır.

Polonya Da Part Time İş Ücretleri
Polonya’da çalışmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir başka konuda maaşlardır. Okurken çalışmak isteyen kişilerin geneli part time işlere yönelmektedir. Örneğin Polonya’da garson olarak çalışmak isteyen bir kişinin aylık alacağı maaş yaklaşık olarak 7,5 bin Türk Lirası’na tekabül etmektedir. Bir başka örnek olarak part time aşçılığı verebiliriz. Aşçılar yaklaşık olarak 3 bin Türk Lirası’na denk gelmektedir.
Vize Ücreti 2023

Vize ücretleri her sene belirli miktarlarda artış gösterebilmektedir. Bu artışlar vize türlerine, sürelerine ve ülkeye giriş sayılarına göre de değişmektedir. Polonya’ya gitmek isteyen kişilerin ödemesi gereken güncel vize harcı 80 Euro’dur. Ancak almaları zorunlu olan başvuru merkezi ücreti ise 30 Euro’dur. Böylelikle vize başvurusu yapacak olan kişilerin ödemesi gereken toplam tutar 110 Euro’dur.

Vfs Global Polonya D Tipi Vize Gerekli Belgeler
Ülkeye gitme sebepleri normal vize süreçlerinden daha uzun olan kişilerin alması gereken vize türü D tipidir. Bu vizeler ülkede uzun süreli kalıma izin vermektedir. D tipi vizesi eğitim, aile birleşimi ve çalışma izni gibi durumları kapsar. Her bir vize türü için gerekli belgeler değişim göstermektedir. Ancak bu vize için gerekli temel evraklar; başvuru formu, kişilerin fotoğrafları, pasaportlar, sağlık poliçesi ve kişilerin finansal durumunu gösteren belgelerdir.
Erasmus İçin Vize Ücreti
Erasmus programı ile yurtdışına gitmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize türü D tipi ulusal vizedir. Bu vizeyle beraber kişiler 3 aydan daha fazla süre ülkede kalabilir. Erasmus için öğrenciler ücret ödememektedir ancak uygun vizeyi alabilmek için kişilerin ödemesi gereken tutar yaklaşık 120 Euro’dur.
Vize Randevusu Nasıl Alınır
Seyahat tarihlerine orantılı bir şekilde vize işlemlerine başlanması adına seyahate çıkacak olan kişilerin bu süreci iyi planlaması gerekmektedir. Vize randevusu almak isteyen kişiler konsolosluklar ya da konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş firmalarla iletişime geçmelidir. Bu şekilde kişiler doğru bir şekilde vize alabilirler.
Ankara Polonya Konsolosluğu Randevu Alma

Vize başvuru süreçlerinde dosyanın eksiksiz ve hatasız bir şekilde toplanmasının önemi çok büyüktür. Ancak bu sürecin başlatılabilmesi için kişilerin randevu almaları çok önemlidir. Randevu almayan kişiler hiçbir şekilde işlem yapamaz. Bu işlemlerde geç kalınmaması adına ve kişilerin başvurularının olumsuz etkilenmemesi adına bu sürecin iyi bir şekilde planlanması gerekmektedir.Polonya vize İşlemleri Soruları

Polonya’ya Vize Kalktı Mı?

Polonya Avrupa Birliği ve Schengen Birliği içinde yer alan bir ülkedir. Bu yüzden Polonya’ya düzenlenecek seyahatlerde vize uygulaması bulunmaktadır. Diplomatik pasaport taşıyan kişiler 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaf tutulur.

Polonya Vize Başvuru Formu Nedir?

Polonya ziyareti için gerekli bilgilerin verildiği resmi formdur. Form başvuru sahibi tarafından, belirtilen dilde doldurulup, ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir. Tüm bilgiler hatasız, resmi evraklarla uyumlu olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya konsolosluklarına doğrudan yapılacak müracaat ile vize başvurusu yapılmaktadır. Schengen ülkesi olduğundan, Polonya için alınan vize diğer Avrupa ülkelerinde geçerli olacaktır. İlgili evraklar ve başvuru formları ile konsolosluk randevusuna gidilerek işlemler başlatılır.

Polonya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni 3 – polonya konsolos

Polonya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni

Polonya çalışma izni ve çalışma vizesi oldukça merak edilen bir konudur.  Bu yazıda da bu konu hakkında merak edilen soruların cevapları detaylı olarak yer alacak.

Polonya’da yaşamak ve orada çalışmak kadar başvuru süreci de akıllara gelen bir sorudur. Bu yazıda bu konuların hepsinin cevabını tek tek bulabilirsiniz.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ VE ÇALIŞMA İZNİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Polonya’da çalışmak ve çalışma izni için gerekli olan vize tipi D’dir. Çalışma vizesi görevi üstlenen bu vize tipine sahip kişiler Polonya’da çalışma şansını elde eder. Bu vize tipine sahip olmayanlar ise başvuruda bulunsa bile Polonya’ya gidip sürekli bir şekilde çalışamaz.

Polonya’da çalışmak için alınan bu vize sayesinde üç aydan daha fazla sürelerde burada çalışma şansını elde edebilirsiniz. Vizeye sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aynı zamanda ailelerini de yanına alarak Polonya’da ikamet etme hakkına sahip olabilir.

Polonya’da çalışma iznini elde eden kişiler ya da ülkesinde çalıştığı şirketten Polonya’ya personel değişiminden dolayı gitmesi gereken vatandaşların bu çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

POLONYA ÇALIŞMA İZNİ NEDİR ?

Polonya’da çalışmak için gerekli olan vize ve çalışmak için gerekli olan izin belgesi karıştırılır. Bu iki belge arasındaki farkı tam olarak bilmek gerekmektedir.

Polonya’ya gitmek için gerekli olan çalışma izin belgesi oraya gidebilmek için gereken temel belgedir ve bu belge sayesinde çalışma vizesi alınmaktadır. Bu belgeyi Polonya’da çalışacağınız şirket gönderir ve bu sayede çalışma vizesini de alabilirsiniz.

POLONYA ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR VE BU İZNİ ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR ?

Polonya’da çalışabilmek için ilk olarak oradaki bir şirket ya da firmadan teklif almalısınız ya da o şirkete başvuru yapıp kabul edilmelisiniz. Yaptığınız iş başvurusu kabul edilince çalıştığınız yere bir zarfta mektup gelir ve onu imzalarsınız. İmzaladıktan sonra ise bunu aynı şekilde o şirket ya da firmaya geri göndermelisiniz.

İmzalanarak gönderilmiş olan mektup dolayısıyla da Polonya’daki şirket sizin için bir çalışma izni talep eder ve onu posta yoluyla sizlere iletir. Bu çalışma izni belgesi elinize ulaştıktan sonra ise yapmanız gereken son derece basittir. Çalışma izni belgesi ve diğer evrakları bir araya getirerek Polonya çalışma vizesine başvuru yapabilirsiniz.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ NEDİR VE BU VİZE NASIL ALINIR ?

Polonya çalışma vizesi Polonya’da uzun süreli şekilde çalışabilmek için gerekli olan bir şeydir. Polonya’da çalışmak için alınacak vizenin tipi kesinlikle D tipi vize olmalıdır. Bu vizeye sahip olduğunuz an şirketinizde çalışmaya başlayabilir ve ailenizle birlikte orada çalışmaya başlayabilirsiniz.

Polonya’da çalışmak için aldığınız vizeden sonra gönül rahatlığı ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu vizeyi almadan önce elbette çalışma izin belgesine de erişmiş olmalısınız. Eğer ki bu belgeye sahip değilseniz zaten vize başvurusunda bulunamazsınız.

Çalışma vizesine başvururken çalışma izin belgesi dışında birkaç evrağa daha sahip olmalısınız. Bu belgelere sahip olduktan sonra yapmanız gereken Polonya Konsolosluğu’na giderek vize başvurusunda bulunmaktır. Konsolosluk vizeyi almaya uygun görürse Polonya çalışma vizesine sahip olmuş olursunuz.

Vizeyi aldıktan sonra Polonya’da çalıştığınız dönemlerde bu vizenin süresini uzatabilirsiniz. Bunun dışında ülkeye ilk gittiğinizde sizlere bir oturma kartı da verilecektir.

POLONYA ÇALIŞMA VİZE BAŞVURUSU NERELERDEN YAPILMAKTADIR ?

Polonya’da çalışma hakkı kazanmış ve çalışma izin belgesi eline ulaşmış kişilerin vize başvurusunu nereden yaptığı da oldukça önemli bir sorudur. Ülkemizdeki 81 ilin çoğunda çalışma vize başvurusu yapabilirsiniz.

Polonya’da çalışmak için vize başvurusu yapılacak illerin yetkilerinin kimisi İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlıyken kimisi ise başkent Ankara Başkonsolosluğu’na bağlıdır.

İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetkisinde bulunan iller Adıyaman, Artvin, Bursa, Çanakkale, Ardahan, Aydın, Batman, Balıkesir, Bayburt, Ağrı, Edirne, Denizli, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Gaziantep, Erzurum, Kocaeli, İzmir, İstanbul, Hakkari, Kars, Iğdır, Kahramanmaraş, Rize, Sakarya, Kütahya, Kilis, Kırklareli, Mardin, Muğla, Malatya, Manisa, Osmaniye, Trabzon, Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Van, Tekirdağ, Yalova ve Uşak illeridir.

Ankara Başkonsolosluğu’nun yetkisinde bulunan iller ise Amasya, Adana, Antalya, Ankara, Aksaray, Afyon, Çankırı, Burdur, Çorum, Bolu, Bartın, Eskişehir, Düzce, Mersin, Hatay, Kayseri, Kastamonu, Kırıkkale, Karaman, Karabük, Isparta, Niğde, Konya, Kırşehir, Nevşehir, Zonguldak, Sivas, Yozgat, Tokat, Ordu, Sivas, Sinop ve Samsun illeridir.

Bu illerde olanlar bu bilgiler ile hareket etmelidir. İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı olan bir ilde bulunan vatandaş Ankara Başkonsolosluğu’ndan vize başvurusu yapamaz.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKMAKTADIR ?

Polonya’da çalışma vizesi alacakların merak ettiği bir diğer soru ise şüphesiz çalışma vizesinin kaç günde çıktığıdır. Polonya çalışma vizesi yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunda bulunmuş kişiler bunu bilerek hareket etmelidir.

Bazı durumlarda başvuru sürecinde incelenmesi gereken çok daha fazla şey olabilir. Bu durumda başvurunun sonuçlanma süresini uzatmaktadır. Bu tip durumlarda başvurunun sonuçlanması için yaklaşık 1 ay beklenmektedir.

Genellikle ya 15 gün içinde ya da 1 ay içinde sonuçlanan Polonya çalışma vize başvuruları nadiren de olsa daha da çok uzayabilmektedir. İstenilen ek belgeler ve benzeri durumlardan dolayı başvurunun sonuçlanması 2 ayı bulabilmektedir.

POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR ?

 • Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olan Polonya’nın ulusal vize başvuru formu.
 • Belirlenmiş kriterlere uygun olan pasaport. Bu pasaportun yanında vize fotokopileri de gerekmektedir.
 • Belirlenmiş kriterlere uygun olacak şekilde iki adet biyometrik fotoğraf. Bu fotoğrafların ölçüsü 35* 45 mm boyutunda olmalıdır.
 • Polonya’da çalışma izni belgesinin orijinali ve yanında fotokopi hali.
 • Çalışacağınız şirket tarafından gönderilmiş olan imzalı yazı. Bu yazının üzerinde bilgilerinizin olması gerekir.
 • Polonya’da kalmanıza dair hiçbir sorun olmadığını gösteren sağlık sigortası veya bunu kanıtlayan bir belge.
 • E devletten alınabilecek askerlik durum belgesi.
 • E devletten alınabilecek tarihçeli olan yerleşim yeri.
 • E devletten alınabilecek nüfus kaydının örneği.
 • Meslek diploması ve yanı sıra mesleğe dair sertifika ve belgeler.
 • E devletten alınabilecek Sgk hizmet dökümü ve Sgk işe girişe dair bildirge yazısı.
 • Zorunlu olmasa da çalışacağınız firma ile yapmış olduğunuz kontrat ya da sözleşmeyi de belgelerin arasına alabilirsiniz.
 • TC vatandaşı olmayanlar ise İkamet Tezkeresi’ni belge olarak sunmalıdır.

ŞİRKET İÇİ TRANSFER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?

Çalışma vizesini almak için gereken evraklar kadar şirket içi transfer için gerekli olan evraklar da büyük önem taşır. Bu evraklar çalıştığınız şirketin transferi onayladığına dair imzalı dilekçe, Polonya’daki şirket ile olan bağı gösteren evrak, şirket tarafından imzalanmış olan Sgk giriş bildirgesi, imzalanmış son 3 ayı gösteren maaş bordrosu, ticaret sicil tasdiknamesi, imza sirküleri ve oda faaliyet belgesidir.

POLONYA ÇALIŞMA VİZE ÜCRETLERİ NE KADARDIR ?

Polonya’da çalışmak için başvurulan Konsolosluk vize harcı 90 dolar olarak belirlenmişken başvuru merkezi ücreti 13, 5 euro ve zorunlu seyehat sağlık sigortası ücreti ise 10 euro olarak belirlenmiştir.

Bu belirlenmiş ücretlere katma değer vergisi dahildir. Kalabalık gruplar şeklinde yapılacak başvurularda iletişime geçerek fiyatları öğrenebilirsiniz. Tüm bu ücretler dahilinde gönül rahatlığıyla Polonya’da çalışmaya başlayabilirsiniz.

0-6 Yaş Pasaport Ücreti 2023

Pasaportlar vize alma işlemlerinin bel kemiği olarak sayılabilir. Yurtdışına çıkacak olan kişilerin her şeyden evvel bir pasaporta ihtiyacı vardır. Pasaport ücretleri her yaşa göre değişim gösterebilmektedir. 16 yaşından küçük kişiler için ödenmesi gereken toplam pasaport ücreti yaklaşık 845 Türk Lirası’dır. Bu ücretin 588 lirası başvuru ücreti iken 257 lirası ise icra ücretidir.

Polonya'da Öğrenci Olarak Çalışmak

Polonya ülkesine öğrenci olarak gittikten sonra ülkede çalışma izni veren bir ülkedir. Öğrenciler eğitimleri süresinde haftada en fazla 20 saatlik bir çalışma iznine sahiplerdir. Eğitim sürelerinin bitmeleri dahilinde de öğrencilerin 1 sene süreyle ülkede çalışma ve kalma izni de verilmektedir. Ancak bu kişilerin Lehçe’yi orta seviyede bilmeleri gerekmektedir.

Polonya Erasmus Sağlık Sigortası

Yurtdışına gitmek isteyen kişilerin başvuru dosyalarında olması gereken bir başka belge ise sağlık sigortasıdır. Bazı ülkelerde vize türlerine bağlı olarak bu belge kişinin inisiyatifine bırakılmaktadır. Ancak Polonya’ya Erasmus programı ile gidecek olan kişilerin seyahat sürecindeki her günü kapsayan en az 30.000 Euro’luk sağlık sigortalarının olması gerekmektedir.

Polonya Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Polonya’da 3 aydan daha uzun bir süre kalmak isteyen kişiler oturum iznine başvurarak bu hakka sahip olmaları gerekmektedir. Ancak bu işlemin sonucunu alabilmek için kişilerin yaklaşık 1 ay beklemesi gerekmektedir. Eğer kişilerin sundukları dosyalarda bir eksiklik ya da hata mevcutsa bu süre uzayabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kişilerin başvuru dosyalarını ve başvuru yapma tarihlerini iyi bir şekilde ayarlamaları gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2023

Yurtdışına giderken kişilerden beklenen başka bir koşulda seyahatleri boyunca kendi geçimlerini sağlayabileceklerini kanıtlamalıdır. Bu konuda kişilerin banka hesaplarındaki para miktarı önemlidir. Her vize türü için bankada bulunması gereken tutarlar farklı olabilse de, genel olarak kişilerin hesaplarında 9 ile 10 bin TL para olması kişiler için bir rahatlık sağlamaktadır.

Polonya Oturumu İle Almanya'da Çalışmak

Polonya ülkesini kapsayan oturum ve çalışma izinleri yalnızca bu ülke için geçerlidir. Polonya’da oturum izni olan bir kişi Almanya’da çalışma hakkına sahip değildir. Polonya oturum ya da çalışma iznine sahip olan bir kişi Almanya’da çalışmak istiyorsa bu kişilerin Polonya’daki haklarından vazgeçmek zorundadır. Ancak bu sayede Almanya’da tekrar başvuru yapmaları mümkün olabilir.

Erasmus Sağlık Sigortası Polonya Fiyatları

Erasmus programı ile Polonya’ya gidecek olan kişilerin başvuru dosyalarında bulunması gereken evraklardan bir tanesi sağlık sigortasıdır. Sağlık sigortalarının ücretleri ülkelere, kişilerin yaşına ve ülkede kalma gibi sürelerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Örneğin, Polonya’da 1 sene boyunca Erasmus yapacak bir öğrencinin ödemesi gereken yaklaşık tutar 156 Euro’dur. Türk parası ile bu tutar yaklaşık 1575 TL’ye tekabül etmektedir.

Polonya Asgari Ücret

Her ülkenin kendi imkanlarına bağlı olarak ülkede çalışmakta olan istihdamlarına ödediği genel bir maaş tutarı bulunmaktadır. Polonya’da asgari ücret yıllara göre değişim gösterebilmektedir. Polonya’da çalışan bir kişinin bir ay sonunda alacağı güncel asgari ücret 2800 PLN’dir. Türk parası ile bu tutar yaklaşık 6155 liraya denk gelir.

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları 4 – polonya konsolos

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

AŞAĞIDA YER ALAN AÇIKLAMALARI LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ. SİTEMİZİ ZİYARET ETTİĞİNİZDE BURADA YER ALAN/BELİRTİLEN UYGULAMALARI KABUL ETMİŞ OLACAKSINIZ

Uyarı: Bu sayfada yer alan tüm başlıklar yasal uyarı ve kullanım şartlarını kapsamaktadır.

Bu web sitesine girmeniz veya bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi kullanmanız aşağıdaki koşulları ve hükümleri kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Bu web sitesinin kullanımından doğan ve doğacak her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı Visa Center Ltd. Şti. (bundan böyle kısaca “Visa Center” olarak anılacaktır), şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişilerin ve VİSA CENTER’in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır.

VİSA CENTER bu yasal uyarıda yer alan tüm koşulları ve hükümleri önceden bir ihbara gerek kalmaksızın değiştirme ve güncelleme hakkına haizdir.

Bilgilendirme ve Feragat

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette VİSA CENTER tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir.

VİSA CENTER hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman söz konusu bilgileri değiştirebilir, düzeltebilir ve/veya çıkarabilir.

Bu web sitesine erişim ve sitede yer alan bilgilerin gerek doğrudan gerekse dolaylı kullanımından kaynaklanan doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl her türlü zarardan her nam altında olursa olsun VİSA CENTER, şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişiler ve VİSA CENTER’ in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların sorumlu tutulamaz.

Önemli Bilgilendirme

Visa Center Ltd.Şti (VİSA CENTER) bulunduğu ülkedeki kanun ve yönetmeliklere göre kayıtlı , operasyonel ticari hizmet veren ve aynı zamanda konsolosluk başvurularına ve yetkililerine aracılık eden sorumlu hizmet kuruluşudur. Ancak VİSA CENTER, Büyükelçilik ve Konsolosluklarının uzantılı bir kuruluşu ve devlet kurumu değildir .

Polonya D Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir

Polonya için D vizesi almış olan kişilerin diğer Schengen ülkelerine de giriş hakları bulunmaktadır. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre’dir.

Polonya Oturum İzni İle Avrupa'da Çalışma

Polonya’da oturum izni olan kişilerin bu hakları yalnızca Polonya ülke sınırları içerisindedir. Polonya’da oturum iznine sahip olan kişiler aynı zamanda ülkede çalışma hakkına da sahiplerdir. Ancak bu hakları başka bir ülkede kullanamazlar. Farklı bir Avrupa ülkesinde çalışmak isteyen kişilerin gidecek oldukları ülkenin şartlarına bağlı olarak tekrardan oturum veya çalışma izni almaları gerekmektedir.

Polonya Konsolosluğu İstanbul Telefon

Konsolosluklar vize işlemlerinde söz yetkileri olan asli kurumlardır. Ancak konsoloslukların neredeyse hepsi yalnızca büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı daha uzak şehirlerde yaşayan kişiler her zaman bu kurumlara gidememektedir. Bu gibi durumlarda konular hakkında bilgi almak için 0212 290 66 30 numaralı telefondan yetkililerle iletişime geçilebilinir.

Erasmus İçin En İyi Ülke Ekşi

Polonya Erasmus için gidilecek en güzel ülkelerden bir tanesidir. Avrupa’nın tam ortasında yer alan bu ülkede seyahat olanakları çok uygundur. Okul hayatlarından geriye kalan süreçlerde öğrenciler rahatça tüm Avrupa’yı gezebilmektedirler. Ayrıca Erasmus yapan öğrencilere aynı anda çalışma izni veren nadir ülkelerden de bir tanesidir Polonya. Okurken aynı zamanda para kazanmak isteyen kişilere büyük bir kolaylık sağlanmaktadır. Ülkenin sıcakkanlı insanları sayesinde, öğrenciler okula geldiklerinde neredeyse hiç yabancılık çekmeden okul hayatlarını sürdürebilmektedir.

Vfs Global İstanbul

VFS konsolosluklar tarafından yetki verilmiş resmi başvuru merkezidir. Bu merkez İstanbul Beyoğlu’nda bulunur. Pazartesi ve cuma günleri sabah saat 08.30 ile akşam 17.00 saatlerine kadar çalışmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişiler hafta içi pazartesi, çarşamba ve cuma günleri sabah saat 08.30 ile 12.00, 1 saatlik molanın ardından 13.00 ve 15.30 saatleri arasında işlem yapabilmektedir. Kişilerin pasaport teslim saatleri ise hafta içi pazartesi, çarşamba ve cuma günleri saat 15.00 ile 17.00 arasında yapmaktadır.

Polonya Asgari Ücret 2021 Euro

Her devletin ülkesinin olanakları dahilinde bünyesinde bulunan her istihdamı için ayırdığı bir bütçe vardır. Polonya’nın asgari ücretleri her sene değişim göstermektedir. Ancak Polonya’nın 2021’de açıklamış olduğu güncel asgari tutarı kişi başına 2800 PLN’dir. Bu tutar yaklaşık 609,16 Euro’ya denk gelir.

Polonya'ya Nasıl Yerleşilir

Polonya’ya yerleşmek isteyen kişilerin ilk olarak buna elverişli bir vizesi olmalıdır. Yerleşim vizeleri D tipi ulusal vize türüne girmektedir. Bu vizeyi alabilmek için kişilerin konsolosluklar tarafından belirlenen evrakları eksiksiz bir şekilde toplayarak yetkili mercilere sunması gerekmektedir. Bu sürecin sonunda kişiler Polonya’nın yetkili mercilerinden oturum izni alarak ülkeye yerleşebilmektedir.

Polonya'da İş Bulmak

Polonya iş gücü açısından geniş olanaklara sahiptir. Ancak Polonya’da iş bulup çalışabilmek için kişilerin çalışma vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir. Çalışma vizesine başvuru yapmak için kişilerin sahip olmaları gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler iş sözleşmeleri, ticari davetiyeler ve çalışma iznidir. Bu belgelerin herhangi birinin eksikliği durumunda kişiler vize başvurusunda bulunamamaktadır.

Polonya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay 5 – polonya konsolos

Polonya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay

Polonya Vizesi Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay-Mersin

Visa Center Global Vize Hizmetleri, Polonya Vize Başvuru Merkezi, Gaziantep Ofisinden sevgiler.

38 milyonluk genç nüfusu ile Avrupa için oldukça önemli olan Polonya, uluslararası siyaset konusunda oldukça centilmen bir görüntü çiziyor. Polonya, Avrupa Birliği ve dünya konuları hakkında, sessiz ve içe dönük bir siyaset izlemeyi tercih ediyor. Geçmişte siyasi olaylar nedeni ile Rus ve Alman baskısı altında kalan ülke, hali hazırda 312.679 kilometre karelik bir cumhuriyet.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı öncesi, ayrıca sonrasında dili en çok yanan ülkelerden biri olan Polonya, Avrupa ülkelerinin birbirleri ile birlik olarak hareket etmeyi taahhüt etmesi ve Avrupa Birliği olarak ilerlemesi neticesinde, birliğe katılan ülkelerden biri haline geldi.

Bugün Avrupa Birliği’nde yer alan ve birçok öğrencinin eğitim için tercih ettiği ülkelerden biri olan ülkeye gitmek için Polonya vizesi almak şart. Bu açıdan, Polonya’da çalışmak ya da eğitim almak için Vize Başvuru Merkezi ofislerimizi tercih edebilirsiniz. Gaziantep Ofisimiz, merkez ofisi olarak faaliyetine devam etmektedir.

Polonya Vize Başvuru Merkezi – Adana

Polonya Vize Başvuru Merkezi olarak, Adana’da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Polonya’ya gitmek isteyen vatandaşlarımız için sürdürdüğümüz hizmetler arasında, genellikle en çok aldığımız talep, öğrenci değişim programı kaynaklı seyahatlerden oluşuyor. Bununla birlikte, çalışma ve aile birleşimi amacı ile de ülkeye hatırı sayılır düzeyde vatandaşlarımızı yolluyoruz.

Adana’dan Polonya vizesi almak ve ülkeye seyahat etmek isteyenleri, Vize Başvuru Merkezi ofislerimize bekliyoruz. İlk etapta fikir almak ya da düşüncelerinizi netleştirmek için dahi ofislerimize gelebilir ve aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ofislerimiz sürekli olarak hizmete açık olduğu gibi Polonya vizesi ve diğer ülke vizeleri için ücretsiz danışmanlık ve evrak listesi bilgisi de paylaşmaktadırlar.

Polonya Vize Başvuru Merkezi – Hatay

Hatay şehri, medeniyetlerin birleştiği özel bir şehir. Akdeniz ve Güneydoğu coğrafyasının birleştiği noktada, adeta Suriye ile birleşen bir atmosfer yaratan Hatay, gerek mutfağı, gerek yaylaları, gerekse de tarihsel kalıntıları ile muazzam bir şehrimiz. Hatay’da yaşayan ve şehrine hayranlık besleyen vatandaşlarımız, buna rağmen çeşitli nedenler doğrultusunda Vize Başvuru Merkezi hizmetlerinden faydalanmak isteyebilir.

Türkiye’nin %99 başarı oranı ile önde gelen vize merkezlerinden biri olan kurumumuzdan Polonya vizesi almak isteyen ve Polonya vizesi başvurusu gerçekleştirmek isteyen değerli vatandaşlarımıza, Polonya Vize Başvuru Merkezi olarak yardımcı olabilir ve bu konuda şehrin uğrak, merkezi konumlarından birinde bulunan ofisimiz ile hizmet sağlayabiliriz.

Polonya Vize Başvuru Merkezi – Kahramanmaraş

Varşova, Krakow, Poznan gibi bilindik Polonya şehirleri, Polonya Vize Başvuru Merkezi ofislerimiz ile uzak olmaktan çıkıyor ve sizler için ulaşılması kolay bir hale geliyor. Herhangi bir Polonya şehrine gerçekleştirmek istediğiniz seyahatler dolayısıyla, vize almak istiyorsanız bizleri arayabilirsiniz.

Polonya, Schengen Bölgesi ülkelerden biri olması sebebi ile kısa süreli seyahatlerinizi (90 güne değin) Schengen vizesi ile taçlandırmanızı bekleyecektir. Beklentinin karşılanması ve Schengen olarak Polonya vizesi almanız durumunda, dilediğiniz Polonya şehrine ister karadan, ister havadan giriş sağlayabilirsiniz.

Orta Avrupa’nın uğrak duraklarından biri olan Polonya’ya vize almak, ortalama 7 ile 15 gün arasında sonuçlanıyor. Dilerseniz Vize Başvuru Merkezi, Kahramanmaraş şubemiz ile irtibata geçerek, bu ilden yapacağınız yolculuk öncesinde 15 günde vizenizi hazırlatabilir, dilerseniz ulusal vize statüsündeki D tipi vizeyi, kriterleri sağlamanız durumunda bizler aracılığı ile elde edebilirsiniz.

Polonya Vize Başvuru Merkezi – Mersin

Özellikle eğitim amaçlı seyahatlerin sıklıkla gerçekleştiği Polonya, Avrupa’nın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Jagiellon, Wroclaw, Cardinal Stefan ve Jan Kochanowski gibi önemli üniversitelerde öğrenci değişimi programı çerçevesinde eğitim almak, Mersinli gençlerimizin de hakkı. Değişim programı ile Polonya vizesi alarak bu ülkeye gitmek isteyen gençlerimize, arzu ettikleri vizeyi elde etmeleri için büyük fırsatlar ve hizmetler veriyoruz.

Mersin’de bulunan Vize Başvuru Merkezi ile irtibata geçer ve ofisimizi ziyaret ederseniz, seyahat gerçekleştirmek istediğiniz süreci kapsayacak şekilde öğrenci vizenizi edinebilirsiniz. Kısa sürede, hızlandırılmış vize işlemlerinden faydalanmak ve Polonya vizesi almak için Mersin’deki Polonya Vize Başvuru Merkezi ofisimize bekliyoruz.

Polonya Vize Başvuru Merkezi – Şanlıurfa

Polonya, tarım için son derece elverişli ve tarım konusunda son derece özverili bir ülke. Ülke topraklarının yalnızca %15-18 gibi bir oranının şehirleşme için ayrıldığını, %50 gibi bir toprak bütünlüğünün tarım için kullanıldığını düşünürsek, bu anlamda nadide bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Şanlıurfa’dan göçmen statüsünde Polonya’da uzun süreli kalmak ve bu alanda çalışmak için Şanlıurfa Polonya Vize Başvuru Merkezi ofisimizi ziyaret edebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Polonya Randevu

Polonya vizesine başvuru yapan kişilerin randevu tarihlerini seyahat tarihlerinden bir süre önce belirlemeleri gerekmektedir. Kişilerin vize başvurularını yaptıkları dosyalarının incelenmesi için bu randevunun alınması elzemdir. Bu randevular internet üzerinden online bir şekilde alınabilmektedir. Yetkili internet siteleri üzerinden kişiler hızlı ve zahmetsiz bir şekilde vize başvuruları için randevu tarihlerini alabilmektedir.

Vize Randevu

Vize randevuları vize başvuru dosyalarının incelenmesi için anahtar görevi görmektedir. Bu randevular genel olarak konsolosluklardan ya da konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş merkezler aracılığıyla alınmaktadır. Randevusu olmayan kişiler en ufak işlemi bile yapamazlar. Bu yüzden kişilerin doğru makamlardan, seyahat sürelerine bağlı olarak bir vize randevusu almalıdır. Kişiler olası olumsuz durumlardan etkilenmemek için bu süreci çok iyi planlamalıdır.

Polonya Vfs Randevu

Polonya’ya seyahatleri kısa süre olacak kişilerin vize başvuruları resmi internet sitesinden yapılabilinir. Bu sayede kişiler vize işlemlerinin uzun ve yorucu işlemlerinden sıyrılır. VFS randevu sistemiyle beraber kişiler belirli adımları uygulayarak randevularını kolay bir şekilde alabilmektedir.

Polonya Bayrak

Bayraklar bir ülkenin bağımsız olduğunu anlatan en önemli sembollerden bir tanesidir. Bayraklar ülkelerin var olduklarını gösterir. Her ülkenin kendi bayrağı bulunmaktadır.  Polonya Bayrağı kırmızı beyaz iki şerittir. Beyaz kısım üstte, kırmızı kısım alttadır. Polonya Bayrağı şekil itibariyle Endonezya ve Monako bayraklarıyla da benzerlik göstermektedir.

İzmir Polonya Konsolosluğu

İzmir’de bulunan konsolosluk fahridir. Fahri konsolosluklar asıl konsolosluklara yardımcı olmak amacıyla daha küçük şehirlerde açılmışlardır. İşlemlerini asıl konsolosluklar adına yürütmektedir. Ülkede bulunan Polonya vatandaşlarının haklarını gözetme, evlenme, boşanma ve belge onaylama gibi konularda görev yetkileri bulunur. Ayrıca dönüş yapma yetkisi olmasa da vize başvurularını toplama yetkisi vardır.

Polonya İstanbul Konsolosluğu

İstanbul’da bulunan Başkonsolosluk bu ülkede bulunan Polonya’nın resmi temsilciliklerinden bir tanesidir. Bu konsolosluklar hem vize başvuru işlemlerini yürütüp hem de bu işlemleri olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevaplama yetkisine sahiptir. Ayrıca asli görevleri arasında iki ülke arasındaki ilişkileri her açıdan düzenlemeye çalışmakta vardır.

Polonya Ya Vizesiz Gidilir Mi

Polonya’ya gitmek isteyen Umuma Mahsus pasaportu olan kişilerin vize işlemlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirme zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak 6 ay içerisinde 90 gün izinli olarak resmi pasaportlara sahip kişiler bu karmaşık vize işlemlerinden muaf tutulurlar.

Polonya Başkonsolosluğu

Polonya Başkonsolosluğu İstanbul’da bulunmaktadır.  Maslak’ta bulunan resmi kurumun görev bölgesi yalnızca İstanbul’la kısıtlı değildir. Bu şehirler arasında Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Elazığ, Kilis gibi daha bir çok il bulunmaktadır. Kişiler vize işlemlerini bu konsolosluk aracılığıyla yapabilmektedir.

Konsolosluk Randevu

Polonya’ya uzun süreli gidecek olan kişilerin işlemlerini şahsen konsolosluklar aracılığıyla yapmaları zorunludur. Bu noktada randevu alacakları kurumda konsolosluklardır. Vize işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin seyahat tarihlerine bağlı olarak bu süreyi iyi bir şekilde planlamaları kendi açılarından önemlidir. İyi bir süreç planlamasıyla seyahat tarihlerine kadar oluşabilecek süreçleri bu arada düzeltme şansları bulunur.

Polonya Konsolosluk Pasaport Vize Randevu 6 – polonya konsolos

Polonya Konsolosluk Pasaport Vize Randevu

Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan ve yaklaşık 38 milyon nüfuslu bir ülkedir. Çekya, Almanya, Rusya, Litvanya ve Ukrayna ile komşu olan Polonya, geçmişten bu yana özellikle Alman ve Rus kültüründen etkilenmiştir.

Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Schengen bölgesinde bulunan Avrupa Birliği üyesi bu ülke için Bordo Pasaport sahibi olmaları durumunda vize almak durumundadırlar. Avrupa’nın en dindar Katolik nüfusuna sahip olan ülkesi Polonya’nın başkenti ise Varşova’dır.

Günün birinde, Varşova ya da farklı bir Polonya şehrine ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız, seyahatinize en az 3 ay kala vize başvurusu gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır. Polonya vizesi işlemleri, ortalama 7 ile 15 gün arasında sonuçlanır.

Bu süreçte yerine getirilmesi gereken prosedürler ve bu prosedürlerin sonunda ise konsolosluk randevusu yer alır. Polonya’ya gitmek için alabileceğiniz vizeler ise Schengen vizesi (90 günden kısa süreli) ve uzun süreli ulusal vize olarak gerçekleştirilmektedir. Ulusal vize, D tipi vize olarak da adlandırılabilmekte ve çalışma, oturma, aile birleşimi gibi nedenler ile alınabilmektedir.

Polonya Vize Randevusu Açıldı

Polonya vizesi başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmek için vize başvuru merkezimizi 7 gün 24 saat arayabilir ve bizden destek alabilirsiniz. Günümüzün globalleşen dünyasında, her ülkeye, her an vize ihtiyacı duymak mümkün.

Vize başvuru merkezimiz ise her ülke için verdiği danışmanlık ve vize hizmeti çerçevesinde, bu tür ihtiyaçlarınızı karşılamak adına her daim yanınızda. Eğer bizimle çalışır ve hızlıca sonuç almak isterseniz, sizden ilk etapta seyahat nedeninizi öğrenerek, size en uygun vizeyi belirlemek adına bilgiler alırken, ikinci olarak da belirlediğimiz vize türünüze uygun gerekli evrak listesini göndermek oluyor.

Tarafınıza yollamış olduğumuz Polonya vizesi başvurusu için gereken belgeler listesini, mümkün olan en kısa sürede tamamlanmış olarak bekliyoruz. Geri gönderdiğiniz evrak ve dokümanlar çerçevesinde, hızlı bir şekilde başvurunuzu oluşturuyor ve Polona Konsolosluğu’na iletiyoruz.

Bu noktadan son ana kadar siz herhangi bir prosedür ile ilgilenmezken, biz sizler adına ‘’Polonya vize randevusu açıldı’’ bilgisini ediniyor ve size gönderiyoruz. Bu bilgiye istinaden, son adımda sizi Polonya Konsolosluğu’nda yapılacak mülakata bekliyoruz.

Polonya Vizesi Uzun Süreli Alınır Mı?

Polonya vizesi, birçok Avrupa ülkesi gibi D tipi vize şeklinde, yani Norveç D Vizesi gibi  uzun süreli ulusal vize kategorisinde de verilebiliyor. Uzun süreli Polonya vizesi almak için yapmanız gereken şey ise bu kategoriye uyum sağlayan bir neden bulmak. Burada önemli olan, nedeni bulmaktan da ziyade, o nedene sahip olmak.

Polonya vizesini uzun süreli edinebilmek adına, elinizde olan nedenler arasında şu nedenler ve benzerlerinin bulunması gerekiyor;

 • Anne veya babanızın Polonya vatandaşı olması
 • Evlendiğiniz kişinin Polonya vatandaşı olması
 • Polonya’da iş kurmak
 • Polonya’da işe girmek
 • Çalıştığınız kurumun Polonya’daki şubesine atanmak
 • Kamu görevlisi olarak Polonya’ya gönderilmek
 • Polonya oturum izni hakkına sahip olmak

Bu gibi nedenler doğrultusunda, artık sizler de ulusal kategoride D tipi Polonya vizesi alabilir ve 3 aydan uzun süreli ihtiyaçlarınızda, ülkede daha uzun süre bulunabilirsiniz.

Vize başvuru merkezimiz, elinizde olan sebepleri incelemekte ve size bu konuda da hangi tip vizeye uygun olduğunuzu göstermektedir. Başından sonuna dek yürütmemize izin vereceğiniz prosedürler neticesinde, size kalan görev ise valizlerini hazırlamak olacaktır.

Polonya Vizesi Ücretleri Güncellendi

Sebebinizi, seyahat amacınızı, seyahat programınızı, planınızı, evraklarınızı ve diğer unsurları birleştirdiğimizde, başvuru adına geriye kalan tek unsur, vize harcı ödemesidir. Bilindiği gibi bir ülkeye yapacağınız vize başvurularını başlatmak için öncelikle o ülkenin konsolosluk veya büyükelçiliklerine, vize harcı ödemesi yapılmaktadır.

Aynı durum, Polonya için de geçerli. Bu sebeple vize başvurusu gerçekleştirmeden hemen önce vize harcı ödemenizi gerçekleştirmeniz ve ödeme ile ilgili dekontu saklamanız önemle rica olunur.

Yapacağınız ödemeler için Polonya vizesi ücretleri güncellendi. Güncellemeler itibari ile en son fiyatlar ise şu şekilde;

 • Polonya vizesi 0-6 yaş – Ücretsiz
 • Polonya vizesi 6-12 yaş – 25 €
 • Polonya vizesi 12 yaş üzeri – 65 €
 • Polonya turist vizesi – 65 €
 • Polonya ticari vize – 65 €
 • Polonya öğrenci vizesi – 65 €
 • Polonya transit vize – 65 €
 • Polonya kültürel vize – 65 €

Belirtmiş olduğumuz bedeller, Polonya Konsolosluğu başvuru harç bedelleri olup, ilgili bedeller Konsolosluğa yapılmaktadır. Bu hizmete Ekspres, VIP, diğer harç bedelleri, hizmet ve danışma bedelleri dahil değildir.

Polonya Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

Polonya Konsolosluğu vize randevu pasaport işlemleri, tüm başvurularınızın kabul görmesi üzerine tarafınıza ilettiğimiz randevu bilgileri ile gerçekleşmektedir. Randevu tarihi, konsolosluğu ve benzeri bilgileri tarafınıza, onay aldıktan hemen sonra iletiyoruz.

İletmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda, belirlenen tarihte Polonya Konsolosluğu’nda olmanız, fiziksel anlamda taşımış olduğunuz ve reel olarak vize için bulunmak durumunda olduğunuz tek yer. Burada olmanız, bir mülakata alınacağınız anlamına da geliyor.

Polonya Konsolosluğu’nda gerçekleştirilecek olan mülakat, ülkenin çıkarları, güvenliği ve seyahatinizin gerçekleşme sebebi ile doğru orantılı. Gerçekleştireceğiniz seyahate uygun musunuz, bu seyahatte neler planlıyorsunuz, ne kadar süre vize ihtiyacınız var ve bu süreye neden ihtiyaç duyuyorsunuz şeklinde gelen sorulara vereceğiniz cevaplar neticesinde, Polonya vizesi almak için hak kazanacak ya da kazanamayacaksınız.

Bu sebeple mülakat, diğer tüm prosedürlerden daha önemli ve daha nitelikli bir aşama. Bu aşamayı geçmeniz durumunda sizler evinizin yolunu tutarken, bizler sürecin sona ermesini bekliyor ve takiplerimizi sürdürüyoruz. Vizeli pasaportunuz onaylandığında, onu sizin adınıza teslim alıyor ve adresinize gönderiyoruz.

Erasmus Ücretleri

Erasmus öğrencilerin eğitimlerine yurt dışında devam edebilmelerine yarayan bir programdır. Bu program için ekstra bir ücret 2023 yılı ile talep edilmemektedir. Ancak Erasmus yapacak olan kişilerin gerekli vize türü için yaklaşık 120 Euro ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca bu öğrencilerin 1 yıllık sağlık sigortası için yaklaşık 1525 TL ödemeleri de gerekir.

Çalışma İzni Nasıl Alınır

Polonya’da çalışmak isteyen vatandaşların ilk olarak yapmaları gereken eğer ellerinde bu durumu karşılayacak vizeleri yoksa bu durumu düzeltmektir. Çalışma vizeleri uzun süreli vize türüne girmektedir. Bir ülke de çalışmak isteyen kişilerin ellerinde D tipi ulusal vize olması gerekmektedir. Bunun yanında kişilerin dosyalarında iş sözleşmeleri, ticari davetiyeler ve çalışma izni belgesi de bulunması zorunludur. Bu belgelerin yetkili makamlara ibrazı sonucunda çalışma izinleri alınabilir.

Polonyaya Vizesiz Gidilir Mi

Polonya’ya vizesiz gidebilen kişiler resmi pasaportlara sahip olan kişilerdir. Bunun yanında bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize başvurularını yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişiler ülkeye girme hakkına sahip değillerdir. Resmi pasaporta sahip kişiler ise 6 aylık bir süreç içerisinde 90 gün özgür olarak ülkeye giriş yapabilirler.

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin ilk adım olarak ülkeye gidiş amaçlarını belirlemeleri gerekmektedir. Bunun sebebi C tipi kısa süreli ve D tipi uzun süreli vize türlerinin evraklarının ve işlenme süresinin değişiklik göstermesidir. Doğru vize türüne başvuru yaptıktan sonra kişilerin bu vize türüne ait belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlayarak yetkili makamlara sunması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından kişilerin vize başvuru süreçleri başlamaktadır.

Ankara Polonya Konsolosluğu

Ankara’da bulunan Polonya Ankara Büyükelçiliği’nin vize başvurularını değerlendirme gibi yetkilerinin yanı sıra Polonya’yı temsil etme görevi vardır. Buna ek olarak iki ülke arasındaki askeri, ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal konuları düzenleyerek iki ülke arasında bağı sağlamlaştırmaya çalışma görevleri de bulunmaktadır.

Polonya Konsolosluğu Nerede

Polonya konsoloslukları ülkemizde bulunan Polonya resmi temsilcileridir. Ülkemizde 3 adet fahri 2 adet asli olan konsolosluklar bulunmaktadır. Fahri konsolosluklar İzmir, Antalya ve Mersin’de; asli konsolosluklar ise Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır. Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularında yetki sahibi olan tek makamlardır.

Polonya Vize

Polonya vize başvurularından muaf olan kişiler; diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan kişilerdir. Bunların aksine bordo renkli normal pasaportları olan kişilerin vize başvurularını olumlu bir sonla tamamlamaları ülkeye girebilmeleri için tek olanaktır. Resmi pasaporta sahip kişiler ise yarım yıl içerisinde 3 aylık bir süreç için ülkeye vizesiz girmede özgürlerdir.

Polonya Pasaport Vize Randevu Soruları

Polonya Vize Randevu Nasıl Alınır?

Konsoloslukların yetkili kaldığı uluslar arası vize merkezleri veya kişisel başvuru ile vize randevusu alınır. Polonya ziyaretinin içeriği bildirilerek vize başvurusu yapılır. Ayrıca randevu talebi online olarak da gerçekleştirilebilir.

VFS Global Randevu Alınır Mı?

VFS Global konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir vize merkezidir. Genelde bireysel başvurularda ortaya çıkan sorunların yaşanmaması adına yardımcı olmaktadır. Evrak ve eksik bilgi kargaşası yaşanmadan vize almak için başvuru yapılabilir.

E – konsulat Randevu Almak Nedir?

Polonya vizesi almak için şahsen başvuru yapmak isteyenler resmi konsolosluğun internet sitesinde yer alan e-konsulat bölümünden online randevu alınabilir. Sınırlı sayıda randevu verilmektedir. Şahsen vize müracaatları Çarşamba günü yapılmaktadır.

Polonya Vize Başvurusu-Covid 19 7 – polonya konsolos

Polonya Vize Başvurusu-Covid 19

Polonya Vize Başvurusu-Covid 19

Sitelerimiz üzerinden elde edeceğiniz bilgiler sayesinde Polonya vizeleri için uygun şartlarda başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Vize türleri hakkında bilgi sahibi olabilmek, güncel ödemeniz gereken vize ücretlerini öğrenmek ve artan ücretleri takip edebilmek için sitelerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca Polonya vizelerini alırken nelerle karşılaşacağınıza dair merak ettiklerinizi de sitelerimizde bulmanız mümkün olacaktır. Çünkü ekiplerimiz sizler için tüm prosedürleri takip ederek bilgi sahibi olmanıza olanak vermektedir.

Polonya Vize Başvuruları

Dünya çapında devam eden Covid-19 mücadelesi kapsamında ülkelerin vize işlemlerini durdurduğuna dair haberleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bu ülkeler arasında yer alan Polonya ile ilgili vize işlemleriniz için randevuların kabul edilmesi mümkün değildir. Sizler de planladığınız tarihleri daha ileri bir döneme atmak zorunda kalacağınız bu süreci başarılı bir şekilde tamamlayabilmek adına sitelerimizden faydalanabilirsiniz.

Dünyada binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19 virüsünün Türkiye’de de yayıldığı Mart aylarından itibaren randevuların kabul edilmediğini aktarabiliriz. Polonya seyahatlerinizi hangi tarihlerde gerçekleştirebileceğinize dair net bir bilginin olması halinde sizlerle paylaşacağımızı belirtmekteyiz.

Bir sonraki tarihe kadar gerçekleştiremeyeceğiniz başvurularınızın başlaması halinde gerekli duyuruları sizlerle paylaşacağız. Virüs nedeniyle askıya alınan ziyaret taleplerinizin gerçekleşmesi için uygun şartların sağlanması durumunda bilgilendirmeler tarafınıza ulaştırılacaktır.

Polonya Vize Randevuları

Dilerseniz web sayfalarımızı ziyaret ederek Polonya Vizesi duyuruları güncel bir şekilde takip edebilirsiniz. İkinci bir duyuruya kadar durdurulan tüm işlemlerin yeniden başlaması halinde randevulu sistemle çalışacak olan adreslerimiz üzerinden işlemlerinizi hızla gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruların askıya alınmasıyla birlikte değişen prosedürleri öğrenebileceğiniz en iyi adreslerden birisi olduğumuzun altını çizmekteyiz.

Polonya vize türlerini Schengen vizeleri kapsamında alabilmek için kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte işlemlerinizin gerçekleşeceğini hatırlatıyoruz. Buna göre hangi tutarları ödeyeceğinizi, Covid-19 sonrasında evraklarda ve ücretlerde herhangi bir değişimin olup olmayacağını sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte bizleri takipte kalarak sizlere aktaracağımız haberleri inceleyebilirsiniz. Konsolosluklar tarafından başvuruların alınmasıyla birlikte, sitelerimiz üzerinden online olarak randevularınızı oluşturmanıza olanak verilecektir.

Covid-19 sonrasında Polonya  vize işlemleri ile ilgili kısıtlamaları yaşayan ülkeler arasında bulunan Polonya ve diğer ülkelerle ilgili gelişmelerin anında paylaşılacağını belirtmekteyiz. Sitelerimiz sayesinde tüm tedbirler hakkında bilgileri doğru kaynaklardan elde edebileceksiniz.

Polonya Çalışma Davetiyesi

Polonya çalışma vizesi, Polonya’da uzun süreli olarak çalışmak isteyen vatandaşların alması gereken vize tipidir. Polonya çalışma vizesi, ulusal D tipi vize yerine geçer. Polonya’da bulunan herhangi bir iş yerinden tarafınıza çalışma davetiyesi gönderildiği takdirde bu davetiye ile birlikte, konsoloslukta vize başvuru talebinde bulunulabilir.

Polonya Vatandaşı İle Evlilik

Polonya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişiler, bunun için aile birleşimi vizesi almalıdır. Aile birleşimi vizesi, evlilik vizesi yerine geçer. Burada tarafınızdan istenilen evraklar içerisinde, Polonyalı vatandaşın Polonya’da yaşadığına dair bir belge kesinlikle önemlidir. Aynı zamanda hem Polonya Konsolosluğu hem de Polonya’da bulunan Türk konsolosluğundan istenilen evraklar, eksiksiz olarak teslim edilmeli.

Polonya Vatandaşlık

Polonya vatandaşı olmak isteyen bireyler bunun için Polonya Konsolosluğu’na ya da Polonya göç idaresine başvuru talebinde bulunmalı. Polonya vatandaşlık işlemleri, tarafınızdan istenilen evraklar yasal olarak onay gördüğü takdirde gerçekleşebilir. Vatandaşlık işlemleri kişinin ülkede bulunma amacına ve sürecine göre farklılık sağlar.

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya vize randevusu alabilmek için ilk olarak Polonya Konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği ya da Polonya Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş vize acentalarına başvuru yapılabilir. Başvuru sonrasında tarafınızdan istenilen evrakların teslim edilebilmesi için randevu tarihi alınması gerekir. Randevu tarihine kadar evraklar hazırlanıp, belirli zaman ve saat dilimi içerisinde yetkili kişilere teslim edilmeli.

Polonya Aktarmalı Uçuşlarda Vize Gerekli Mi?

Polonya vize işlemleri, uçuş gerçekleştirilmeden yapılmalıdır. Böylelikle uçuş esnasında herhangi bir vize problemi yaşanılmaz. Aktarmalı uçuşlarda vize, ülkede bulunma amacına ya da sürecine göre farklılık gözetebilir. Genel anlamda ilk uçuşta vize işlemlerinde problem yaşanmaması için vize gereklidir. Ancak aktarmalı uçuşlarda vizenin gerekliliği güncel olarak farklılık gözettiği için konsolosluk bünyesinde öğrenilebilir.

Polonya Konsolosluğu

Polonya seyahati gerçekleştirecek olan vatandaşlar, Polonya Konsolosluğuna vize başvuru talebinde bulunmalı. Polonya Konsolosluğu vize başvuru, randevu ve vize işlemleri ile ilgili her türlü konuda hizmet göstermektedir. Aynı zamanda resmi tatil günleri dışında randevu alınması gerekir. Böylelikle bu konsolosluğun yoğun olmadığı bir dönemde işlemleriniz, istenilen doğrultuda gerçekleşir.

Polonya Vize Kaç Günde Çıkar?

Polonya vize işlemleri, yaklaşık 2 hafta içerisinde çıkar. Ancak Polonya konsolosluğunun tarafınızdan istediği evraklar da yasal olarak herhangi bir problem oluşursa, vize işlemleri 1 ay kadar bulabilir. Bu sebepten dolayı Polonya seyahatinden yaklaşık 1,5 ay öncesinde vize işlemleri hazır hale getirilmeli. Böylelikle seyahatinizde ya da uçuş planınızda bir aksama oluşmaz.

Erasmus Vize Ücreti

Erasmus vize ücreti, her yıl konsolosluk bünyesinde güncellik gösterir. Vize ücretlendirmeleri ülkede bulunma amacına ve ülkede bulunulacak süreye göre artabilir ya da daha düşük miktarlarda da olmaktadır. Aynı zamanda bu ücret kişinin yaşına göre de farklılık sağlar. Erasmus vize ücreti, 90 dolardır. Uzun süreli olarak bir ziyaret gerçekleştiği takdirde bu ücretin artması mümkündür.

Polonya’da Sınavsız Üniversite

Polonya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Polonya’da Sınavsız Üniversite; Lisans eğitiminizi tamamladıysanız Avrupa’da yüksek lisans yapma imkanına her zaman sahipsiniz. Ancak lise mezunları sizler için de Avrupa’da eğitim alma fırsatı bulunmaktadır. Hatta lisans eğitimini tamamlamamış olan öğrenciler de bu imkanlardan yararlanabilir.

Avrupa’nın öğrenci merkezi konumunda olan Polonya’da sınavsız üniversite ile hayallerinize ulaşmanız artık çok kolay. Sahip olduğunuz lise diploması ile başvurmak istediğiniz üniversitenin ve bölümün koşullarını yerine getirdiğiniz takdirde Polonya’da sınavsız üniversite imkanına sahipsiniz.

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Üniversite mezunları ya da lise mezunları fark etmeksizin Avrupa’da sınava girmeden üniversite imkanına Polonya’da ulaşmaktadırlar. Sınav olarak sadece İngilizce yeterlilik sınavını vermeleri gerekmektedir. Bunun dışında girmeleri beklenen başka sınav bulunmamakta.

Özellikle Avrupa’nın uluslararası alanda öğrenciye ev sahipliği yaptığı Polonya’da ekonomik kalkınmanın devam etmesinden dolayı ekonomik olan üniversite fiyatlarıyla istediğiniz bölümde çalışma izni alarak da okuma imkânınız bulunmakta.

Yapmanız gerekenler ise şunlar:

 • Lise diplomanızın olması
 • İngilizce yeterlilik puan belgenizin olması,
 • Pasaport sahibi olmanız ilk etapta yeterli olacaktır.

Üniversitenin isteğine bağlı referans ve motivasyon mektubu ile online ya da posta yolu ile başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece Polonya’da sınavsız üniversite okuma işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Polonya Üniversite Başvuru Nasıl Yapılır?

Dünyadan birçok öğrencinin kariyer basamaklarında Avrupa’da ilerlemek için Polonya’daki üniversitelere başvurdukları görülmektedir. Öğrenci değişim programları ile renklenen Polonya’da eğitim alma imkânınız hem ekonomik hem de kalite standartları yüksektir.

Polonya’da üniversite başvurusu için lisans seviyesinde iseniz sadece lise diploması ve İngilizce yeterlilik sahibi olmanız yeterlidir. Ancak lehçe ile üniversite okuyacaksanız bunun için de lehçe yeterlilik puanına ulaşmanız mümkün. Tüm bunlar olmuyorsa İngilizce ya da lehçe hazırlık okuyacağınızı taahhüt ettiğiniz takdirde yine üniversiteyi Polonya’da okuma imkânınız bulunmaktadır.

Polonya’da Hangi Üniversite Okunur?

Eğitiminizi Avrupa standartlarıyla mı sürdürmek istiyorsunuz? O halde Polonya üniversiteleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmanız gerekmekte. Aşağıda verilen üniversitelerde hem lehçe hem de İngilizce eğitim görme imkânınız bulunmamaktadır. Teknoloji üniversiteleri, tıp üniversiteleri ve sosyal bilimler üniversiteleri şekliden ayrılan üniversiteler sizin bölümünüze ya da okumak istediğiniz bölümle alakalı olasına dikkat ediniz. Başvuru koşullarını da yerine getirdiğiniz takdirde Polonya’da sınavsız üniversite okuyabilirsiniz.

 • Warsaw University of Technology
 • Wroclaw University of Technology
 • Warsaw Medical University
 • University of Lodz
 • Poznan University of Economics
 • Poznan Technology University

Polonya’da Üniversite Okumak Ne Kadar?

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler lisans eğitimi almak istediklerine üniversiteye ve bölüme bağlı olarak ücret konusunda farklılıklarla karşılaşmaktadırlar. Tıp bölümleri dışındaki üniversitelerin ücretlerine bakıldığında 3.000 Euro ile 4.500 Euro arasında değiştiği görülmektedir. Tıp bölümlerinde (diş hekimimi, eczacılık vs.) ise 10.000 Euro civarında fiyatların olduğu görülmektedir. Bu durum aynı zamanda üniversitenin kaç yılık olduğuna bağlı olarak da değişim göstermektedir.

Polonya Hukuk Fakültesi Fiyatları

Polonya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Avrupa ülkelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler genellikle dil üzerine ya da tıp bölümleirni tercih etseler de hukuk fakültesi okumak isteyen öğrenciler de bulunmaktadır. Polonya hukuk fakültesi fiyatları konusunda araştırma yapıldığında genellikle 1.800 Euro ile 2.500 Euro arasında değiştiği görülmektedir.

Polonya hukuk fakültesi fiyatları üniversitelere göre değişmektedir. Buna göre en yüksek rakam 2.500 Euro ile Lodz üniversitesin aittir.

Polonya Eğitim Ücretleri

Polonya’da eğitim ücretleri üniversitelere göre değişlik göstermektedir. Buna göre örnekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Varşova tıp üniversitesi bölümleri 4 yıllık 14.400 Euro 6 yıllık 11.100 Euro
 • Poznan tıp üniversiteleri bölümleri 4 yıllık 14.750 Euro 6 yıllık 13.850 Euro
 • Krakov tıp üniversitesi bölümler 6 yıllık okulda ilk yıl 11.200 Euro diğer yıllar 11.000 Euro
 • Lodz tıp üniversitesi 4 yıllık 12.000 Euro 6 yıllık eğitimde ilk beş yıl 11.000 Euro son yıl 10.000 Euro, diş hekimliği 13.000 Euro
 • Lazarski üniversitesi hukuk bölümü 2.000 Euro, ekonomi bölümü (hem İngilizce hem lehçe) 1.800 Euro (lehçe) 3.600 Euro (İngilizce), kurumsal yönetim 1.800 Euro, turizm ve gezi yönetimi bölümü 1.800 Euro (lehçe) 3.600 Euro (İngilizce), finans ve muhasebe 1.800 Euro, insan kaynakları yönetimi 1.800 Euro şeklinde sıralanmaktadır.

Polonya’da Okumak Kaç Para?

Avrupa ülkelerinde eğitim konusunda en çok tercih edilen ülkelerden birisi de Polonya’dır. Peki Polonya’da üniversite okumak için yıllık ne kadar harcamak gerekir:

 • Lehçe bölümler genellikle 1.500 Euro ile 2.000 Euro arasında değişmektedir. İngilizce bölümlere kıyasla daha ekonomik olduğu belirtilmelidir.
 • İngilizce bölümlere bakıldığında bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik gösterdiği 2.000 Euro ile 11.000 Euro arasında değiştiği görülür. Bu fiyat aralığına tıp bölümleri dahil edilmiştir.
 • Polonya hukuk fakültesi fiyatları ise 1.800 Euro ile 3.600 Euro arasında değişmektedir.

Polonya’da Hukuk Kaç Yıl?

Polonya’da hukuk okumak isteyen öğrenciler dil eğitimlerini yerine getirdikten sonra başvurularını gerçekleştirebilirler. Ancak buna ek olarak uluslararası öğrenci konumunda olan öğrencilerin Polonya’da hukuk fakültesine başvurabileceklerinin de altının çizilmesi gerekir. Çünkü Polonya’da Avrupa hukuk programlarından farklı bir program uygulanmaktadır. Bu durum da beraberinde hukuk fakültesinin süresini etkilemektedir. Uzmanlık dercesine bağlı olarak Polonya’da hukuk fakültesi 2 ile 4 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Polonya’da Yüksek Lisans Kaç Yıl?

Üniversite eğitimi dışında yüksek lisans yani master yapmak isteyen öğrenciler de Avrupa ülkelerini tercih ederek kariyer basamaklarında hızlı bir yükselişe geçmek istemektedirler. Bunun için hem eğitim açısından kaliteli hem de maliyet konusunda bütçenize uygun en ideal ülke Polonya’dır. Polonya’da yüksek lisans eğitim süresi yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Sizin ve eğitim programınıza bağlı olarak bu süre en az 1,5 yıl sürebilir.  Polonya’da yüksek lisans yapmak ayıca 2.000 Euro ile 4.000 Euro arasında değişiklik gösterir.

Polonya Devlet Üniversiteleri

Polonya vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Polonya içerisinde yer alan birçok farklı devlet üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitelerin içerisinde ise yaklaşık olarak ülkemizde bulunan tüm eğitim bölümleri yer alıyor. Polonya’da üniversite ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişiler Polonya devlet üniversiteleri bölümlerine kolaylıkla başvuruda bulunabilir.

Polonya Devlet Üniversiteleri Neler?

Polonya’da dünyaca ünlü ve başarılı birçok devlet üniversitesi yer alıyor. Bu üniversiteler içerisinde en bilinenler; Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi, Wroclaw Üniversitesi, Adam Mickiewicz Üniversitesi, Poznan Üniversitesi, AGH Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi, Gdansk Teknoloji Üniversitesi’dir.

Polonya Devlet Üniversitelerinde Okumak Ücretli Mi?

Polonya devlet üniversitesi Polonya vatandaşlarına ücretsiz olarak eğitim sunar. Ancak Türkiye ya da diğer ülkelerden gelen kişilerin Polonya devlet üniversiteleri için belirli bir miktarda para ödemesi beklenir. Bu ücret yıllık olarak ortalama 2,000 Euro ila 5,000 Euro arasındadır. Ödeyeceğiniz tutar kayıt yılınıza ve üniversitenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Polonya’da Üniversite Okumak Zor Mu?

Polonya’da üniversiteye giriş yapmak beklenilenden daha kolaydır. Kişilerin herhangi bir sınava girmesine gerek yoktur genel olarak yetenekleri değerlendirilir. Ancak bazı okullar yaptığı alımlarda oldukça titiz davranır.

Polonya içerisinde alacağınız eğitim ise yine okuyacağınız bölüme ve üniversiteye göre değişiklik gösterir. Bu nedenle kolaylık ya da zorluk size, üniversiteye ve sizin dersler içerisinde göstereceğiniz başarıya göre değişiklik gösterecektir. Ancak genel olarak değerlendirme yapılırsa çok da zorlayıcı bir eğitimleri yoktur.